Kolor hełmu ;)

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
_Strażak_19_
Posty: 19
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 25 paź 2015, 15:45
Status: Offline

Kolor hełmu ;)

Post autor: _Strażak_19_ »

Coraz częściej spotykam się na różnych forach strażackich,że po kolorze hełmu można rozpoznać czy jest to jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej czy Państwowej Straży Pożarnej..uważam,że nie jest to prawdą..na przykład u mnie w jednostce OSP są czerwone hełmy :) co sądzicie o tym?

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: sedi »

oficjalnie w OSP obowiązuje kolor biały niezależnie od funkcji a PSP czerwony.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: mateo691 »

Cóż porozumienie między PSP a ZOSPRP mówi że OSP powinno mieć białe a PSP czerwone.
Dla mnie jest to idiotyczne ponieważ, hełm ma chronić a nie identyfikować. Ogólnie powinno być tak ze wszystkim zaczynając na ubraniach specjalnych kończąc na hełmach. Te wszystkie rzeczy które na siebie zakładamy na czas trwania akcji to są środki ochrony indywidualnej i one mają chronić a nie wyglądać.
A co do kolorów to najlepszy jest jaskrawy zapewnia najlepszą widoczność. ;)

Troszkę się rozpisałem...

Maru661
Posty: 57
Rejestracja: ndz 11 paź 2015, 11:28
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: Maru661 »

Państwowa Straż ma czerwone a Ochotnicza z reguły białe. Ale w w związku z tym, że Ochotnicy dostają hełmy od kolegów z Państwowej Straży mają hełmy czerwone. Wiadomo, najważniejsze jest że strażak ma hełm i nie ważne jakiego koloru ale nie ukrywam, że mnie bardziej podoba się system z hełmami czerwonymi dla Państwowej a białymi dla Ochotników....

Pueblo998
Posty: 64
Rejestracja: sob 18 maja 2013, 15:08
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Służewo gmina Aleksandrów Kujawski powiat Aleksandrów Kujawski
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: Pueblo998 »

tego nawet nie można nazwać porozumieniem. Tak się po prostu przyjęło PSP czerw. OSP białe. Ale nikt nie może zabronić ochotnikom noszenia czerwonych hełmów, w zawodowej już jest inaczej bowiem umundurowanie bojowe jest ustawowo określone a u nas można jeździć na akcje w czym się chcę, tylko żeby dany element wyposażenia osobistego miał świadectwo dopuszczenia CNBOP! ;)

eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: eljotnes »

a może jednak porozumienie
http://www.zosprp.pl/?q=content/podpisa ... p-a-kg-psp

W dniu 1 grudnia 2010 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, ul. Oboźna 1, reprezentowanym przez Zarząd Wykonawczy ZOSP RP a Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, ul. Podchorążych 38 reprezentowaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz określające min. wygląd środków ochrony indywidualnej dla strażaków OSP.

Kolorystyką hełmów zgodnie z porozumieniem jest:
a) hełm czerwony -dla PSP
b) hełm biały-dla OSP

ochotniczy
Posty: 2
Rejestracja: pt 20 maja 2016, 23:26
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: ochotniczy »

no dobra, jest jakieś porozumienie Związku z KG. I jest tam napisane, że PSP czerwony a OSP biały. Jest również napisane, cytuję: "Ubrania specjalne- ubranie ciemnogranatowe lub czarne z taśmami fluorescencyjnymi żółtymi i odblaskowymi -srebrnymi , usytuowanymi poziomo." W takim razie pytam się, jakim cudem pojawiły się Liony? Czy to " porozumienie" jest dalej aktualne? Wszyscy się na to powołują a przez te 6 lat nastąpiło tyle zmian, że ZOSP chyba nie nadąża. I z kolorami hełmów i z wieloma innymi sprawami...

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: mateo691 »

ochotniczy pisze:no dobra, jest jakieś porozumienie Związku z KG. I jest tam napisane, że PSP czerwony a OSP biały. Jest również napisane, cytuję: "Ubrania specjalne- ubranie ciemnogranatowe lub czarne z taśmami fluorescencyjnymi żółtymi i odblaskowymi -srebrnymi , usytuowanymi poziomo." W takim razie pytam się, jakim cudem pojawiły się Liony? Czy to " porozumienie" jest dalej aktualne? Wszyscy się na to powołują a przez te 6 lat nastąpiło tyle zmian, że ZOSP chyba nie nadąża. I z kolorami hełmów i z wieloma innymi sprawami...

To porozumienie to jest kpina, w OSP możesz używać wszystko tylko musi posiadać świadectwo CNBOP.

ochotniczy
Posty: 2
Rejestracja: pt 20 maja 2016, 23:26
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: ochotniczy »

a weź to wytłumacz zazdrosnym pieniaczom z sąsiednich jednostek... Biją pianę z zazdrości ale dla postronnych to może wyglądać nieprawidłowo...
Awatar użytkownika

tymoteusz111
Posty: 10
Rejestracja: pn 26 mar 2012, 10:31
OSP (gm., woj.): Duninowo gm Ustka
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: tymoteusz111 »

heh czytam wasze posty i brak mi słów jak pisałem w temacie wyżej służy to tylko do komunikacji miedzy osp a psp ( z daleka widać kto pracuje na jakim stanowisku ) Jak jestem na służbie nosze kolor czerwony jeżeli wyjeżdżam z OSP ubieram biały i wcale nie odejmuje mi to ani umiejętności ani honoru ochotnika. Porozumienie zostało podpisane i obowiązuje ale co nie jeden mądrzejszy naczelnik czy prezes i tak zrobi po swojemu . Fajną praktyka dla jednostek które działają samodzielnie jest aby dowódca miał hełm koloru czerwonego ponieważ nie zawsze ubiera kamizelkę KDR wiec łatwiej jest pokierować osobę do dowódcy niż samemu użerać się z gapiami.

alister
Posty: 108
Rejestracja: śr 03 lut 2016, 14:28
OSP (gm., woj.): lublin lubelskie
Status: Offline

Re: Kolor hełmu ;)

Post autor: alister »

Jest tutaj wiele innych ważniejszych aspektów, na które dobrze jest zwrócić uwagę:
Materiał konstrukcyjny:

Hełmy strażackie są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych lub kompozytów. Ważne jest, aby wybierać modele spełniające normy bezpieczeństwa.
System regulacji rozmiaru:

Komfortowy i bezpieczny hełm powinien mieć system regulacji rozmiaru, aby dobrze dopasować się do różnych kształtów głowy.
Ochrona przed uderzeniami:

Sprawdź, czy hełm posiada certyfikowaną ochronę przed uderzeniami i spełnia normy bezpieczeństwa.
Ochrona przed ciepłem i ogniem:

Hełm strażacki powinien oferować skuteczną ochronę przed promieniowaniem cieplnym i ogniem.
System wentylacji:

System wentylacji jest ważny dla komfortu noszenia hełmu, zwłaszcza podczas długotrwałych działań.
Waga:

Lekki hełm może znacznie poprawić komfort noszenia, zwłaszcza podczas długich operacji gaśniczych.
Daszek ochronny:

Daszek powinien skutecznie chronić przed promieniowaniem cieplnym i deszczem. Niektóre modele mają dodatkowe elementy odblaskowe dla lepszej widoczności.

Jednym z lepiej ocenianych modeli jest https://rescuesystem.pl/helmy-strazacki ... titan.html
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat