"Druh"

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
g00rek
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 13:48
Status: Offline

"Druh"

Post autor: g00rek »

Cześć. Nie jestem członkiem OSP, tylko ZHP ;) ale mam do was jedno pytanie. Otóż tradycyjnie w OSP tak jak i u nas używa się formy "druh". Forma ta przed wojną była czymś pomiędzy "ty" i "pan", chociaż dzisiaj jest dość archaiczna. Używa się u nas jej głównie w zastępstwie "pan" do osób starszych itp.

W toku dyskusji ktoś powiedział, że w OSP jest używana. Czy to prawda? Czy mówicie tak do siebie, zamiast po imieniu? Czy uzywa się jej w jakiejś formie waszego ceremoniału? A w języku potocznym?

pozdrawiam serdecznie

OSP LUDWINÓW
Status: Offline

DRUH

Post autor: OSP LUDWINÓW »

Hmmm to znaczy się tak powiem ci jak to jest u nas w naszej jednostce osp tak między sobą czy też prywatnie na jakichś spotkaniach gdzie jesteśmy w swoim gronie to mówimy sobie po imieniu czy też na ty a słowem druh druhowie zwracamy sie bardziej formalnie np. podczas jakichś szczególnych uroczystości czy też używając korespondencji

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek »

U siebie w jednostce tak jak napisał Ludwinów. Lecz na oficjalnych spotkaniach, posiedzeniach, zebraniach w szerszym gronie jak najbardziej zwracamy sie do siebie druhu (funkcja, nazwisko lub jeśli ktoś jest w bliższym kontakcie imię). Tak samo zwracaja się do nas strażacy PSP.

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Mogę tylko potwierdzić opinie poprzedników, forma druh przyjęła się w stosowaniu formalnym np. : podczas uroczystości, zebrań, konkursów ; i to wobec wszystkich, bez względu na wiek lub pełnioną funkcję. Oraz w odniesieniu do większej grupy np. "witam druhów", w tym przypadku nie tylko formalnie.
'czasami poprostu brakuje kamieni..."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat