Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tylko

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

marten10
Posty: 75
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 27 sty 2012, 19:26
OSP (gm., woj.): Radzieje(Węgorzewo,Warmińsko-Mazurskie)
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: marten10 »

Tak jak piszesz kursy zostały przełożone do 2016 r. kilku moich znajomych zrobiło teraz uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane na starych zasadach bez żadnego dodatkowego kursu.Ja sam jestem świeżo po wymianie dokumentu.

misza
Posty: 40
Rejestracja: sob 08 sty 2011, 20:22
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: misza »

No to panowie mam pytanko, powiedzmy że wczoraj zdałem na kategorie C i zrobiłbym badania lekarskie i badania psychotechniczna na pojazdy uprzywilejowane powiedzmy jutro czy mogę starać się najpierw o wkładkę wydaną przez burmistrza a później z tymi papierami do starostwa i o pozwolenie od starosty czy muszę mieć wkładkę wydaną przed 19.01.2013r bo teraz czytając te posty to już nie wiem jak to jest ???

Strażak_druh
Posty: 10
Rejestracja: czw 23 maja 2013, 08:13
OSP (gm., woj.): woj. Łódzkie, Gm. Lgota Wielka
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Strażak_druh »

Podpinam się do pytania kolegi powyżej.
Mam C+E, zrobione psychotesty na pojazdy uprzywilejowane z końca stycznia, teraz mam zrobić badania lekarskie i udać się do gminy? Wójt/burmistrz wyda mi wkładke na starych zasadach, a ja z tym mam iśc do starostwa wymienić??

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: marcin_op »

Wójt burmistrz już nic nie wystawia dlatego że podstawa prawna na której to robił jest już nieaktualna.
Wójt/burmistrz mógł to robić tylko do dnia 19 stycznia 2013 r.

Ja wczoraj byłem w starostwie wymienić swoje zaświadczenie na zezwolenie - jako że miałem stare od burmistrza to bez problemu dostałem nowe.
Przy okazji zapytałem się Pani jak to jest z nowymi, Pani była średnio zorientowana o tym kursie i zawołała jakiegoś kolegę i on powiedział że dla nowych kurs jest obowiązkowy tylko do 2106r. jest tak jak kolega wcześniej napisał jakaś "okrojona" wersja tego kursu i ma sobie znaleźć ośrodek który robi taki kurs, ale sam powiedział że nie ma pojęcia gdzie jest taki ośrodek.
On jako urzędnik wobec nowych kierowców ma wymagać papierku o ukończeniu kursu i na tej podstawie będzie wydawał. A skąd go człowiek weźmie to już nie jest ich sprawa - paranoja.

Strażak_druh
Posty: 10
Rejestracja: czw 23 maja 2013, 08:13
OSP (gm., woj.): woj. Łódzkie, Gm. Lgota Wielka
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Strażak_druh »

Panowie postanowiłem poświęcic troche czasu i podrążyć temat.

Kosztowało mnie to troche czasu, teleonów do paru starostw, urzędu marszałkowskiego, a na końcu postanowiłem zadzwonic do WORD i to była najtrafniejsza decyzja. Pan w WORDzie poinformował mnie, że 20 czerwca 2013r nasz kochany Pan Prezydent podpisał nowelizacje ustawy

W dniu 20 czerwca 2013 r. w Dzienniku Ustaw z 2013 r. poz. 700 opublikowana została ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw. Z tą też datą weszła ona w życie (art. 5).

Zgodnie z jej art. 1 pkt 4 art. 135b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami uzyskał nowe brzmienie: „W stosunku do jednostek, o których mowa w art. 109 ust. 5 i 6, warunki określone w art. 106 ust. 1 pkt 4 oraz w art. 109 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4 stosuje się od dnia 4 stycznia 2016 r.”.

Oznacza to, że od 20 czerwca 2013 r. m.in. kierowcy pojazdów uprzywilejowanych OSP do 4 stycznia 2016 r.:
nie będą musieli mieć ukończonego kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi wymaganymi przez przepisy ustawy, aby kierować tymi pojazdami,
nie będą musieli posiadać wydawanego przez Starostę zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych OSP, którzy nie nabyli uprawnień do kierowania tymi pojazdami pod rządami ustawy Prawo o ruchu drogowym będą musieli ukończyć kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi według wymogów ustawy o kierujących pojazdami w terminie do 4 stycznia 2016 r. Do tego jednak czasu będą mogli być kierowcami pojazdów uprzywilejowanych OSP.

i wg tego Pan w WORD mówi, że na obecna chwilę powinniśmy mieć wydawane zaświadczenia (ale tu Pan dokładnie nie wie) czy od starosty czy wójta/burmistsza podstawie badań lekarskich i psychologicznych, a kurs mamy skończyc tak jak pozostali kierowcy którzy teraz wymieniają zaświadczenia czyli w terminie do 4 stycznia 2016r.
Sprawe przedstawilem w swoim starostwie i czekam na odpowiedź od Pani która ma się zorjentowac w temacie.
Jak będę mia jakieś wieści dam info.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: marcin_op »

ciekawe ile jeszcze będzie nowelizacji tej ustawy, bo co chwile zmieniają i jak człowiek ma nadążyć.
Po tym co teraz przeczytałem wystosowałem pismo do Starostwa żeby jednoznacznie odpowiedzieli, bo wczoraj Pani w okienku poinformowała mnie że kurs jest obowiązkowy już teraz, a z tego co kolega powyżej przytoczył wynika że nie jest.

misza
Posty: 40
Rejestracja: sob 08 sty 2011, 20:22
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: misza »

Ręce opadają :shock:
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: bohun »

Witam.
Ja wczoraj składałem wniosek do starostwa o wydanie zezwolenia.
Wymagane dokumenty to:
- oryginał orzeczenia lekarskiego z wpisanymi kategoriami prawa jazdy że można prowadzić pojazdy ważnego na dzień 12 stycznia 2013,
- oryginał orzeczenia psychologicznego ważnego na dzień 12 stycznia 2013,
- zaświadczenie wydane przez wójta z datą wcześniejszą niż 12 stycznia 2013,
- dowód uiszczenia opłaty za zezwolenie (50 zł),
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- wniosek o wydanie zezwolenia.

Pani w okienku skserowała sobie odpowiednie dokumenty i kazał czekać około tygodnia na wyrobienie dokumentu.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: marcin_op »

U nas wypisują to "od ręki" i co naśmieszniejsze wypisywane jest to ręcznie
To jest jakaś masakra, 21 wiek a w urzędzie ręcznie wypisują takie zezwolenia.
Śmiałem się że już legitymacja szkolna wygląda lepiej bo przynajmniej ma zdjęcie.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: marcin_op »

e no to już całkowicie bez sensu.
Na wniosku i na zaświadczeniu nigdziej nie ma wzmianki z jakiego tytułu chcesz te uprawnienia.
Nigdziej się nie wypisuje że do OSP i konkretne której. więc bez sensu składać 3 wnioski.
Ja składałem wniosek i nawet się mnie nie pytano czy chce to do OSP, pogotowia czy może tak o dla siebie tylko.

BADYL
Posty: 5
Rejestracja: czw 01 mar 2012, 23:37
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: BADYL »

Witam.
Panowie, na jakiej podstawie prawnej macie wydawane orzeczenia lekarskie, dokładnie mi chodzi z jakiego art. i jakiej ustawy?
Dlaczego pytam. Będąc w starostwie, uzyskałem informację, iż orzeczenie, które posiadam nie jest wypisane na tym druku co powinno. A powinno być wypisane na podstawie prawnej tj. art.122 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 - prawo o ruchu drogowym.
Jak to jest u Was?

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: mikele »

BADYL pisze:Witam.
Panowie, na jakiej podstawie prawnej macie wydawane orzeczenia lekarskie, dokładnie mi chodzi z jakiego art. i jakiej ustawy?
Dlaczego pytam. Będąc w starostwie, uzyskałem informację, iż orzeczenie, które posiadam nie jest wypisane na tym druku co powinno. A powinno być wypisane na podstawie prawnej tj. art.122 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 - prawo o ruchu drogowym.
Jak to jest u Was?
lekarskie - art. 122 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
psychologiczne - art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym

spike13
Posty: 2
Rejestracja: czw 20 sty 2011, 09:12
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: spike13 »

witam
do Druh_strażak: A który art. z wymienionych w art. 135b mówi, że dotyczy to OSP?
1) art. 109 ust. 5 i 6,:
5. Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
6. Koszty zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.
2) art. 53 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, dot.
2) zespołu ratownictwa medycznego;
3) art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, dot.
12) jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Obym się mylił, ale wg mnie nie dotyczy to OSP, albo nieprawidłowo to wszystko czytam. Można OSP traktować jako jednostki ratujące życie lub mienie, ale gdyby ustawodawca chciał zwolnić ze szkolenia kierowców OSP to by zapisał: art. 53 ust. 1 pkt 1 "jednostek ochrony przeciwpożarowej".

dziwny jest tylko zapis o odroczeniu do 2016 r. finansowania kosztów zezwoleń

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: mikele »

spike13 pisze:witam
do Druh_strażak: A który art. z wymienionych w art. 135b mówi, że dotyczy to OSP?
"Art. 135b. W stosunku do jednostek, o których mowa w art. 109 ust. 5 i 6, [...]"

o jakich jednostkach jest mowa w art. 109 ust. 6? - dokładnie o jednostkach OSP

"[...] warunki określone w art. 106 ust. 1 pkt 4 [...]"
czyli warunek, określający kto może prowadzić pojazd uprzywilejowany - osoba, która:
ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;

[...]oraz w art. 109 ust. 1 pkt 3[...]
- posiadanie zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi

[...]oraz ust. 4[...]
- Starosta rozszerza zakres zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, odpowiednio do przedstawionego zaświadczenia o ukończeniu kursu uzupełniającego dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.

[...]stosuje się od dnia 4 stycznia 2016 r.

czyli reasumując do 2016 odroczona została:
- konieczność ukończenia kursu
- konieczność posiadania zaświadczenia o ukończeniu kursu
- konieczność wnoszenia opłaty w przypadku rozszerzania zakresu uprawnienia

nie widzę, by odroczono opłatę w przypadku nabywania uprawnienia - czyli złożenia wniosku o wydanie zezwolenia

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: marcin_op »

dokładnie tak jak kolega napisał:
czyli reasumując do 2016 odroczona została:
- konieczność ukończenia kursu
- konieczność posiadania zaświadczenia o ukończeniu kursu
- konieczność wnoszenia opłaty w przypadku rozszerzania zakresu uprawnienia
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat