kategoryzacja jednostek

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

NIE MARTWCIE SIĘ DRUHOWIE, PEWNIE TA REFORMA UMRZE ŚMIERCIĄ NATURALNĄ JAK POPRZEDNIE PRZYGOTOWYWANE, O KTÓRYCH NAWET NIE WIEDZIELIŚMY. ROZMAWIAŁEM KILKA DNI TEMU Z PRZYJACIELEM, KTÓRY PRACUJE W PSP. OSOBIŚCIE NAPISAŁ PRACE O MOŻLIWOŚCIACH ZMIAN W KSRG (PONAD 150 STRON). MIAŁA BYĆ WIELCE WYKORZYSTANA DO WPROWADZANIA ZMIAN. - NIKT JEJ NAWET NIE PRZECZYTAŁ - RZUCILI JĄ W KĄT, BO PRZYSZEDŁ ROZKAZ Z GÓRY - ABY ZAPRZESTAĆ PRAC NAD ZMIANAMI. I PONOĆ JUZ BYŁO TAK KILKAKROTNIE. OSOBIŚCIE MAM NADZIEJĘ, ŻE KTOŚ KIEDYŚ ZAPYTA OCHOTNIKÓW O ZDANIE I RAZEM STWORZYMY RACJONALNY PROJEKT NAPRAWY TEJ CHOREJ SYTUACJI. TERAZ KTOŚ WYMYŚLIŁ PRZY BIURKU JAKIEŚ BZDURY, JEST DUŻO SZUMU O TO A SKOŃCZY SIĘ BÓG WIE CZYM... PO RZECZYTANIU ZAŁOŻEŃ I REGULAMINU JESTEM ROZCZAROWANY ZAGMATWANIEM SYTUACJI, KTÓRĄ CHCE KTOŚ NAM STWORZYĆ, ALE PODKREŚLAM, ŻE MAM NADZIEJĘ, ŻE URODZI SIĘ COŚ, CO POZWOLI NAM BYĆ ZADOWOLONYMI Z SYTUACJI OSP W POLSCE.
NIE PODLEGA DYSKUSJI, ŻE TRZEBA PEWNE ROZWIĄZANIA PRAWNE POPRAWIĆ, INNE ZMIENIĆ, A JESZCZE INNE STWORZYĆ, ALE Z GŁOWĄ PANOWIE Z GŁOWĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Bardzo mądra wypowiedź.

Stare przysłowie mówi: " Z niewolnika nie ma pracownika"

Przenoszac to na Nasz grunt, moze się okazać, że cześc jednostek sie "zbuntuje" i co wtedy?

Co będą karać, ale jak? jeżeli 65 latek pojedzie do pożaru.

Druhowie jesteśmy ochotnikami i jeżeli ktoś się czuje na siłach to jedzie do akcji, jak nie to siedzi w domu, a o tym czy może On jechać decyduje lekarz, który wystawia na to zgodę, po przeprowadzeniu badania, a nie ktoś z za biurka, czytajac ten post niech gryzie długopis i trochę pomyśli.

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

Wyslalem e-maila dnia 21 stycznia z tekstem takim ze: na forum zadalem szereg pytan i prosze o odpowiedz na nie.
Takze na pewno czytali zwiazkowcy nasze komentarze. Odpowiedzi jak dotad nie otrzymalem ani na skrzynke ani na forum i wyciagam sobie taki wniosek ze zapewne nie otrzymam wogole.
Pytanie do druha Poreby: po co kazales pisac maile, skoro nie sa one traktowane powaznie? Ani zadnych zmian, ani odpowiedzi, ani nawet jakichkolwiek zwiastunow ze bedziecie jeszcze cos probowac zmienic lub z nami rozmawiac chocby tu na forum, bo po to jest w koncu to miejsce.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

SenseY pisze:Wyslalem e-maila dnia 21 stycznia z tekstem takim ze: na forum zadalem szereg pytan i prosze o odpowiedz na nie.
Takze na pewno czytali zwiazkowcy nasze komentarze. Odpowiedzi jak dotad nie otrzymalem ani na skrzynke ani na forum i wyciagam sobie taki wniosek ze zapewne nie otrzymam wogole.
Pytanie do druha Poreby: po co kazales pisac maile, skoro nie sa one traktowane powaznie? Ani zadnych zmian, ani odpowiedzi, ani nawet jakichkolwiek zwiastunow ze bedziecie jeszcze cos probowac zmienic lub z nami rozmawiac chocby tu na forum, bo po to jest w koncu to miejsce.

I tak właśnie liczą się z nami strażakami ludzie na naszej górze!! ;-(

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

i co dalej z kategoryzacją ?? jakaś cisza zapanowała---
czyżby kolejny rzucony w kąt pomysł??

kilka dni temu słyszałem że wstrzymano wszelkie prace na reformą Państwowych Straży Pożarnych!!! Brawo!! dalej wydawajcie kase na zusy i wypłaty dla strażaków zawodowców którzy siedzą oglądają telewizor i grają w bilarda, a na sprzęt i prawdziwe szkolenia dla osp pieniądze nigdy się nie znajdą !! tak trzymać kochani rządzący..... :(

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Dowiedziałem się od kierownika wydziału operacyjnego z Komendy Powiatowej PSP, że kategoryzacja poszła do uzgodnienia do Komendy Głównej PSP. Nie wiem czy tak jest rzeczywiście, ale mam nadzieję, że po tym wszystkim będzie krótsza i rozsądniejsza, a co najwazniejsza, że będzie w zgodzie z przepisami prawa.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

w ostatnim Strażaku ukazał się regulamin i wytyczne JOT. czy zarządy OSP mają już powoływać JOT bo nic z tego nie rozumiem bo nigdzie ani wzmianki że to projekt. tak jakby stało się faktem <chyba że coś przeoczyłem w Strażaku>.

Muerte
Posty: 106
Rejestracja: wt 15 lip 2003, 09:28
Status: Offline

Post autor: Muerte »

czytalem regulamin i wyjasnienia w "strazaku", cos niejasne sa te wypowiedzi.nie przekona³y mnie uzyte argumenty. kategoryzacja jest potrzebna, ale Zg zle sie do tego zabiera!

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Wytyczne o JOT i wzór regulaminu wyszły jako uchwała Zarządu Głównego więc to nie projekt a fakt. Najgorsze w tym jest to, że stoi to w sprzeczności do wielu przepisów dotyczących KSRG. Myślę, że nasz zarząd nie ma uprawnień do uchwalenia rzeczy, które są już ustalone przez Komendanta Głównego PSP albo Ministra SWiA. Też uważam, że jakieś przepisy wewnętrzne w OSP dotyczące działalności bojowej, szkoleń i ćwiczeń są konieczne. Bez nich nigdy nie podniesiemy standardów tej działalnosci. Muszą być ustalone normy czasowe na podjęcie interwencji, normy wyposażenia pojazdów czy OSP poszczególnych kategorii itp. Ale nie tędy droga. U nas zamierzamy uchwalić regulamin JOT. Przystosujemy się też do kategorii. Ale nie podporzadkujemy się dużej częsci zapisów regulaminu. Utrzymamy podooddziały z rozporządzenia o KSRG, zasady dowodzenia też z przepisów o KSRG. Komendant Główny wydał procedury i standardy wyposażenia w ratownictwie medycznym, też zamierzamy to stosować a normę wyposażenia pojazdów mamy swoją. Zobaczymy co będzie dalej. Pozdrowienia Krzysiek.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

to komu wreszcie podlegamy Związkowi czy Komendantowi Głównemu???!!!!

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

Trafne spostrzerzenia.
Jeżeli jednostka OSP jest w KSRG to musi podporządkować się rozporządzeniu o KSRG.
Związek jest to stowarzyszenie zrzeszające OSP, ma ono za zadanie pomagać a nie nimi rządzić. Ponieważ główną władzą OSP jest walne zebranie a nie Zarząd Główny ZOSP. Uchwały poszczególnych Zarządów ZOSP są wiąrzące ale nie mogą stawiać jednostki OSP w takiej sytuacji że gdziekolwiek ona się nie uda to złamie jakieś zasady.
Szkoda, że ten regulamin JOT jest taki a nie inny, co do kategoryzacji jednostek, to powinna ona być ale nie w taki sposób jaki proponuje zarząd (ta zgadzam się z Muerte).
Dlatego z pewnym niesmakiem patrzę na to. Oglądając ostatni numer "Strażaka" też się zawiodłem i to bardzo. Żadnych zmian, wszystko to co na stronie to i w numerze, zatem próbują udowodnić nam że lepiej wiedzą o problemach siedząc za biórkiem.
Zapis że regulamin JOT jest tylko zorcowy tylko trochę mnie ucieszył, bo wiem teraz że wprowadzać go nie muszę, ale jest wiele jednostek gdzie ciężko jest znaleźć druhów którzy interesują się organizcją, regulaminami i na pewno część jednostek OSP wprowadzi ten regulamin w całości taki jak w czasopismie "Strażak".
Pozostaje pytanie tylko czy nasze posty w czymś pomagają, czy osoby "z górnej półki" w ZOSP rozpatrują nasze komentarze?
Mi się wydaje że nie, do dziś nie mam odpowiedzi ze strony związku, na moje pytania, jakbym się uparł to tych pytań by się znalazło więcej, ale odpowiedzi rzeczowe i jasne na te pytanie duzo by mi wyjasniły.
Ale skoro potraktowano moje pytanie jako złośliwe bądź niemądre, to mi jest bardzo przykro.

Muerte
Posty: 106
Rejestracja: wt 15 lip 2003, 09:28
Status: Offline

Post autor: Muerte »

jako OSP jeste¶my czlonkami zwi±zku, ale jako s³u¿by ratownicze podlegamy PSP, zw³aszcza gdy jestes w KSRG. wtdy podpisujesz umowe z PSP w której s± okre¶lone wszystkie wymagania jakie musi spe³niac twoja jednostka. niestety nie pasuja one do tych z JOT. ca³a polska:)

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Bezpośredniej podleglości w OSP nie ma ani tu ani tu. Ale podlegamy przepisom prawa. Najważniejsze to ustawa o ochronie przeciwpożarowej, ustawa o stowarzyszeniach i nasz statut ale to wie każdy. W ustawie o ochronie p-poż. jest szereg upoważnień do wydania przepisów wykonawczych dotyczących np. funkcjonowania KSRG. Przepisy te wydają: Rada Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny PSP. Każda jednostka ochrony przeciwpożarowej włączona do systemu, w tym rownież OSP, podlega tym przepisom. Np. moim skromnym zdaniem np. nie możemy wzorem kategoryzacji wprowadzić nowych pododdziałów typu załoga itp. ponieważ jest to już ustalone w rozporządzeniu o KSRG i nikt nie daje nam wyboru czy to stosować czy nie. Wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do systemu stosują jednolity podział na pododdziały do celów działań ratowniczych to jest: roty, zastępy, sekcje itp. Trochę inaczej wygląda sytuacja OSP pozasystemowych, tu prawo pozwala na stosowanie swoich własnych wewnętrznych struktur. To tylko przykład, takich sytuacji jest o wiele więcej. Prawo państwowe zawsze będzie miało pierwszeństwo przed naszym prawem wewnętrznym i osobiście uważam, że przy swoich uchwałach o kategoryzacji trzeba poważnie wziąć to pod uwagę.

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

Zaczynam się teraz już naprawdę obawiać.
OSP z KSRG mogą być w złej sytuacji, będą musieli wybierać albo Związek i ich uchwały albo przepisy o KSRG, umowy itp.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

a może ksrg przestanie istnieć i po prostu będą jednostki w poszczególnych kategoriach, tylko czy zg zosp dogada sięz kg psp :P
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat