Problem z remizą

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
bartex
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 30 sty 2011, 14:14
Status: Offline

Problem z remizą

Post autor: bartex »

Witam, przejrzałem forum i nie znalazŁem odpowiedzi na swoje pytania, wiec założyłem nowy temat.

Mam dwie sprawy i proszę o jakieś porady, ewentualnie wskazanie konkretnych ustaw czy przepisów.

1) Pierwsza sprawa: Jak się ma ustawa dot. zakazu palenia w miejscach publicznych do obiektów OSP a w szczególności chodzi mi o sale w remizie czy świetlice. Czy można remizę podciągnąć pod ten zakaz i kto ewentualnie powinien lub ma prawo wydać taki zakaz itp.
2) Druga sprawa: Jak wygląda w świetle przepisów, czy jak to jest w waszych jednostkach z korzystaniem z obiektów osp. Jesteśmy mała wiejska jednostka, nasza remiza tez nie jest jakimś gmachem tylko zwykłym parterowym obiektem jakich wiele jest na wsiach. Mamy w remizie dwa stoły do tenisa dlatego szczególnie w okresie zimowym remiza jest miejscem "schadzek" młodszych i starszych mieszkańców naszej wioski i nie tylko. No i właśnie podczas tych wieczornych przesiadywań w remizie oprócz gry w tenisa pity jest alkohol, palone są papierosy, a co za tym idzie zazwyczaj powstaje później bałagan którego sprzątnąć już niema komu. Jak wygląda sprawa odpowiedzialności za remizę, kto za nią odpowiada i kto jest władny wydać zakaz lub ograniczenie korzystania z remizy. Nie chodzi o to by zakazać gry młodym zazwyczaj chłopakom tylko o zmuszenie korzystających do utrzymania porządku. Większość bowiem wychodzi z założenia ze jak nie moje to można zniszczyć itp. W połowie lutego mamy zebranie i ma być poruszony ten temat, dlatego chciałem zasięgnąć Waszej opinii, może podobnych doświadczeń. Fajnie by było gdyby ktoś podsunął jakąś podstawę prawną regulującą sprawę zakazów dostępu do obiektów OSP. Bardzo dziękuje za każdą pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Charlie
Posty: 102
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 12:10
OSP (gm., woj.): Śląskie, Koniecpol
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: Charlie »

1. Tak, remiza jest miejscem publicznym i wchodzi pod ten zakaz. Jeśli macie z tym problem to zróbcie regulamin remizy i świetlicy.
2. Szczerze to ten problem jak twój jest powszechny, odpowiedzialny za remizę jest gospodarz i to on ma obowiązek dbać o czystość i o sprzęt w remizie. Tak jak pisałem możecie ustalić regulamin, gdzie zabrania się spożywania alkoholu w remizie, możecie zmienić gospodarza na kogoś bardziej odpowiedzialnego.




PS.

Miałem takiego delikwenta u nas w jednostce co palił w remizie i do tego był gospodarzem :D . Jeden telefon na 998 do znajomego załatwił sprawę i od teraz wychodzi z papierosem koło wejścia:)
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: seligow »

Witam. Za remizę odpowiedzialny jest gospodarz. A co do pytania o ustawę, no to chyba nie będziesz napuszczał policji na chłopaków z Twojej wioski, no bo bez przesady. Najłatwiej i najbezpieczniej:
1. Jak będzie sporo osób obecnych, grzecznie poprosić o posprzątanie, w końcu z każdym można się dogadać...
2. Kto ma klucze od remizy? Wprowadzić zeszyt kto kiedy brał klucze i po problemie, bo on jest odpowiedzialny jak nie posprząta to więcej kluczy nie dostanie...
3(ostateczność). Zamknięcie na jakiś czas budynku np. na miesiąc jeżeli nie szanują. Następnie dać drugą szansę, jak nie pomogło to papa. NA 100% zadziała
Pozdrawiam
Starszy sikawkowy

Topic author
bartex
Posty: 7
Rejestracja: ndz 30 sty 2011, 14:14
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: bartex »

No oczywiście, że nie pytałem o ustawę żeby nasyłać policję na swoich ludzi. Chciałem mieć pewność ze to podchodzi pod tą ustawę żeby mieć argument w rozmowie, po prostu żeby ktoś nie zarzucił mi ze sam wymyślam swoje prawa i jakieś sztuczne zakazy. Co do gospodarza to obecnie nie mamy, na pewno trzeba będzie wybrać kogoś. No właśnie największy problem jest z osobami niebędącymi strażakami, oczywiście nikt takim osobom niezabrania korzystania z remizy dopóki jest względny porządek, a ostatnio z tym jest coraz gorzej. Klucz do remizy jest u mnie w domu, gdyż tata jest Naczelnikiem no i mieszkamy po sąsiedzku z remizą. W kwestii sprostowania: ja zajął bym się porządkiem ale niestety obecnie pracuję w Krakowie(jesteśmy OSP z woj. lubelskiego) wiec jest to niemożliwe, tym niemniej nadal czuje się pełnoprawnym strażakiem, prowadzę wraz z mieszkającym zemną bratem stronę naszej OSP no i zależy mi na dobru jednostki, dlatego właśnie poruszyłem ten temat i szukam pomocy i rady. Wybieram się na zebranie w lutym, dlatego staram się przygotować żeby mieć coś konkretnego do powiedzenia w tych kwestiach.

Józek22
Posty: 90
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 10:38
Lokalizacja: woj.lubelskie
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: Józek22 »

u nas jest podobny problem,w tej chwili jest nowy zarząd i powolutku zmieniamy niektóre zasady, np. jeżeli będzie pity alkohol to swietlica zostanie zamknięta,zresztą tu juz widzę ktoś wpadł na podobny pomysł,a co do zabaw w remizie,no właśnie,co z tym wszystkim zrobić,ścigać całe towarzystwo za palenie,trudne ale wykonalne,my spróbujemy jak to zadziała już w następną niedzielę,
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: seligow »

Najważniejsze żeby się dogadać. Osobiście nie mam nic przeciwko imprezom w remizie. Tylko żeby po sobie posprzątać, żeby butelki i pety nie walały się po kontach. Chyba lepiej jak młodzi wypiją piwko, pogadają, pośmieją się, pograją w tenisa w remizie, niż mają chodzić i tłuc samochody, "bo się nudzi". Trzeba się gdzieś wyszumieć, ale każdy bierze za siebie odpowiedzialność. Nie oszukujmy się, nie zamknie się 18-20-latków w domu przed książką... :lol:
Starszy sikawkowy

Topic author
bartex
Posty: 7
Rejestracja: ndz 30 sty 2011, 14:14
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: bartex »

Zgadza się, ja też nie mam nic przeciwko wypiciu piwka w remizie, zresztą póki byłem w domu czy nawet teraz jak odwiedzam rodzinne strony to zdarza mi się wypić piwko czy dwa w remizie. Ale po mnie nikt nie sprzątał. Wszystko jest dla ludzi ale porządek jakiś musi być. Natomiast jeśli chodzi o papierosy to jestem zdecydowanym ich przeciwnikiem. O ile picie piwa nie szkodzi osobom w najbliższym otoczeniu i jeśli nie chcą to nie pija, to niestety bierne palenie szkodzi i z tym będę walczył, tylko jak już pisałem nie mieszkam obecnie w rodzinnej miejscowości a na odległość to ciężko.

tomek200949
Posty: 15
Rejestracja: ndz 30 sty 2011, 19:49
OSP (gm., woj.): OSP Lwówek, gm Sanniki, woj mazowieckie
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: tomek200949 »

witam druchowie mam takie pytanie zostalem niedawno nowo wybranym naczelnikiem dotychczas w naszej jednostce zbyt wiele sie nie dzialo chcialbym jakos ruszyc ta straz do przodu np jakies dyskoteki loterie zbiorka zlomu jednak w mojej miejscowosci reaktywuje sie kolo gospodyn wiejskich nie maja swojej siedziby wiec zapewne benda chcialy korzyztac z naszego budynku remizy i napewno organizowaly benda bale itp. czy istnieje mozliwosc zebysmy my jako straz brali od nich jakas oplate prosilbym o porade i jak to wyglada w waszych jednostkach pozdrawiam
Awatar użytkownika

katopo
Posty: 279
Rejestracja: pn 13 kwie 2009, 14:29
OSP (gm., woj.): Kopojno (gm. Zagórów, woj. Wielkopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: katopo »

kolego u nas takie bale/dyskoteki organizuje sama straż albo razem z komitetem rodzicielskim/kołem gospodyń i wtedy zyski dzielone są na pół. i tak mi się wydaje jest najlepiej

Józek22
Posty: 90
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 10:38
Lokalizacja: woj.lubelskie
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: Józek22 »

u nas zabawy organizuje sama straż i powiem że jest to spory zastrzyk gotówki,a co do koła gospodyń to u nas tez jest z tym że one zajmują sie tylko wypożyczaniem naczyń na wesela które są organizowane bądź to w naszej remizie bądź poza,mają jedno pomieszczenie gdzie są naczynia,my mamy całą resztę czyli chłodnie,kuchnię którą doposażamy cały czas i tak sie to kręci

Topic author
bartex
Posty: 7
Rejestracja: ndz 30 sty 2011, 14:14
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: bartex »

Witam, mam pytanie jak to jest ze statutami w osp. Czy jednostka moze dzialać bez statutu, odrazu zaznaczam ze nie jstesmy KSRG. A jesli nie przynalznosc do KSRG zwalnia z posiadania statutu. Pisze o co chodzi, mamy w jednostce taki mały a moze i nawet spory bałagan. Poniewaz jest rok wyborczy i wogole zbliza sie u nas zebranie chciałem (jak juz zreszta pisałem wyzej) przygotowac do tego zebrania i sprobowac zaprowadzic wzgledny ład. Dlatego wlasnie szukam przepisów ustaw itp. które mogłbym przestudiować i na zebraniu miałbym czym sie podeprzeć. Czy jednostka z małej wsi niebedaca w KSRG moze działąc bez statutu, a jesli tak to co wówczas jest wyznacznikiem praw i obowiazków, bo chyba cos byc musi. Bardzo niepodoba mi sie balagan w naszej osp i chce podjac probe naprawienia tego, jest to trudne bo jak juz wczesniej pisalem w tym temacie nie mieszkam obecnie w tej miejscowości. Dlatego proszę o kazda pomoc i rade. Nie jestem w zarzadzie i szczerze mowiac nieorietuje sie czy mamy statut czy nie, czy wogóle mozemy go niemiec? Inna sprawa to temat podobny do poruszanego przezemnie wyzej, kto odpowiada za remize i kto decyduje kto moze dostac klucze do remizy a kto nie, kto moze nakazac calkowite zamkniecie remizy. Pisze bo z tym tez mamy problem, gdyz niektórzy mieszkancy zarzucaja osobom z zarzadu ze zarzadza sie remiza jak swoja wlasna. No wlasnie czyja to jest wlasnosc i kto w razie stwierdzenia balaganiarstwa moze nakazac zamkniecie remizy. Wiem ze moze troszke chaotycznie to wyglada, ale tych spraw jest kilka a bardzo zalezy mi na uzyskaniu na nie odpowiedzi przed zebranie które mamy 19 lutego. I tak jak wyzej prosze w miare mozliwosci o podawanie podstaw prawny jesli takowe istnieja. dziekuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: Jarek »

Jak każda tak i Twoja OSP jest stowarzyszeniem. Jej działalność opiera się głównie na ustawie "Prawo o stowarzyszeniach" oraz ustawie o ochronie przeciw pożarowej.

Wg. Prawa o stowarzyszeniach musicie bezwzględnie posiadać statut.

Kolejne pytanie:
Za remizę odpowiedzialni są ludzie o których mowa właśnie w statucie.
Klucze do remizy ma Gospodarz, Naczelnik i kierowca/cy. Tak byłoby najlepiej. Porządku wszystkiego w remizie pilnuje gospodarz pod kontrolą naczelnika. (sprawdź wzorcowy Statut OSP ze strony ZG ZOSP RP)

To tak na początek;) A koniec raczej nie będzie blisko;)

Topic author
bartex
Posty: 7
Rejestracja: ndz 30 sty 2011, 14:14
Status: Offline

Re: Problem z remizą

Post autor: bartex »

Dzięki, za pomoc. Domyślałem sie , że powinniśmy posiadac statut ale nikt go u nas dawno "nie widział". Mam nadzieje, że jako członek osp bede miał prawo wgladu i zapoznania sie z trescia statutu. Wiem, że droga do konca jest daleka ale mam zamiar sprubowac cos zmienic , a jesli na zebraniu okaze sie ze jest to niemozliwe poprostu bede musial poszukac tu w Krakowie innej jednostki OSP, w której ludzie wiedza po co są w straży. Wiec zabieram sie do studiowania ustaw, uchwał itp. :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat