Pranie nomex-ów

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
marcin_op
Status: Offline

Pranie nomex-ów

Post autor: marcin_op » czw 04 lut 2010, 07:17

Mam takie pytanie.
Jak u was wygląda sprawa z praniem ubrania bojowego ?
Czy daje ktoś nomexy to profesionalnej pralni, bierze na to fakture i urząd płaci ? Czy może strażacy biorą do domu do prania ? A może wogóle nie pierzecie ??

Po powrocie z niektórych akcji nomexy są bardzo brudne że aż wstyd drugi raz w takim wyjechać.
Jak to wygląda u was ??

aspirancik

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: aspirancik » czw 04 lut 2010, 08:13

U nas nomex-y koszarowe piorą sami strażacy, natomiast jeśli chodzi o bojowe nomexy to czyścimy je także sami ale nie piorąc. Używamy tutaj jakiegoś detergentu zmieszanego z wodą, nanosząc szczotką i potem spryskujemy wodą. U nas taki zabieg wystarczy, żeby je utrzymywać w miarę czyste.
Awatar użytkownika

marcinas7majster
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie

Post autor: marcinas7majster » czw 04 lut 2010, 13:36

No u nas niestety również jest to tak, że każdy strażak czyści "swój" mundur we własnym zakresie. Koszarówki pierzemy przeważnie w pralkach lub ręcznie jakąś szczotką. A bojówki czyścimy bardzo rzadko i też przeważnie szczotką. Ale to wszystko powinno być właśnie załatwiane w ten sposób, że oddajemy do czyszczenia i gmina płaci, bo pamiętam jakie kłótnie były o to, że ktoś sobie wyprał, a drugi założył i wybrudził. (Nie mamy niestety na stanie tyle mundurów bojowych żeby każdy miał swój na wyłączność i żeby nikt nie mógł ruszyć. Gdy na akcję nie przybiega ktoś kto ma niby "swój" mundur, a przybiegnie inny, który nie ma swojego, to zakłada ten który jest wolny). Z chęcią dowiem się jak to jest w innych jednostkach. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

kamil237

Post autor: kamil237 » czw 04 lut 2010, 14:45

U nas jest tak, że o koszarówki każdy dba w swoim zakresie. Zazwyczaj pierzemy je normalnie w pralce automatycznej. Natomiast bojówki do niedawna było tak jak, że również nie było ich tyle aby każdy miał swoją i o nią dbał wiec jak już było widać, że są brudne to pakowaliśmy je do samochodu i do pralni a że kolega z jednostki miał znajomą która prowadziła pralnie to mieliśmy to za free, niestety tak już nie będzie ponieważ pralnia przestała istnieć. W tym roku zrobiliśmy tak, że kupiliśmy nowe mundury dla osób które w ostatnich latach najczęściej wyjeżdżały do zdarzeń, mają je wpisane na stan i muszą sami się o nie troszczyć. A dla osób które nie jeżdżą tak często zostawiliśmy te mundury które mają już kilka lat i jest tak że kto pierwszy ten ubiera je i tyle. I te mundury będą prane przez osoby które używały je na ostatniej akcji po której powinny zostać wyczyszczone. Czyli jeżeli ktoś zakłada taki mundur i jedzie w nim na przykład do przewróconego drzewa i mundur się specjalnie nie ubrudzi to nie ma obowiązku go prać ale jeżeli pojedzie np. do pożaru i mundur się ubrudzi to już powinien go wyprać. W efekcie wyjdzie na to, że i tak każdy z nich przynajmniej raz będzie musiał wyprać mundur. Czyli w miarę sprawiedliwie. Koledzy się na to zgodzili i tak na razie musi być aż do momentu kiedy każdy będzie miał swój mundur.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Topic author
marcin_op

Post autor: marcin_op » pt 05 lut 2010, 09:10

Więc widzę że wszyscy mają podobnie, muszą tą kwestię rozwiązywac samemu.
Tak jak pisał przedmówca najlepsze rozwiązanie jest jak kazdy ma swój mundur i o niego dba.

Jak bedę w urzedzie zapytam się czy zapłacą za pranie w pralni, jak sie dowiem napisze ;)

Bonk
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:

Post autor: Bonk » pt 05 lut 2010, 12:37

Mimo, że jest w budżecie paragraf "usługi i remonty" to wątpię, aby urząd zwrócił za usługę pod nazwą "pranie mundurów". U nas w jednostce był ten sam problem i dlatego każdy swoje umundurowanie ma na stanie i o nie dba.
Myślałem nad podpisaniem umowy o współpracę z jakąś pralnią, która funkcjonuje w pobliżu, ale do tego trzeba też mieć jakieś środki, bo wiadomo - za darmo nikt nie wypierze, a niestety za pranie Nomex'a, czy Gore-Tex'a wcale sobie mało nie życzą :wink:
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/
Awatar użytkownika

misiu8514
OSP (gm., woj.): kujawsko-pomorskie

Post autor: misiu8514 » ndz 07 lut 2010, 20:06

W pralke i naprzód tylko nie za gorącą wodą.ja piorę tak już dłuższy czas ijest ok.

iith
OSP (gm., woj.): Wolin, Zachodnipomorskie

Post autor: iith » pt 12 mar 2010, 09:18

My mam mamy tak plus, prane są w pralni, nie wiem jaki koszt ale to prezes wozi, a każdy ma tez swojego Nomexa, Natomias ubranie koszarowe rzadko używane ale to już na pewno każdy do domu by zaniósł.

ollafe88n

Post autor: ollafe88n » pn 08 sty 2018, 12:52

A nie możecie sobie prać ich sami w domu? Sądzę że tego typu http://www.perlux.pl/ produkty piorące na pewno by sobie poradziły z wypraniem takich rzeczy. I pewnie nawet bardziej by się to opłacało według mnie ;d

byjka7
OSP (gm., woj.): Gmina Mysłowice Śląsk

Post autor: byjka7 » czw 22 lis 2018, 13:00

O wiesz, co ja proponuje wykorzystać do prania kapsułek Surf, albo ich płynu do płukania, który świetnie odświeża ubrania. Ja nie raz stosowałam kapsułki w swoim, praniu i byłam bardzo zadowolona. Pralka nie zapycha się od nadmiaru proszku, nie trzeba jej oczyszczać sodą czy octem od zewnątrz. Dla mnie taki detergent jest świetną opcja.
ODPOWIEDZ