System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternatywa

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
Pablo170
Posty: 8
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 22 maja 2013, 01:48
OSP (gm., woj.): OSP Rupniów, gm. Limanowa, Małopolska
Lokalizacja: Rupniów
Kontakt:
Status: Offline

System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternatywa

Post autor: Pablo170 »

Witam,

jakieś 2 lata temu, za małą namową kolegów, wstąpiłem do OSP z mojej wsi. Pełnię rolę powiedzmy technika jednostki, jak również strażaka. Mieszkam w terenie górzystym, gdzie remiza jak i syrena jest dodatkowo w dolinie, a strażacy porozrzucani w różnych zakątkach miejscowości. Sprowadzało się to do tego, że podczas alarmu bojowego, tak naprawdę niewiele osób (szczególnie tych mieszkających i daleko i w domach z nowymi oknami PCV) słyszało dźwięk syreny, trzeba było naprawdę sporo czasu, żeby się zdzwonić na akcję.

Pojawiła sie potrzeba stworzenia zintegrowanego systemu, który, zamontowany w remizie, mógłby wysyłać SMSy do strażaków z powiadomieniem o alarmie. A wiadomo, każdy telefon ma dzisiaj przy sobie;)

Po nie długim czasie udało się stworzyć taki system. Nieco rozpędziłem się, i udało się dodać dodatkowe funkcje. System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - tak go nazwałem, działa u nas już prawie rok, jak dotychczas bez zarzutu. Oparty jest on m.in o moduł GSM, do którego wkłada się kartę SIM rodzimego operatora sieci GSM (prepaid bądź abonament) i za pomocą jego możliwa jest komunikacja z telefonami komórkowymi strażaków, dyspozytora bądź ewentualnie innych użytkowników.


Funkcje, które udało się zaimplementować w systemie:


1. Powiadamianie SMS strażaków OSP o uruchomieniu syreny (alarmie bojowym). Warto zaznaczyć, że SMSy są wysyłane zarówno podczas załączenia radiowego syreny przez dyspozytora przy PSP, jak również ręcznego uruchomienia na miejscu w remizie OSP, np. w razie zdarzeń lokalnych. Możliwe też jest uruchomienie funkcji dzwonienia do strażaków (i nie tylko). Można w systemie zdefiniować nawet do kilkuset odbiorców SMS/CLIP

2. Zdalne uruchomienie syreny OSP poprzez wysłanie SMSa na numer modułu GSM o specjalnej treści. Długość sygnału jest ustawiana programowo, tak jak i treść SMS. Oczywiście istnieje możliwość uruchomienia syreny poprzez zadzwonienie, bądź też, po zadzwonieniu, podanie kodu DTMF z klawiatury telefonu.

3. Multipowiadamianie SMS. Naczelnik OSP wysyła SMSa na numer modułu, z odpowiednim kodem poprzedzającym, ten zostaje wysłany z modułu do wszystkich strażaków OSP, bądź nie tylko - np. zbiórka, ćwiczenia, dowolne inne zdarzenie.

Sterować można również innymi dowolnymi urządzeniami w remizie, w zależności od potrzeb i konfiguracji. Możliwe też jest dostawanie SMSa z odczytem temperatury wewnątrz remizy.



Film prezentujący System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP:
https://www.youtube.com/watch?v=EUjQZnwLz3M


Film prezentujący uruchomienie syreny alarmowej przez telefon:
https://www.youtube.com/watch?v=3ctqcf-X_Wo


Dodatkowy opis funkcjonalności systemu w opisie filmu na YU.

Co szanowni druhowie myślicie o takim systemie, jako alternatywie All in One dla dosyć drogiego DSP-50 i DTG-53?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

malczan4
Posty: 92
Rejestracja: pn 03 maja 2010, 17:09
OSP (gm., woj.): Wierzbanowa (Wiśniowa, małopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: malczan4 »

Jaka była by cena tego systemu dla innych jednostek ? ;)

marten10
Posty: 75
Rejestracja: pt 27 sty 2012, 19:26
OSP (gm., woj.): Radzieje(Węgorzewo,Warmińsko-Mazurskie)
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: marten10 »

Funkcje prawie identyczne jak w DTG-53,za to może cena trochę niższa?.
Awatar użytkownika

virus
Posty: 33
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 11:37
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: virus »

Kolego Pablo170, podaj cenę takiego urządzenia. Jeśli cena jest uwarunkowana możliwościami takiego systemu to podaj widełki cenowe. Z góry bardzo dziękuje :)
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

Topic author
Pablo170
Posty: 8
Rejestracja: śr 22 maja 2013, 01:48
OSP (gm., woj.): OSP Rupniów, gm. Limanowa, Małopolska
Lokalizacja: Rupniów
Kontakt:
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: Pablo170 »

Witam druhów,

szczerze powiedziawszy nie mam ustalonej ceny za ewentualną sprzedaż Systemu, aczkolwiek będzie ona zależeć na pewno od ilości funkcji zaimplementowanych dla danej remizy. Czy będzie to tylko funkcja powiadamiania SMS i Multipowiadamianie Naczelnika (1SMS do wszystkich wysłany na nr Systemu) czy również funkcja uruchamiania syreny przez SMS/sygnał z telefonu. Do tego można jeszcze dołożyć kilka innych opcji sterowania innymi urządzeniami przez SMS w remizie, takich jak światło czy np. automatyczne otwieranie drzwi po uruchomieniu się syreny;p

Druhowie, podajcie jakieś przybliżone ceny urządzeń z podobnymi możliwościami. Postaramy się coś ustalić;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

virus
Posty: 33
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 11:37
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: virus »

No więc kolego same takie moduły powiadomiania SMS/CLIP na alledrogo można kupić za 400zł - z tym, że te moduły nie posiadają możliwości włączenia syreny i obsługują max 12 numerów.
Ostatnio słyszałem od znajomego, że w mojej okolicy pewien gość robi coś podobnego - załączenie powiadamiania i syreny za pomocą połączenia - czy to dyspozytora czy naczelnika. Ceni sobie to wraz z montażem za około 500-600zł.
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

wojtek-dzpl
Posty: 31
Rejestracja: śr 13 mar 2013, 10:04
OSP (gm., woj.): Jawiszowice ,małopolskie
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: wojtek-dzpl »

virus pisze:No więc kolego same takie moduły powiadomiania SMS/CLIP na alledrogo można kupić za 400zł - z tym, że te moduły nie posiadają możliwości włączenia syreny i obsługują max 12 numerów.
Ostatnio słyszałem od znajomego, że w mojej okolicy pewien gość robi coś podobnego - załączenie powiadamiania i syreny za pomocą połączenia - czy to dyspozytora czy naczelnika. Ceni sobie to wraz z montażem za około 500-600zł.
Również wykonuje takie moduły ale innej firmy GSM jak kolega Pablo170 używa . Multipowiadamianie (50osób sms) to cena około ~1200 zł plus robocizna .
Można kupić na allegro i samemu kombinować ale trzeba również pamiętać że syreny są zasilane przeważnie "siłą" wiec prądem który zabija i niszczy wszelkie układy niskiego napięcia podczas błędu .
Kolega Pablo170 zaproponował alternatywę a czy 600zł jest to dużo,sami zdecydujcie przy cenie DSP 50

Topic author
Pablo170
Posty: 8
Rejestracja: śr 22 maja 2013, 01:48
OSP (gm., woj.): OSP Rupniów, gm. Limanowa, Małopolska
Lokalizacja: Rupniów
Kontakt:
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: Pablo170 »

Dokładnie, lecz mój system nie opiera się wyłącznie o moduł, który i tak jest mocno rozszerzoną wersją modułu GSM, multipowiadamianie GSM mogę zastosować aż do 1000osób, czego nie pisałem wcześniej, choć w praktyce aż taka ilość zdefiniowanych użytkowników zapewne nie będzie miała miejsca;p W systemie jest umieszczona płytka własnego pomysłu, pozwalająca sterować wysokimi napięciami z faz zasilających syrenę, co daje bezpośrednią kontrolę nad stanem załączenia syreny. Ponadto mamy możliwość włączenia syreny za pomocą SMSa - poprzez zabezpieczony stycznik zintegrowany w module. Oczywiście cała płytka jak i system jest zabezpieczony przeciwprzeciążeniowo, a dodatkowe filtry przeciwzakłóceniowe niwelują ewentualne tętnięcia napięć zasilających moduł systemu.

Całość systemu wykonana starannie oraz testowana. Z wszelkimi potrzebnymi wyprowadzeniami do zasilania, kontroli syreny oraz załączenia syreny. Instrukcja również będzie;p

Myślę, że koszta kompleksowo zmontowanego i co ważne, czego nie kupimy na Allegro i nie każdy sobie zrobi - skonfigurowanego systemu do powiadamiania i zarządzania SMS - wyniosłyby od 1000 do 1200zł.

Pozdrawiam!

krzysztof898
Posty: 1
Rejestracja: pt 30 sie 2013, 20:20
OSP (gm., woj.): Rosochate Kościlne Czyżew Podlaskie
Lokalizacja: Rosochate Kościlne
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: krzysztof898 »

Kolego Pablo170 fajny miałeś pomysł zastosować to w OSP, ja coś podobnego mam zrobione na Atmega32 i telefonie kom.
Ale nie napisałeś czy alarm może załączyć dyspozytor z PSP drogą radiową czy musi zadzwonić z telefonu na numer zainstalowany w module? Myślę coś takiego zrobić u nas tylko zastanawia mnie ta radiówka....

Topic author
Pablo170
Posty: 8
Rejestracja: śr 22 maja 2013, 01:48
OSP (gm., woj.): OSP Rupniów, gm. Limanowa, Małopolska
Lokalizacja: Rupniów
Kontakt:
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: Pablo170 »

Ja również dosyć często projektuję moduły z wykorzystaniem mikrokontrolerów Atmega, jak dla mnie bardzo wszechstronne, w zeszłym roku jako pracę inżynierską udało mi się stworzyć komputer pokładowy do ciągnika rolniczego (z dedykacją dla naszych starych Ursusów C-330, C-360 itp) Szczegóły na moim kanale YU;)

Jak na razie przy swoich projektach dla remiz nie miałem potrzeby integracji swojego systemu z systemem Digitexa, który opiera się o sterowanie stacjami obiektowymi DSP modulowanym sygnałem radiowym, jednak dostaję ostatnio coraz więcej zapytań w tej własnie kwestii. Sprowadzałoby się to do instalacji radioodbiornika w systemie oraz rozpoznawania sygnału uruchomienia syreny, który jest nadawany przez stację bazową u dyspozytora, co wyeliminowałoby drogi sprzęt Digitexa, instalowany w remizie.

Podsumowując:


1. Na obecny stan w Systemie Powiadamiania i Sterowania SMS syrena załączana jest przez SMS/telefon na numer modułu

2. Jeżeli będzie dużo osób zainteresowanych uruchamianiem syreny przy użyciu stacji bazowej u dyspozytora systemu DSP, gdzie poprzez drogę radiową, po stronie remizy będzie załączał syrenę mój system, postaram się podjąć temat integracji systemu DSP. Skutek wtedy jest taki, iż dyspozytor nie potrzebuje numeru telefonu modułu remizy, w której ma zostać załączona syrena, tylko steruje ją przez terminal DSP, tak jak inne jednostki.


Zainteresowanych dotychczasowym rozwiązaniem, jak również integracją systemu z DSP zapraszam na PW.

Pozdrawiam Druhów i Druhny ;)

Topic author
Pablo170
Posty: 8
Rejestracja: śr 22 maja 2013, 01:48
OSP (gm., woj.): OSP Rupniów, gm. Limanowa, Małopolska
Lokalizacja: Rupniów
Kontakt:
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: Pablo170 »

W ostatnim czasie koszta podzespołów elektronicznych, z których składa się system, trochę spadły, więc cena Systemu Powiadamiania i Sterowania SMS wraz z kompleksową konfiguracją ( montażem karty SIM wybranego przez jednostkę operatora GSM, wprowadzeniem numerów telefonów osób powiadamianych, osoby rozsyłajacej, itp) opcją załączania syreny (wraz z konfiguracją ilości i czasów trwania sygnałów syreny) - wynosi 1000zł.

System posiada oznaczone wyprowadzenia do podłączenia w skrzynce rozdzielczej syreny. Przy samodzielnym montażu przez jednostkę dokładam instrukcję instalacji systemu.

Oczywiście jest możliwość dojazdu oraz montażu systemu przeze mnie, tutaj koszt systemu będzie powiększony o pieniążki za paliwo (1,9 TDI Diesel, także spokojnie;p) oraz koszt montażu - szczegóły już na PW.

Pozdrawiam!

strazaksam998
Posty: 67
Rejestracja: pt 03 sty 2014, 21:27
OSP (gm., woj.): woj. Lubelskieee
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: strazaksam998 »

W naszej jednostce chcemy taki system aby dyspozytor PSP poprzez panel mógł włączyć u nas syrenę( tak jak przy selektywnym) a jeśli było by do tego dzwonienie do strażaków to było by super, ale bardziej zależy nam na tym pierwszym.
Jeśli ktoś jest w stanie zrobić coś takiego niech pisze PW. Myślę że większości jednostek bez selektywnego chodzi o to samo, żeby dyspozytor nie musiał dzwonić na jakiś tam numer aby włączyć syrene.

99willy99
Posty: 15
Rejestracja: pn 18 kwie 2016, 17:04
OSP (gm., woj.): Bobrowo kuj-pom
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternatywa

Post autor: 99willy99 »

Czy jest to dalej aktualne?

osp sławianowo
Posty: 36
Rejestracja: sob 14 cze 2014, 21:38
OSP (gm., woj.): sławianowo złotów wielkopolska
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternat

Post autor: osp sławianowo »

Ile by kosztowal taki system abym mogl uruchomic syrene poprzez smsa i by wyslal sms do strazakow o alarmie

maniek19770@op.pl
Posty: 8
Rejestracja: pt 04 mar 2016, 13:28
Status: Offline

Re: System Powiadamiania i Sterowania SMS dla OSP - alternatywa

Post autor: maniek19770@op.pl »

Witam jaki koszt tego tego terminala poszukujemy dla naszej jednostki żeby można była załączać syrenę SMS i odrazy żeby wysyłali SMS do strażaków o zbiórce czy akcji . Czy co miesiąc są opłaty związane z kartą .
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat