kierowcy OSP po nowemu i paradoksy

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
ryniek57
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 22 maja 2014, 19:07
OSP (gm., woj.): Stuchowo, gm.Świerzno, zachodniopomorskie
Status: Offline

kierowcy OSP po nowemu i paradoksy

Post autor: ryniek57 »

Witam Was, potrzebuje fachowej pomocy. W Naszej jednostce OSP jest kilku druhów którzy mają stare zaświadczenia które to umożliwiały kierowanie pojazdami OSP jednak nie wymienili ich na zezwolenia a teraz wg orzeczenia Naszego starosty nie zrobili tego w wyznaczonym terminie i już na chwilę obecną nie mogą tego uczynić. Dlatego Starosta nie wydał nikomu z ww takiego zezwolenia. Z drugiej strony są inni druhowie młodzi i chętni aby kierować pojazdami będącymi na wyposażeniu OSP a nie mający tego zezwolenia. Skierowałem pismo do ZGOSP w Warszawie ale radca prawny odpisał tak , że nic nie napisał tylko swoje wywody prawne odnośnie nowej ustawy. Ale poinformował mnie, że w innych jednostkach OSP ten problem został zażegnany . Możecie napisać jak to zrobiliście, czy możecie przesłać mi kopię takiego Wniosku o zezwolenie z podstawą prawną . Czy jednak trzeba pisać Odwołanie do Samorządowego kolegium odwoławczego czy też można załatwić to w inny bardziej cywilizowany sposób. Pozdrawiam.

eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: kierowcy OSP po nowemu i paradoksy

Post autor: eljotnes »

Ustawa o kierujacych pojazdami
Art. 135b. W stosunku do jednostek, o których mowa w:
1) art. 109 ust. 5 i 6, - to jednostki OSP
2) art. 53 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym,
3) art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, wykonujących zadania specjalistycznymi środkami transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 161ba ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.)
- warunki określone w art. 106 ust. 1 pkt 4 oraz w art. 109 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4 stosuje się od dnia 4 stycznia 2016 r.

wydanie zezwolenia
OSP

Art. 106. 1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi; - nie obowiazuje



Art. 109. 1. Starosta wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, osobie, która spełnia wymagania określone w art. 106 ust. 1 pkt 1-4, potwierdzone przedstawionym:
1) orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
2) orzeczeniem psychologicznym o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
3) zaświadczeniem o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. - nie obowiązuje

4. Starosta rozszerza zakres zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, odpowiednio do przedstawionego zaświadczenia o ukończeniu kursu uzupełniającego dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. - nie obowiązuje

6. Koszty zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.

i tyle w temacie starosta powinien wydać zezwolenie na podstawie badań - jezeli kierowcy posiadają np zezwolenie z PSP to nie musza mieć drugiego od starosty

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: kierowcy OSP po nowemu i paradoksy

Post autor: mikele »

eljotnes pisze:Ustawa o kierujacych pojazdami
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi; - nie obowiazuje
Obowiązuje nadal, z tym jednak, że (dla OSP) wejdzie w życie w dniu 4 stycznia 2016.

Reasumując wg mojej wiedzy w obecnym stanie prawnym (zgodnie z art. 106 ustawy o kierujących pojazdami) do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych OSP potrzeba spełnić poniższe warunki:
1) Ukończyć 21 lat
2) posiadać prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii
3) posiadać orzeczenia: lekarskie i psychologiczne
4) ukończyć kurs na pojazdy uprzywilejowane - dla ochotników (na podstawie art 135b) obowiązuje dopiero po 04.01.2016, więc nie trzeba spełniać
5) posiadać zezwolenie od starosty - to niestety trzeba spełnić i posiadać zezwolenie

a teraz art 109 - czyli co jest potrzebne by w starostwie uzyskać zezwolenie (oprócz prawa jazdy) :
1) orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
2) orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
3) zaświadczeniem o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi - dla ochotników (na podstawie art 135b) obowiązuje dopiero po 04.01.2016, więc nie trzeba spełniać

wg mnie warto "boksować" się z wydziałem komunikacji bo chyba nie mają racji (moja subiektywna opinia, nie jestem prawnikiem). Jeśli to ja nie mam racji proszę by mnie ktoś poprawił.. może Darek?

Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: kierowcy OSP po nowemu i paradoksy

Post autor: Suma15 »

Ja na swoim własnym przykładzie mogę potwierdzić, że ukończenie kursu nie jest wymagane. Moje starostwo powiatowe na podstawie własnie art. 135b wydało mi zaświadczenie do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi bez ukończenia kursu. Robiłem tylko badania psycho i o braku przeciwwskazań zdrowotnych + do tego coś tam było potwierdzającego, że jestem członkiem OSP. Tak więć od jakiegoś miesiąca jest kierowcą w swojej OSP. Starostwo musi Ci wydac zezwolenie bo na dzień dzisiejszy spełniasz wszystkie warunki.
Swoją drogą ciekawe co będzie po styczniu 2016. Czy moje uprawnienia dalej będą ważne czy będę musiał zrobić kurs do tego czasu. Ma ktoś wiedzę na ten temat?

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: kierowcy OSP po nowemu i paradoksy

Post autor: mikele »

Suma15 pisze: Swoją drogą ciekawe co będzie po styczniu 2016. Czy moje uprawnienia dalej będą ważne czy będę musiał zrobić kurs do tego czasu. Ma ktoś wiedzę na ten temat?
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami -> artykuł 109 ustęp 3:
"Starosta przedłuża ważność zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, na okres, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 6 oraz art. 82 ust. 1 pkt 6."
na dzień dzisiejszy nie będziesz musiał kończyć kursu, ale do 2016 mogą "udoskonalić" ustawę :)

Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: kierowcy OSP po nowemu i paradoksy

Post autor: Suma15 »

1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:

1) ukończyła 21 lat;

2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;

3) uzyskała orzeczenie:

a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,

b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;

4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;

5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.


Artykuł 135b mówi o tym że warunki określone w art 106 ust1 punkt 4 stosuje się od dnia 4 stycznia 2016.

Wg mojego rozumowania po tej dacie nie będę spełniał wszystkich warunków, pomimo tego że zezwolenie dostałem, bo kursu nie mam. Czy wg was mogę mieć rację czy źle interpretuję przepis? Wg mnie po prostu mamy czas do 04 sty 2016 aby taki kurs ukończyć w przeciwnym razie po tej dacie nie powinniśmy wsiąść za kierownicę.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: kierowcy OSP po nowemu i paradoksy

Post autor: mikele »

Suma15 pisze: Wg mojego rozumowania po tej dacie nie będę spełniał wszystkich warunków, pomimo tego że zezwolenie dostałem, bo kursu nie mam. Czy wg was mogę mieć rację czy źle interpretuję przepis? Wg mnie po prostu mamy czas do 04 sty 2016 aby taki kurs ukończyć w przeciwnym razie po tej dacie nie powinniśmy wsiąść za kierownicę.
dokładnie tak to wygląda...

co ciekawe to po 04.01.2016 starosta będzie przedłużał ważność zezwoleń osobom, które takiego kursu nie ukończyły ponieważ zgodnie z zapisami art. 109 ust 3. "Starosta przedłuża ważność zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, na okres, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 6 oraz art. 82 ust. 1 pkt 6." - czyli osoby, które posiadają obecnie zezwolenie, mimo nie ukończenia kursu będą mogły bez problemu przedłużyć ich ważność - jedynym warunkiem będzie przedstawienie orzeczeń
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat