Ewidencja członków OSP on-line

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

Topic author
JakuB
Posty: 230
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: JakuB »

Witam
Stworzyłem coś na wzór płatnych programów dla OSP. Nazwałem to System Ewidencji OSP. Projekt znajduje się pod adresem: http://www.nowawies.osp.org.pl/data/SE_OSP/index.html.

Ogólna charakterystyka Systemu:
Obecnie jest moduł Ewidencji Członków OSP oraz moduł Logowania. W zależności od poziomu dostępu użytkownika (5 poziomów) to tyle może zrobić w całej bazie. Puki co jest możliwość dodawania członków przez każdego "gościa". Po fazie testów będzie ograniczenie tego dostępu.
W niedalekiej przyszłości mam zamiar stworzyć moduły Ewidencji Sprzętu, Samochodu, Wyjazdów oraz możliwość drukowania odpowiednich danych.

To tyle reklamy.

Teraz pytania:
1. Czy to ma jakąś rację bytu? Myślę tu oczywiście o Druhach na tym forum, którym może się takie coś przyda?
2. Jaki byłby koszt takiego programu do zaakceptowania - dodam, że hasła są szyfrowane (taki mój sposobik), całość jest przygotowana do włączenia na dowolnej bazie SQL oraz w planach jest ciągła rozbudowa Systemu.
3. Co jeszcze mógłbym "dopisać" do aktualnych zadań na przyszłość ?
4. Czy ktoś zna podobny programik do ewidencji ?
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: seligow »

Ale komu to ma służyć? Podaj przykłady z życia, do czego można to wykorzystać.
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

malczan4
Posty: 92
Rejestracja: pn 03 maja 2010, 17:09
OSP (gm., woj.): Wierzbanowa (Wiśniowa, małopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: malczan4 »

Hm.. Ciekawy pomysł tylko jak narazie to mało funkcji ten system posiada.. Jeśli jego rozwój poszedł by w tą stronę co kolega zakłada to wiele strazy moglo by z niego skorzystac .
Awatar użytkownika

Topic author
JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: JakuB »

seligow pisze:Ale komu to ma służyć? Podaj przykłady z życia, do czego można to wykorzystać.
W sumie to każdemu. Ciągłe przepisywanie z książki Ewidencji OSP robi się nudne, a i szukanie przy rozbudowanych książkach jest utrudnione. Przykład z życia: skarbnik chce wydrukować sobie listę członków wraz z kwotami składek za rok bieżący.
malczan4 pisze:Hm.. Ciekawy pomysł tylko jak na razie to mało funkcji ten system posiada.. Jeśli jego rozwój poszedł by w tą stronę co kolega zakłada to wiele straży mogło by z niego skorzystać .
.

Rozwój jest, stosunkowo wolny, bo sam nad tym pracuję. Puki co udoskonalę moduł z członkami. Nie mam punktu odniesienia - co taki formularz dodawania powinien zawierać. Mam nadzieję, że to się przyda innym - w końcu po to jesteśmy, żeby pomagać ludziom.

Myślę, że w ciągu dwóch-trzech tygodni powinienem zakończyć prace nad modułem członków. Reszta pójdzie z górki. Dam znać w tym temacie.
Awatar użytkownika

malczan4
Posty: 92
Rejestracja: pn 03 maja 2010, 17:09
OSP (gm., woj.): Wierzbanowa (Wiśniowa, małopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: malczan4 »

Ja czekam z niecierpliwością :)
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: seligow »

Książek całkowicie się nie zlikwiduje, bo wiadomo, papier to papier, ale uprościć to faktycznie można... No dobrze, a jak to będzie wyglądało z opłatami? Chodzi mi o to czy będzie to opłata roczna, miesięczna? Bo wiadomo jak jest z kasą w OSP. I co z ochroną danych osobowych? Czy będzie trzeba mieć od każdego zgodę na piśmie na zamieszczenie jego danych w internecie (nawet jeżeli dostęp do nich będzie ograniczony)? Przepraszam że się tak czepiam, ale wolę wiedzieć wszystko wcześniej...
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

Topic author
JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: JakuB »

seligow pisze:Chodzi mi o to czy będzie to opłata roczna, miesięczna?

I co z ochroną danych osobowych? Czy będzie trzeba mieć od każdego zgodę na piśmie na zamieszczenie jego danych w internecie (nawet jeżeli dostęp do nich będzie ograniczony)?
-> Myślałem o jednorazowej opłacie
-> O ochronie danych nie pomyślałem :D - chociaż staram się, aby osoby niepowołane nie poznały wszystkich danych. W uproszczeniu są 4 poziomy dostępu: "każdy" - widzi tylko podstawowe dane (imię, nazwisko, funkcja, medale) - są to dane, które aktualnie są dostępne dla wszystkich z poziomu większości stron OSP (częsta zakładka zarząd); "członek" - zalogowany, zweryfikowany członek danej OSP; "moderator" - może dodawać, usuwać, edytować dane członków z bazy (dostęp np dla prezesa); "administrator" (dodatkowo może wpływać na poziomy dostępu userów).

Sedno ochrony danych osobowych - każdy wstępując w szeregi OSP zgadza się na przetwarzanie jego danych dla celów OSP. Moim zdaniem jest to obojętne, czy jest to książka u prezesa w biurku, czy ewidencja w internecie. Jest to kwestia do ustalenia i dopytania się u jakiegoś prawnika, który się na tym zna - postaram się zasięgnąć języka.
seligow pisze:Przepraszam że się tak czepiam, ale wolę wiedzieć wszystko wcześniej...
Nic nie szkodzi. W tym właśnie celu puściłem to w Polskę. Im więcej ludzi, tym więcej można się dowiedzieć, zrobić.

Pozdrawiam

FFWPIETRAS
Posty: 54
Rejestracja: ndz 18 maja 2008, 23:52
Lokalizacja: MYSŁOWICE - JANÓW
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: FFWPIETRAS »

Widziałem program który współpracuje z systemem alarmowania a wyglada to mniej wiecej tak:
w bazie danej znajduja sie dane druhów które są zapisane w nastepujący sposób

1.1. imię i nazwisko
Iks Igrek

2.1. uprawnienia
- prawo jazdy kat B
- prawo jazdy kat C
- prawo jazdy kat D
- prawo jazdy kat E
- obsluga koparki
- obsługa dzwigu
- uprawnienia spawacza
- pilarz

2.2. Uprawnienia pozarnicze
- kurs szeregowych
- sprzetu ppoz
- dowódcy

2.3. uprawnienia medyczne
- rat. med.
- lekarz

3.1 badania lekarskie
- w zależnosci od poszczegulnych uprawnien

4.1 sort mundurowy
- koszarówka
- bojówka
- buty
- helm
- rekawice

5.1 zobowiązania
- składki członkowskie
- waznosc ubezpieczenia

6.1 działania ratownicze
- data czas trwania akcji

6.2. miejscowe zagrożenia
- data czas trwania akcji

6.3 wypadki komunikacyjne
- data czas trwania akcji

6.4 pozary
- data czas trwania akcji

7.1 odznaczenia

8.1. dane ratunkowe (dane dostepne po wpisaniu dodatkowego kodu)
- grupa krwi
- szczepienia
- uczulenia alergie
- zażywane leki

9.1 Inne

takie dane wpisane były do systemu który współpracował z systemem alamowania i dobierał do odpowiednio podporządkowanych zdarzen ( wpisanych w system ),
czyli do wypadku komunikacyjnego wyjezdzali osoby z uprawnieniami do takich działan i tylko oni byli alarmowani, natomiast jeżeli jakiemus druhowi dobiegł konca termin waznosci badania lek. to automatycznie system nie alarmował go.
System ten jednocześnie przypomina o ważnosci badan lekarskich na 45, 30, 14 i 7 dni o koniecznosci dokonania bad. kontrolnych dh.
system ten pozwala na obliczanie czasu pracy ochotnika

A system ten nigdy niebył, nie jest i nie będzie dostepny online z powodu mozliwości przestepczych hakerów !!!

mirek1982
Posty: 6
Rejestracja: pt 25 lut 2011, 09:11
OSP (gm., woj.): Bąkowice Świerczów Opolskie
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: mirek1982 »

FFWPIETRAS pisze:Widziałem program który współpracuje z systemem alarmowania a wyglada to mniej wiecej tak:
w bazie danej znajduja sie dane druhów które są zapisane w nastepujący sposób

1.1. imię i nazwisko
Iks Igrek

2.1. uprawnienia
- prawo jazdy kat B
- prawo jazdy kat C
- prawo jazdy kat D
- prawo jazdy kat E
- obsluga koparki
- obsługa dzwigu
- uprawnienia spawacza
- pilarz

2.2. Uprawnienia pozarnicze
- kurs szeregowych
- sprzetu ppoz
- dowódcy

2.3. uprawnienia medyczne
- rat. med.
- lekarz

3.1 badania lekarskie
- w zależnosci od poszczegulnych uprawnien

4.1 sort mundurowy
- koszarówka
- bojówka
- buty
- helm
- rekawice

5.1 zobowiązania
- składki członkowskie
- waznosc ubezpieczenia

6.1 działania ratownicze
- data czas trwania akcji

6.2. miejscowe zagrożenia
- data czas trwania akcji

6.3 wypadki komunikacyjne
- data czas trwania akcji

6.4 pozary
- data czas trwania akcji

7.1 odznaczenia

8.1. dane ratunkowe (dane dostepne po wpisaniu dodatkowego kodu)
- grupa krwi
- szczepienia
- uczulenia alergie
- zażywane leki

9.1 Inne

takie dane wpisane były do systemu który współpracował z systemem alamowania i dobierał do odpowiednio podporządkowanych zdarzen ( wpisanych w system ),
czyli do wypadku komunikacyjnego wyjezdzali osoby z uprawnieniami do takich działan i tylko oni byli alarmowani, natomiast jeżeli jakiemus druhowi dobiegł konca termin waznosci badania lek. to automatycznie system nie alarmował go.
System ten jednocześnie przypomina o ważnosci badan lekarskich na 45, 30, 14 i 7 dni o koniecznosci dokonania bad. kontrolnych dh.
system ten pozwala na obliczanie czasu pracy ochotnika

A system ten nigdy niebył, nie jest i nie będzie dostepny online z powodu mozliwości przestepczych hakerów !!!

Powiedz kolego gdzie taki system mopge zakupic

Józek22
Posty: 90
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 10:38
Lokalizacja: woj.lubelskie
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: Józek22 »

nie kopiujcie całych wypowiedzi bo sie bałagan robi,że o wydłużaniu tematu już nie wspomnę
Awatar użytkownika

Topic author
JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: JakuB »

Odkopuję temat.
Po konsultacjach zmieniłem nieco koncepcję programu. W założeniu program ma być dostępny dla Zarządu, aby mógł sprawniej kontrolować jednostkę. Wiadomo, że dokumenty papierowe być muszą, ale posiada je zwykle jedna osoba. U mnie zdarzały się sytuację, że potrzebowałem np numery PESEL kilkunastu członków, a ewidencję posiada prezes, który wyjechał gdzieś. W moim programie wszystkie informacje są w jednym miejscu i dostępne wszędzie tam gdzie jest internet.

Oficjalna nazwa brzmi: System Ewidencji i Zarządzania OSP.

Wersja demonstracyjna jest pod adresem:
http://www.seiz.yoyo.pl/

Wszelkie uwagi mile widziane. Dodam, że w przypadku pełnej wersji zwykły przeglądający Internet ma do dyspozycji TYLKO listę członków (imię i nazwisko).

miron
Posty: 32
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 14:15
OSP (gm., woj.): Blizianka, podkarpackie
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: miron »

Fajny dopracowany system, ale google docs też dają radę. Co w przypadku dodania nowego rekordu/pola informacji o strażaku lub innej informacji - grzebanie w bazie i kodzie? Nie wszyscy to potrafią, maja wtedy poszukiwać kogoś żeby im to zmodyfikował (zrobi do gratisowo czy zedrze parę stówek za wsparcie), a arkusz kalkulacyjny w google docs jest na tyle prosty, że większość go pojmie.
Awatar użytkownika

Topic author
JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: JakuB »

Jeżeli miałoby to być na stałe, dla wszystkich (np w regulaminie dodano nowy medal) to sam tworzę update i daję skrypt automatycznie to zmieniający (w przypadku bazy danych) i pliki które trzeba podmienić. Wszelkie nowości też będę dosyłał.

Google docs ? Jak powstawał zamysł/projekt Systemu to nie było tego jeszcze. Swoją drogą nie ufam produktom Google (szpiegowanie) - dlatego osobiście się wystrzegam. W tej bazie są maile, dane teleadresowe, chciałbyś żeby Google miało dostęp do tych informacji ??

miron
Posty: 32
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 14:15
OSP (gm., woj.): Blizianka, podkarpackie
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: miron »

Danymi może handlować tak samo google jak i ty - kwestia wybory kto jest bardziej godny zaufania. Na korzyść Kolegi w tej kwestii działają jednak przyznam bardziej przepisy np. o danych osobowych, kodeksu cywilnego itd. Google jako, że nie jest podmiotem sensu stricto naszym krajowym może wykorzystywać zawirowania prawne międzynarodowe i wskutek tego unikać odpowiedzialności. Jednak aby ten system miał sens dla innych jednostek nie tylko twojej to przydałoby się jakieś gwarancje jego trwałości tj. rozwijasz i prowadzisz system, a co w przypadku gdy się tym znudzisz albo nie będziesz mógł tego kontynuować w wyniku jakiś nieprzewidzianych zdarzeń losowych, kto przejmie wtedy system i nad nim zapanuje, masz kogoś do współpracy.
Wszelkie nowości będziesz dosyłał i rozważasz jednorazową opłatę - czyli raz płacimy i dajesz na to gwarancję aktualizacji, przesyłania odpowiednich skryptów dożywotnio, czy na czas określony? Serwer na którym stoi system OSP muszą kupować same czy ty będziesz go utrzymywał. Jeśli ta druga opcja to jak wysoka musi być ta jednorazowa opłata by projekt trwał przez lat powiedzmy 5. Jeśli sami mamy znaleźć serwer to wtedy sprzedasz/ofiarujesz nam skrypt? Na jakiej licencji GPL czy może na tzw gębę (zamknięty kod to raczej wtedy nie będzie bo to język skryptowy interpretowany albo przez serwer albo przeglądarkę).
Jeśli stały za tobą konkrety w stylu licencje, gwarancje ect. lub udostępniałbyś całkowicie kod skryptu wówczas w razie zaprzestania przez ciebie rozwijania systemu ktoś jeśli wie może kontynuować to samodzielnie. Jeśli jednak jest to kod przez ciebie nieudostępniany w płatny czy bezpłatny sposób to w sumie nie widzę z całym szacunkiem pomiędzy tobą a google różnicy. Oba przypadki to niewiadoma gdzie te dane trafią, w jaki sposób będą chronione itd.
Kwestia naszego zaufania czy wprowadzać dane na konto google (ciężko powiedzieć kto te dane przegląda, wykorzystuje jednak jakiś regulamin jest i niby jest w nim zawarte że dane są chronione i nieudostepniane - jednakże jak donoszą media różnie z tym bywało) czy korzystać z twojego systemu i zaufać człowiekowi, który wydaje się być związany z OSP i zaufany "bo w końcu strażak" (jednak ludzie mają różne pomysły i też się zmieniają, a dodatkowo możliwe że trzeba będzie jeszcze za to zapłacić).
Awatar użytkownika

Topic author
JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ewidencja członków OSP on-line

Post autor: JakuB »

miron pisze:Danymi może handlować tak samo google jak i ty
Ja nie będę posiadał tych danych, ale o tym niżej.

Serwer: System, do którego podałem linka jest postawiony na darmowym serwerze. Minusem oczywiście są reklamy. System z już wypełnioną bazą danych dot. mojej OSP znajduje się na darmowym związkowym serwerze. ZOSP RP udostępnia 50 MB danych dla każdej OSP. Sam szkielet (strony źródłowe) Systemu dziś waży zaledwie 3 MB. Uważam, że końcowy wynik nie będzie przekraczał 5-8 MB.
Jeżeli ja miałbym kupić serwer dla OSP i go utrzymywać (co będzie wiązało się z umową pisemną chyba) to sam koszt wykupu serwera to 40 zł/rok plus jakiś napiwek za prace. Powiem szczerze, że nie myślałem o takiej współpracy i nie był to mój zamysł, ewentualne propozycję musiałbym przemyśleć i przedyskutować z prawnikiem.

Licencja, kod: Niby mógłbym naskrobać jakąś licencję, ale myślę sobie "po co". Sama sprzedaż programu będzie polegać na: kwota zaksięgowana - wysyłam mailem rar'a z plikami i instrukcją.

Uaktualnianie: Nie jestem omnibusem i zdaję sobie sprawę, że z czasem pomysły mi się wyczerpią. Miałem jednak nadzieję, że sami użytkownicy będą mi podsyłać pomysły lub nawet gotowe źródła. Po napisaniu/sprawdzeniu pomysłu zrobię update dla wszystkich, którzy zakupili program.

Update: Samo uaktualnianie Systemu będą wykonywać sami użytkownicy. Sprawa będzie uproszczona do minimum (podmienianie plików, uruchomienie pliku).

Ochrona danych osobowych: tu sprawa jest niewygodna i rozumiem Twoje wątpliwości. Ludzie chcą mieć poczucie prywatności. Dlatego wprowadziłem szyfrowanie haseł i w mojej OSP - dostęp tylko dla zarządu. Dla przykładu: jest możliwość zablokowania Gospodarzowi dostępu do danych osobowych członków, a Naczelnikowi danych o sprzęcie.
Samym strażakom z danej jednostki łatwiej przyjdzie informacja, że ich dane są w internecie pod hasłem i dostęp ma tylko zarząd niż informacja, że "dane są w internecie - zarządza nimi jakiś gościu z północy Polski. Nie martwcie się, też jest strażakiem."

Cena: celowo nie wspominam o niej, gdyż nie wiem za ile ktoś jest w stanie to kupić.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat