KIEROWCA OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
tomer123
Posty: 11
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 15 sty 2005, 14:42
Lokalizacja: O¿arów
Status: Offline

KIEROWCA OSP

Post autor: tomer123 »

WItam.
Chcia³bym sie dowiedziec w jakim wieku mozna zostac kierowca w OSP. Oczywiscie pomijam fakt posiadania prawa jazdy kategorii "C". Czy potrzebne sa jekies dodatkowe kwalifikacje lub szkolenia.
Z gory dzieki za odpowiedz
Pozdrawiam

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

Najważniejsze są uprawnienia. Staż jest na drugim miejscu - stażem nie musisz się mocno przejmować. Faktem jest że kierowca nie może być za stary, ponieważ nie ma on już tego refleksu, ale nie może byc znów za młody bo taki to myśli że wszystko potrafi a tak nie jest. Przyjmukjąc kierowcę trzeba po prostu wiedzieć czy się przyjmuje człowieka rozsądnego, czy też jakiegoś gościa który swą "wspaniałą" technikę jazdy pokazuje ruszając z piskiem opon, bądź też jakiegoś dziadka który już swoje wyjeździł.

Topic author
tomer123
Posty: 11
Rejestracja: sob 15 sty 2005, 14:42
Lokalizacja: O¿arów
Status: Offline

Post autor: tomer123 »

Oczywisice rozumiem. Chodzi mi jednak o szczegolowe warunki jakie trzeba spe³niaæ, tzn. uprawnienia, kwalifikacje, sta¿, minimalny wiek.
Dzieki

kamil
Posty: 39
Rejestracja: wt 28 wrz 2004, 13:24
Lokalizacja: OSP Czy¿ew
Status: Offline

Post autor: kamil »

Uwa¿am ¿e kierowca w OSP musi znac sie na robocie:
1. Wk³adka do prawa jazdy wiadomo ¿e taki kierowca je¿dzi.
2. Umiejêtno¶æ przewidzenia reakcji drugiego kierowcy co wi±¿e sie ze sta¿em.
3. Opanowanie musisz wiedzieæ co robisz nic na szybko przecie¿ wieziesz ludzi a za wszystkich odpowiada dowódca.
4. no i obs³uga sprzêtu znajduj±cego sie na samochodzie tu niema w±tpliwo¶ci
5. Sam dobrze wiesz co chcesz robiæ.
królik

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

Po zrobieniu prawa jazdy w celu uzyskania uprawnień musisz zrobić sobie badania lekarskie i psychologiczne i z tymi wynika udać się do władz OSP i oni mogą na podstawie tego wypisać zaświadczenie, jeżeli Zarząd OSP nie jest wtajemniczone, albo nie ma odpowiednich warunków do prowadzenia dokumentacji to obowiązki te może przejąć Urząd Miejscki. Wejdź na stronę czasopisma strażak, tam w którymś z jesiennych numerów 2004 sa napidane :wyjasnienia ministerstw", to będziesz wiedział więcej.

michal
Posty: 19
Rejestracja: śr 07 lip 2004, 22:06
Status: Offline

Post autor: michal »

S³ysza³em ¿e osoba przyjmowana poraz pierwszy na kierowcê w OSP nale¿±cych do KSRG musi nieæ mniej ni¿ 45 lat. Czy jest to prawdz, a je¶li tak to gdzie to jest napisane.
Micha³ Wolak
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: KIEROWCA OSP

Post autor: podymacz »

Aby zostać kierowcą pojazdu uprzywilejowanego w OSP kandydat musi:
1. Posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii
2. Posiadać przeszkolenie podstawowe
3. Posiadać badania lekarskie i psychotechniczne
4. Mieć nie przekroczone 60 lat.

Warto się kierować zdrowym rozsądkiem wpuszczając nowego kierowcę do jazdy alarmowej. Osobiście znam dwóch chłopaków, którzy jak mają jechać na sygnałach dostają "padaczki". Z takim gościem bym za żadne skarby nie wsiadł, bo narwańcy kończą na drzewach, a skasowanie samochodu za kilkadziesiąt tysięcy złotych może się w gminie nie spodobać....
Na badaniach psychologicznych wyłapują takich kamikadze, ale niektórzy przechodzą. Warto zacząć wpuszczanie za kółko od powrotu z akcji.

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: KIEROWCA OSP

Post autor: sedi »

podymacz pisze:Warto zacząć wpuszczanie za kółko od powrotu z akcji.
Zgadzam się w 100% sam tak zaczynałem i na dobre mi to wyszło. Trzeba zapoznać się z samochodem zanim zacznie się nim jeździć alarmowo czyli szybciej niż przy normalnej jeździe.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: KIEROWCA OSP

Post autor: marcin_op »

Zgodnie z nowelizacją ustawy p.poż można być kierowcą do 65 roku życia

http://www.zosprp.pl/?q=content/limity- ... towniczych

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re:

Post autor: 1986lukasz »

kamil pisze: ...
3. Opanowanie musisz wiedzieæ co robisz nic na szybko przecie¿ wieziesz ludzi a za wszystkich odpowiada dowódca.
...
I tutaj się mylisz, bo podczas jazdy do zdarzenia czy też powrotu do strażnicy za całą załogę odpowiada kierowca. W końcu on prowadzi samochód, a obok siebie i w chlewie ma ratowników.
michal pisze:S³ysza³em ¿e osoba przyjmowana poraz pierwszy na kierowcê w OSP nale¿±cych do KSRG musi nieæ mniej ni¿ 45 lat. Czy jest to prawdz, a je¶li tak to gdzie to jest napisane.
Kierowca/ratownik może mieć max 65 lat i na tym koniec (prawa emerytalne, nic więcej tylko to blokuje).

A wiek w jakim można zacząć jeździć, nie jest bliżej określony. Wcześniej limitem było wyrobienie prawa jazdy na kat. C było to bodajże 21 lat. Teraz takiego limitu nie ma więc jeśli ktoś ma wyrobione potrzebne kursy, badania lekarskie i psychotechniczne oraz prawo jazdy kat. C może śmiało zasiadać za kółkiem. Oczywiście jest jeszcze potrzebna tzw. "wkładka" ale na nią składają się wcześniej wymienione przeze mnie badania plus podpis i pieczątka wójta/burmistrza itp.

P.S. U mnie w jednostce jest 3 kierowców poniżej 24 roku życia i jakoś nie mam strachu jak to oni zasiądą po mojej lewej stronie.

DawidS
Posty: 10
Rejestracja: ndz 01 sie 2010, 22:39
OSP (gm., woj.): OSP Tuszyma, Podkarpacie
Kontakt:
Status: Offline

Re: KIEROWCA OSP

Post autor: DawidS »

Nie chce mi się poszukiwać jakiś podstaw prawnych, ale u nas to jest tak, że taki delikwent mimo plastiku na C musi mieć odpowiednie badania (wiadome psycho itd) i aby otrzymać tzw. "wkładkę" od burmistrza musi mieć również 21 lat, z małymi wyjątkami (czasem mieli po 20 lat).
Także, to nie jest tak że "znam chłopoka dobrze jeździ niech siado"

Logan
Posty: 12
Rejestracja: śr 04 sie 2010, 18:45
OSP (gm., woj.): Pólko, gm. Żelazków ,wlkp
Kontakt:
Status: Offline

Re: KIEROWCA OSP

Post autor: Logan »

1986lukasz - a możesz mi powiedzieć skąd wiesz że nie ma w tej chwili limitu wieku 21 lat?
Chodzi mi o podstawę prawną.

Z tego co pamiętam Art. 95a Kodeksu ruchu drogowego cały czas mówi, że kierowca pojazdu uprzywilejowanego ma mieć skończone 21 lat...
nowa strona ----> www.osppolko.kalisz.pl
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: KIEROWCA OSP

Post autor: Artur »

Poszukałem trochę w kodeksie drogowym i tak jak napisał kolega "Logan" jest napisane:
Art. 95a. 1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2-4, która:
1. ukończyła 21 lat;
2. posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.
4. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: KIEROWCA OSP

Post autor: 1986lukasz »

Zgadza się, ja pisałem o limicie wiekowym na wyrobienie prawa jazdy kat. C, a nie prowadzenia samochodów uprzywilejowanych. Podstawy prawnej nie znam, bo się tym nie interesuje. Wiem to z własnego przypadku, bo zrobiłem prawo jazdy kat C w wieku 20 lat, a mój znajomy musiał czekać aż ukończy 21 lat.

Wcześniej napisałem mało zrozumiale i trochę nieczytelnie. Stąd to nieporozumienie.

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: KIEROWCA OSP

Post autor: STAR244 »

wszystko w porządku co do przepisu i uprawnień najważniejsze to staż i b.dobra znajomość obsługi sprzętu bo jechać papier za nas nie będzie i bezpiecznie obsługiwał sprzętu
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat