Pranie nomex-ów

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
marcin_op
Posty: 526
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Pranie nomex-ów

Post autor: marcin_op »

Mam takie pytanie.
Jak u was wygląda sprawa z praniem ubrania bojowego ?
Czy daje ktoś nomexy to profesionalnej pralni, bierze na to fakture i urząd płaci ? Czy może strażacy biorą do domu do prania ? A może wogóle nie pierzecie ??

Po powrocie z niektórych akcji nomexy są bardzo brudne że aż wstyd drugi raz w takim wyjechać.
Jak to wygląda u was ??

aspirancik
Posty: 67
Rejestracja: czw 26 cze 2008, 07:51
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: aspirancik »

U nas nomex-y koszarowe piorą sami strażacy, natomiast jeśli chodzi o bojowe nomexy to czyścimy je także sami ale nie piorąc. Używamy tutaj jakiegoś detergentu zmieszanego z wodą, nanosząc szczotką i potem spryskujemy wodą. U nas taki zabieg wystarczy, żeby je utrzymywać w miarę czyste.
Awatar użytkownika

marcinas7majster
Posty: 79
Rejestracja: wt 19 sty 2010, 15:00
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: marcinas7majster »

No u nas niestety również jest to tak, że każdy strażak czyści "swój" mundur we własnym zakresie. Koszarówki pierzemy przeważnie w pralkach lub ręcznie jakąś szczotką. A bojówki czyścimy bardzo rzadko i też przeważnie szczotką. Ale to wszystko powinno być właśnie załatwiane w ten sposób, że oddajemy do czyszczenia i gmina płaci, bo pamiętam jakie kłótnie były o to, że ktoś sobie wyprał, a drugi założył i wybrudził. (Nie mamy niestety na stanie tyle mundurów bojowych żeby każdy miał swój na wyłączność i żeby nikt nie mógł ruszyć. Gdy na akcję nie przybiega ktoś kto ma niby "swój" mundur, a przybiegnie inny, który nie ma swojego, to zakłada ten który jest wolny). Z chęcią dowiem się jak to jest w innych jednostkach. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: kamil237 »

U nas jest tak, że o koszarówki każdy dba w swoim zakresie. Zazwyczaj pierzemy je normalnie w pralce automatycznej. Natomiast bojówki do niedawna było tak jak, że również nie było ich tyle aby każdy miał swoją i o nią dbał wiec jak już było widać, że są brudne to pakowaliśmy je do samochodu i do pralni a że kolega z jednostki miał znajomą która prowadziła pralnie to mieliśmy to za free, niestety tak już nie będzie ponieważ pralnia przestała istnieć. W tym roku zrobiliśmy tak, że kupiliśmy nowe mundury dla osób które w ostatnich latach najczęściej wyjeżdżały do zdarzeń, mają je wpisane na stan i muszą sami się o nie troszczyć. A dla osób które nie jeżdżą tak często zostawiliśmy te mundury które mają już kilka lat i jest tak że kto pierwszy ten ubiera je i tyle. I te mundury będą prane przez osoby które używały je na ostatniej akcji po której powinny zostać wyczyszczone. Czyli jeżeli ktoś zakłada taki mundur i jedzie w nim na przykład do przewróconego drzewa i mundur się specjalnie nie ubrudzi to nie ma obowiązku go prać ale jeżeli pojedzie np. do pożaru i mundur się ubrudzi to już powinien go wyprać. W efekcie wyjdzie na to, że i tak każdy z nich przynajmniej raz będzie musiał wyprać mundur. Czyli w miarę sprawiedliwie. Koledzy się na to zgodzili i tak na razie musi być aż do momentu kiedy każdy będzie miał swój mundur.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Topic author
marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: marcin_op »

Więc widzę że wszyscy mają podobnie, muszą tą kwestię rozwiązywac samemu.
Tak jak pisał przedmówca najlepsze rozwiązanie jest jak kazdy ma swój mundur i o niego dba.

Jak bedę w urzedzie zapytam się czy zapłacą za pranie w pralni, jak sie dowiem napisze ;)

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: Bonk »

Mimo, że jest w budżecie paragraf "usługi i remonty" to wątpię, aby urząd zwrócił za usługę pod nazwą "pranie mundurów". U nas w jednostce był ten sam problem i dlatego każdy swoje umundurowanie ma na stanie i o nie dba.
Myślałem nad podpisaniem umowy o współpracę z jakąś pralnią, która funkcjonuje w pobliżu, ale do tego trzeba też mieć jakieś środki, bo wiadomo - za darmo nikt nie wypierze, a niestety za pranie Nomex'a, czy Gore-Tex'a wcale sobie mało nie życzą :wink:
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: misiu8514 »

W pralke i naprzód tylko nie za gorącą wodą.ja piorę tak już dłuższy czas ijest ok.

iith
Posty: 1
Rejestracja: pt 04 gru 2009, 12:20
OSP (gm., woj.): Wolin, Zachodnipomorskie
Lokalizacja: Wolin
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: iith »

My mam mamy tak plus, prane są w pralni, nie wiem jaki koszt ale to prezes wozi, a każdy ma tez swojego Nomexa, Natomias ubranie koszarowe rzadko używane ale to już na pewno każdy do domu by zaniósł.

ollafe88n
Posty: 350
Rejestracja: wt 29 lis 2016, 16:08
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: ollafe88n »

A nie możecie sobie prać ich sami w domu? Sądzę że tego typu http://www.perlux.pl/ produkty piorące na pewno by sobie poradziły z wypraniem takich rzeczy. I pewnie nawet bardziej by się to opłacało według mnie ;d

byjka7
Posty: 364
Rejestracja: pn 23 sty 2017, 21:35
OSP (gm., woj.): Gmina Mysłowice Śląsk
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: byjka7 »

O wiesz, co ja proponuje wykorzystać do prania kapsułek Surf, albo ich płynu do płukania, który świetnie odświeża ubrania. Ja nie raz stosowałam kapsułki w swoim, praniu i byłam bardzo zadowolona. Pralka nie zapycha się od nadmiaru proszku, nie trzeba jej oczyszczać sodą czy octem od zewnątrz. Dla mnie taki detergent jest świetną opcja.

Ideks23
Posty: 311
Rejestracja: czw 22 cze 2017, 08:44
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: Ideks23 »

Można też skorzystać z usług pralni. Ale musi to być pralnia, która zna się na takich nietypowych tkaninach. Wiem, że oni https://www.pralnia-warszawianka.pl/ są pralnią wodno-chemiczną i myślę, że sobie poradzą z takim praniem. Pralnia działa na telefon. Można usługę zamówić także online. Bardzo wygodne rozwiązanie i gwarancja odpowiedniego czyszczenia.

ment
Posty: 1
Rejestracja: wt 24 sie 2021, 18:10
OSP (gm., woj.): lubelin, lubelski
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: ment »

byjka7 pisze: czw 22 lis 2018, 13:00 O wiesz, co ja proponuje wykorzystać do prania kapsułek Surf, albo ich płynu do płukania, który świetnie odświeża ubrania. Ja nie raz stosowałam kapsułki w swoim, praniu i byłam bardzo zadowolona. Pralka nie zapycha się od nadmiaru proszku, nie trzeba jej oczyszczać sodą czy octem od zewnątrz. Dla mnie taki detergent jest świetną opcja.
Korzystam też. Dobre są: http://pralnialublin.pl/

drużynowy
Posty: 749
Rejestracja: sob 20 lis 2021, 14:50
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimie
Status: Offline

Re: Pranie nomex-ów

Post autor: drużynowy »

Ja takiego prania jeszcze nigdy nie zlecałem więc na dobrą sprawę nawet nie bardzo wiem na czym to polega. Jak dla mnie świetnym rozwiązaniem jest na pewno oddawanie dywanu do profesjonalnej pralni. Na pewno zachęcam do zapoznania się z wpisem https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/na ... na-wskros/ aby wiedzieć na czym polega pranie dywanu na wskroś.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat