szybkie natarcie niedziała

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
malina
Posty: 6
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 10 kwie 2016, 12:34
OSP (gm., woj.): grądy,małkinia górna,mazowieckie
Status: Offline

szybkie natarcie niedziała

Post autor: malina »

witam mam problem z szybkim natarciem w samochodzie star 244 a konkretnie dawno niebylo używane i zawór odmówił posłuszeństwa nieda sie go ruszyć,da sie to jakoś zastąpić i przerobić na kulowe zawory?zawór jest trujdrożny a na tablicy jest cztery pozycje,poco jest wyjście z tego zaworu na zbiornik główny?czy można zamontować zawór kulowy i zasilić bezpośrednio szybkie natarcie z wyjcia w 75?czekam na porady i odpowiedzi

Pueblo998
Posty: 64
Rejestracja: sob 18 maja 2013, 15:08
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Służewo gmina Aleksandrów Kujawski powiat Aleksandrów Kujawski
Status: Offline

Re: szybkie natarcie niedziała

Post autor: Pueblo998 »

warto poczytać instrukcję obsługi samochodu Jelcz 005 w której znajdziecie układ wodno-pianowy tegoż samochodu, co za tym idzie można zaplanować przeróbkę mającą na celu wykonanie obejścia na szybkie natarcie ;)

Topic author
malina
Posty: 6
Rejestracja: ndz 10 kwie 2016, 12:34
OSP (gm., woj.): grądy,małkinia górna,mazowieckie
Status: Offline

Re: szybkie natarcie niedziała

Post autor: malina »

niestety w instrukcji niema tak dokładnego opisu,ale dowiedziałem sie ze te trzecie wyjscie z zaworu na zbiornik jest na ,,dopełnianie,,używane przy puszczaniu piany czego w naszym aucie zrobić sie tego juz nieda wiec moge to zaślepić a zawór trujdrożny zastąpić zwykłym kulowym i chyba powinno być dobrze

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: szybkie natarcie niedziała

Post autor: Sylwek »

Nie znam tego układu ale jeśli jest to dopełnienie zbiornika wody do zbiornika w czasie pracy to absolutnie się tego nie używa w czasie podawania piany bo dodanie środka do zbiornika w szybkim tempie spowoduje jego skorodowanie. Jeśli służy to przy podawaniu piany to może to być zasilenie w wodę mieszacza środka?
Druga sprawa to jeśli jest to zawór dopełniania zbiornika to przydaje się w czasie pracy np przy dogaszaniu, kiedy nie jest ciągle podawana woda z linii. Praca autopompy powoduje wtedy grzanie w niej wody, otwarcie zaworu dopełniania pozwala na przetłoczenie podgrzanej wody przez zbiornik co zabezpiecza autopompę przed przegrzaniem.
Jeśli faktycznie to odejście służy do dopełniania zbiornika to ja bym tego nie usuwał całkiem - czasem może się przydać. W ubiegłym roku widziałem jak koledzy z jednej OSP zagotowali wodę w autopompie w Jelczu - autopompa pracowała a woda nie była podawana.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: szybkie natarcie niedziała

Post autor: fireman90 »

W tej prezentacji http://slideplayer.pl/slide/823029/ masz schemat układu wodno-pianowego w 005 (4 slajd).
malina pisze:mogę to zaślepić a zawór trójdrożny zastąpić zwykłym kulowym i chyba powinno być dobrze

W naszym STAR-u , od nieużywania tak się zapiekł ten zawór że trza go było zdemontować. Tak też zmodyfikowaliśmy i "SN" działa.
Jajakobyły

Pueblo998
Posty: 64
Rejestracja: sob 18 maja 2013, 15:08
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Służewo gmina Aleksandrów Kujawski powiat Aleksandrów Kujawski
Status: Offline

Re: szybkie natarcie niedziała

Post autor: Pueblo998 »

Sylwek pisze:Nie znam tego układu ale jeśli jest to dopełnienie zbiornika wody do zbiornika w czasie pracy to absolutnie się tego nie używa w czasie podawania piany bo dodanie środka do zbiornika w szybkim tempie spowoduje jego skorodowanie. Jeśli służy to przy podawaniu piany to może to być zasilenie w wodę mieszacza środka?
Druga sprawa to jeśli jest to zawór dopełniania zbiornika to przydaje się w czasie pracy np przy dogaszaniu, kiedy nie jest ciągle podawana woda z linii. Praca autopompy powoduje wtedy grzanie w niej wody, otwarcie zaworu dopełniania pozwala na przetłoczenie podgrzanej wody przez zbiornik co zabezpiecza autopompę przed przegrzaniem.
Jeśli faktycznie to odejście służy do dopełniania zbiornika to ja bym tego nie usuwał całkiem - czasem może się przydać. W ubiegłym roku widziałem jak koledzy z jednej OSP zagotowali wodę w autopompie w Jelczu - autopompa pracowała a woda nie była podawana.

Sylwek tak ta pozycja to musi być potocznie nazywany bajpas żeby woda się nie grzała ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat