Zaczeły się już podpalenia traw

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

Topic author
GLM
Posty: 478
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: GLM »

Wczoraj nasza jednostka 2 razy wyjeżdżała do pożaru traw i stare 3 tłumnice się rozsypały. Mam z związku z tym pytanie do dh. jak sprawują się tłumnice gumowe, może jakiej firmy , bo zastanawiam się na kupnem
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: Fistach »

Tłumice (bez n) - mamy te stare z tym elementem tłumiącym i te nowe gumowe - niestety zbyt wiele ich nie używaliśmy (kupiliśmy już na lato) ale na tyle na ile miałem z nimi przyjemności to są ciche (nie tłuką się), mają składany styl. Guma jest jednoczęściowa przez to jak teren jest bardzo nierówny pod spodem mogą niedokładnie tłumić przez co będzie trzeba się namachać nieco więcej.

U nas dużych pożarów traw praktycznie nie ma więc wszystko gasimy wodą (nie da się dobrze ugasić pożaru traw bez wody (zakładam, że ziemią się nie zasypuje:) ) )
Awatar użytkownika

artur_wyszonki
Posty: 272
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 16:30
OSP (gm., woj.): OSP Wyszonki Kościelne (gm. Klukowo woj. podlaskie)
Lokalizacja: Wyszonki Kościelne (Podlaskie)
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: artur_wyszonki »

trzeba też zwrócić uwage na ceny, zwykła metalowa bez drzewca kosztuje 30zł netto, a z drzewcem prawie 70 :O a gumowa ze stylem składanym (teleskopowym) ponad 90 (chyba 97). Ja do siebie planuje kupić metalowe i trzonki sobie sam dorobie, trawy się u nas praktycznie nie palą więc i tak to będzie więcej leżało, ale zabezpieczyć się trzeba :)

benekSTR
Posty: 14
Rejestracja: wt 12 lut 2013, 20:36
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: benekSTR »

Tłumnice gumowe zajmują mniej miejsca :)

Facho998
Posty: 28
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 19:59
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: Facho998 »

Witam u mnie zakupiliśmy 10 sztuk tłumic gumowych ze stylem teleskopowym aluminiowym w małym strażaku maja najtańsza ofertę i jeszcze można coś po negocjować ceny jak się bierze duża ilość sztuk nigdy nie używałem gumowych ale jak będę miał okazje a przypuszczalnie już nie długo bo u nas trawy to plaga to wam opinie podam. Pozdrawiam

jarek.osp
Posty: 36
Rejestracja: czw 17 maja 2012, 12:09
OSP (gm., woj.): Łodygowice (Śląskie)
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: jarek.osp »

Ja odradzam zakup tłumic gumowych - w porównaniu z tradycyjnymi mniejsza efektywność gaszenia. Tradycyjna tłumica łatwiej dostosowuje się do nierówności, oraz łatwiej tłumi pożar, wydaje mi się że dzięki nacięciom. Poza tym jest szersza. Mamy 6 szt gumowych - może plus bo mało miejsca zajmuje ale podczas pożaru namęczyć się trza.
Awatar użytkownika

Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: Intercooler »

Ja mam natomiast przykre doświadczenia co do tych teleskopowych stylów. Przy dłuższym i energicznym machaniu luzuje się i składa, przez co przy akcji trzeba kilkakrotnie poprawiać, nawet przy mocnym dokręceniu. Dlatego rozważam powrót do starych drzewców ;)
Obrazek

LEON1982
Posty: 17
Rejestracja: wt 14 mar 2006, 22:32
Lokalizacja: LESZCZYNY
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: LEON1982 »

Witam.
Gumowe w zeszłym roku łamały się na składaniu w okolicach metalowego trzonka 3 sztuki, albo feler fabryczny albo chłopaki mają za dużo sił.
metalowe są OK
gumy mamy nowe trochę inny model - zobaczymy
Ln

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: banan998 »

tłumice tłumicami ale nie ma to jak szpadle, łopaty i szufle. można trochę ziemi z kretowiska lub innch źródeł nabrać i sypnąć na ogień, no i nie trzeba obchodzić się z nimi delikatnie. rzadko który z nas używa tłumice. 90% znas woli wyżej wymieniony sprzęt.
a to że zaczeły się pożary traw to zasługa wielu druchów którzy chcą zarobić parę groszy albo nabijać sobie akcje.
Awatar użytkownika

Topic author
GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: GLM »

Dzięki panowie za podpowiedzi też jestem takiego zdania nie ma jak to metalowa są takie po 36 zeta bez stila
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

Topic author
GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: GLM »

banan998 pisze:tłumice tłumicami ale nie ma to jak szpadle, łopaty i szufle. można trochę ziemi z kretowiska lub innch źródeł nabrać i sypnąć na ogień, no i nie trzeba obchodzić się z nimi delikatnie. rzadko który z nas używa tłumice. 90% znas woli wyżej wymieniony sprzęt.
a to że zaczeły się pożary traw to zasługa wielu druchów którzy chcą zarobić parę groszy albo nabijać sobie akcje.
sugerujesz że ktoś podpala ze strażaków dla pieniędzy , dla ilości wyjazdów, nigdy mi to do głowy nie przyszło,. Co niektórzy na pewno się poczują urażeni za takie sugestie z twojej strony,. Nie wykluczam że takie przypadki nie mają miejsca , ale to jest margines
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

ospdlugie
Posty: 23
Rejestracja: czw 11 wrz 2008, 12:17
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: ospdlugie »

U nas w jednostce są takie i takie, ale jak mam wybierać zawsze wybiorę metalowe. Z gumowymi można nieźle zmęczyć się i nie dają tyle "szybkich efektów" co tradycyjne.
OSP Długie - Ochotnicza Straż Pożarna w Długiem - KSRG - JOT
Woj. Podkarpackie | Powiat Sanocki | Gmina Zarszyn

banan998
Posty: 146
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 12:04
OSP (gm., woj.): węgorzyno zachodniopomorsie
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: banan998 »

GLM pisze:
banan998 pisze:tłumice tłumicami ale nie ma to jak szpadle, łopaty i szufle. można trochę ziemi z kretowiska lub innch źródeł nabrać i sypnąć na ogień, no i nie trzeba obchodzić się z nimi delikatnie. rzadko który z nas używa tłumice. 90% znas woli wyżej wymieniony sprzęt.
a to że zaczeły się pożary traw to zasługa wielu druchów którzy chcą zarobić parę groszy albo nabijać sobie akcje.
sugerujesz że ktoś podpala ze strażaków dla pieniędzy , dla ilości wyjazdów, nigdy mi to do głowy nie przyszło,. Co niektórzy na pewno się poczują urażeni za takie sugestie z twojej strony,. Nie wykluczam że takie przypadki nie mają miejsca , ale to jest margines

przepraszam tych co uraziłem swoim wpisem. no ale realia są inne. wystarczy posłuchać media i poczytać prasę a dowiesz się że wiele podpaleń jest zasługą strażaków.
wystarczy poszukać na forum lub na google i dowiesz się ile jest wsród nas podpalaczy. no może w twojej okolicy takich podpalaczy nie ma. a ile razy media podawały że pożar wznieciło jakieś dziecko a potem okazało się że kazał mu podpalić strażak który dał mu "5 pln".
Awatar użytkownika

mkos91
Posty: 18
Rejestracja: pt 01 kwie 2011, 15:06
OSP (gm., woj.): Porąbka śląskie
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: mkos91 »

Co do gumowych nie jestem przekonany,przy dłuższym gaszeniu guma się robi wiotka, u nas mamy tłumice metalowe ze sztylem teleskopowym i spisują się bardzo dobrze.

bogdanskarbnik
Posty: 178
Rejestracja: sob 13 lut 2010, 18:02
OSP (gm., woj.): kielnarowa podkarpackie
Status: Offline

Re: Zaczeły się już podpalenia traw

Post autor: bogdanskarbnik »

Ja miałem po ostatniej akcji gaszenia trawy "gumami" przykry przypadek jak kolega ze zmęczenia nieostrożnie położył tłumicę obok żaru i został tylko smród po gumie.I następny wydatek dobrze że gmina zakupiła nową tłumicę ale wybraliśmy metalową.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat