Dziewczyny a OSP

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
Strażak ONA
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 07 mar 2010, 13:26
Status: Offline

Dziewczyny a OSP

Post autor: Strażak ONA »

Jest tutaj jakaś dziewczyna, która odważyła się założyć dziewczęcą drużynę i jest jej opiekunem?

strażaczka :)
Posty: 7
Rejestracja: śr 14 paź 2009, 21:48
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: strażaczka :) »

Hmmm...
Ja jestem dziewczyną i założyłam u nas MDP :) Tyle, że ja założyłam koedukacyjną tj. mieszaną drużynę. Są i chłopcy i dziewczęta. Opiekunem jest jeden ze strażaków :P Pomóc w czymś jeszcze?
Pozdrawiam :D
" Ósmego dnia Bóg stworzył strażaka"

Topic author
Strażak ONA
Posty: 7
Rejestracja: ndz 07 mar 2010, 13:26
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: Strażak ONA »

Dzięki strażaczka. A powiedz mi, Tobie też podkładali tak kłody pod nogi? Ja akurat zakładam tylko dziewczęcą, bo chłopięca istnieje od dawna. A robiłaś kurs na ratownika?

strażaczka :)
Posty: 7
Rejestracja: śr 14 paź 2009, 21:48
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: strażaczka :) »

Nie robiłam żadnego kursu, ale wybieram się we wakacje :)
A kłody rzucali i to straszne xD Ale nie dałam za wygraną i dopięłam swego :) Ja zaczynałam od zera, więc jeśli wy już macie męską MDP, to na pewno będzie Ci łatwiej :) Po prostu się pod nich podczepcie :D
Trzymam kciuki, na pewno Ci się uda, tylko musisz w to włożyć sporo pracy :P Strażacy jeszcze Ci za to podziękują, choć z początku będą się buntować. Wiem po sobie :D
" Ósmego dnia Bóg stworzył strażaka"

makabra112
Posty: 9
Rejestracja: wt 09 mar 2010, 13:52
OSP (gm., woj.): kandyty górowo ił warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: makabra112 »

KOLEŻANKO głowa do góry i nie poddawaj sie . Ja w tym roku też założyłem MDP a jakie kłody mi żucali pod nogi ? ale się nie daję mam dwie drużynki chłopców i dziewczyn . nie poddawaj sie i rób to co robisz nadal
Awatar użytkownika

Andrzej J. Moroz
Posty: 45
Rejestracja: ndz 19 paź 2008, 10:58
Lokalizacja: Lubelszczyzna
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: Andrzej J. Moroz »

Dziewczyny, te kłody rzucają wszędzie, albo prawie wszędzie. Zauważcie, jak "drukuje" się sprawozdania z działalności OSP, wymyśla działania, uzywa wielkich słów. A starsi druhowie (którym należy się szacunek za siwe wlosy i to, że dzięki nim ciągle możemy mówić o ochotniczych strażach!!!!) postrzegają MDP jak piate koło u wozu. Niestety. Z małolatami nie wypije, nie zapali.... To po co sobie takimi głowę zaprzątać? :( Ale nie przejmujcie się tym tylko działajcie! Mam nadzieję, że młode pokolenie strażaków ochotników zadba o regulaminy, o porządek, trzeźwość w remizach, naprawdę białe a nie szarobure koszule do munduru i wypastowane buty. Strażak często postrzegany jest jak ochlapus. I tak często bywa. Niestety. To prawda, że jest wiele jednostek i druhów na poziomie. Ale zauważcie, że tacy nie szukają tutaj wspoarcia ani pomocy! I tam MDP funkcjonuja bez zarzutów. Ale próbujcie. Od Was też zależy bardzo wiele!!!! Powodzenia! I jeśli to możliwe zajrzyjcie tutaj http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... 6&start=30 i wypowiedzcie się w temacie.

strażaczka :)
Posty: 7
Rejestracja: śr 14 paź 2009, 21:48
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: strażaczka :) »

Oj tak... Pan powyżej baaardzo mądrze mówi :)
Fakt, są kłopoty, strażacy dzielą się na dwie grupy itd. U nas było tak ,że całkiem dziwnie się podzielili w sprawie MDP. Ci młodsi byli za nami (bo gadałam z nimi i wiedzieli co chcemy osiągnąć. Im też się nie udało MDP założyć), starsi byli przeciwko, a zarząd był za. I to nam pomogło. Tym bardziej że ja strasznie tych naszych "męczyłam", prosiłam, błagałam. Ja im wszystko zaniosłam na gotowe. Skład drużyny i zgody rodziców podłożyłam im pod nos. Nawet opiekuna załatwiłam, więc już nie miali wyjścia xD Nasze MDP funkcjonuje pół roku, o ile można to nazwać funkcjonowaniem. Strasznie dziwna sprawa z tą naszą "młodzieżówką" :(
" Ósmego dnia Bóg stworzył strażaka"

makabra112
Posty: 9
Rejestracja: wt 09 mar 2010, 13:52
OSP (gm., woj.): kandyty górowo ił warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: makabra112 »

JA TEŻ MIAŁEM TAKIE PROBLEMY ZROBIŁEM WSZYSTKO SAM PRZY POMOCY JEDNEGO TYLKO DRUHA . NA ZARZĄDZIE WYMÓSIŁEM PISMO ZEZWALAJĄCE MA DZIAŁANIA W TYM KIERUNKU POTEM SPĘDZIŁEM CAŁY DZIEŃ NA POGADANKACH W SZKOLE LATAJĄC Z KLASY DO KLASY I ZACHĘCAJĄC MŁODZIEŻ ABY PRZYCHODZILI NA ZEBRANIA I WSZYSTKO ZACZĘŁO SIE JAKOŚ KRĘCIĆ . A NAJBARDZIEJ ZACZĄŁ TRAFIAĆ MNIE SZLAK JAK NA ZEBRANIU SPRAWOZDAWCZYM NASZ ZARZĄD ZACZĄŁ SIĘ CHWALIĆ JAKĄ TO MA TERAZ DRUŻYNE NAJPIERW ŻUCAJĄ KŁODY POD NOGI A POTEM SIE CHWALĄ CO TO NIE ONI I ŻEBY NIE ONI TO BY TEGO NIE BYŁO CZŁOWIEK SIĘ NAHARUJE A WŁADZA JAK ZAWSZE ZBIERA LAURY . ALE TRZEBA UMNIEŚC GŁOWA DO GÓRY I NADAL ROBIĆ SWOJE I NIE WAŻNE ŻE NIEKTÓRZY TEGO NIE DOCENIAJĄ POCIESZAJĄCE JEST TO ŻE ICH CZAS W OSP POWOLI DOBIEGA KOŃCA A LUDZIE Z ZEWNĄTRZ WIDZĄ O WIELE WIĘCEJ ..........W WIĘKSZOŚCI JEDNOSTEK OSP DOMINUJE TAKIE ZDANIE ......NIC NIE ROBISZ JESTEŚ Z NAMI ZACZYNASZ MIESZAĆ I ROBIĆ COŚ ABY POPRAWIC OPINIĘ JEDNOSTKI TO JESTEŚ PRZECIWKO NAM .......I TO JEST BARDZO PRZYKRE BO LUDZIE TWIERDZĄ JESZCZE ŻE STRAŻAK OCHOTNIK TO PIJAK I OCHLAJPUS BARDZO ZŁA OPINIA

Topic author
Strażak ONA
Posty: 7
Rejestracja: ndz 07 mar 2010, 13:26
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: Strażak ONA »

Wy wszyscy macie rację- trzeba walczyć. I walczę z Komendantem, starszymi i ludźmi z mojej miejscowości. Wszyscy twierdzą, ze dziewczęca drużyna to tylko strata czasu i pieniędzy. A jeszcze, gdy dowiedzieli się, że chcę zrobić kurs na ratownika to wogóle stwierdzili, że jestem jakaś dziwna. A wiecie co mnie najbardziej boli? Że coraz mniej młodych zapisuje się do OSP i twierdzą, że straż to dziecinada i strata czasu.

Moja drużyna dziewczęca będzie miała trudniej, bo chłopcy wygrywają każde zawody i od nich też wszyscy będą tego wymagać, a jak się nie uda do do widzenia- nie sprawdziłyście się. Ale jak coś to starzy na pewno będą się chwalić, ze to ich pomysł.

makabra112
Posty: 9
Rejestracja: wt 09 mar 2010, 13:52
OSP (gm., woj.): kandyty górowo ił warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: makabra112 »

NIE WIEM KOLEŻANKO JAK MOŻNA CI POMÓC MOGE TYLKO POWIEDZIEC :P CHWAŁA CI ZA TO CO KOBIETO ROBISZ :oops: A STARYMI SIE NIE PRZEJMUJ JA NA POCZĄTKU RWAŁEM SOBIE WŁOSY BO MNIE OBGADYWALI A TERAZ BIORĘ TO NA MIĘKKO NIECH GADAJĄ WAŻNE ŻE COŚ SIE ROBI W TYM KIERUNKU A WYNIKI PRZYJDĄ Z CZASEM ZA ROK BĘDZIESZ SIĘ Z TEGO ŚMIAŁA PO PROSTU NA MIĘKKO I DO PRZODU :oops: :lol: :oops: :lol: :oops: :lol:

strażaczka :)
Posty: 7
Rejestracja: śr 14 paź 2009, 21:48
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: strażaczka :) »

Wiadomo, że starzy mogą się chwalić. Będą chcieli się dowartościować, ale wybacz im to. Choć wcale nie jest powiedziane, że nic nie powiedzą o tym, że to Twój pomysł. Jeszcze Ci nie raz podziękują. Jak nie teraz, to za kilka lat :)
U nas tak jest, choć MDP powstało pół roku temu :) W dodatku wszystko zrobiłam sama i dalej sama wszystko organizuję, a dowódcą jest dziewczyna, która nic nie umie i nic nie robi. Górą jest tylko dlatego, że ma tatę strażaka... Nie ma sprawiedliwości, ale już się przyzwyczaiłam :) Mam przynajmniej tę satysfakcję, że udało mi się coś zrobić, a inni niech myślą co chcą :P Choć miło by było jakby pomyśleli o mnie :D
A mówię Ci, że będziesz potem z siebie baaaardzo dumna. Tylko się postaraj :) I oczywiście ciągle trzymam kciuki i życzę powodzenia :)
" Ósmego dnia Bóg stworzył strażaka"
Awatar użytkownika

Andrzej J. Moroz
Posty: 45
Rejestracja: ndz 19 paź 2008, 10:58
Lokalizacja: Lubelszczyzna
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: Andrzej J. Moroz »

Pamiętajcie młodzi! To, co robicie - robcie dla ludzi, dla idei, dla dobra wspólnego. A na tych, którxzy Wam przeszkadzają patrzcie jak na mgłę. Jest, ale kiedyś znika. Przyszłość zawsze należyu do młodych! :) Szacunek starszym jest potrzebny - sami też kiedyś będziecie starsi :) Ale szacunek to jedno, a walka o to, żeby móc służyć innym ludziom to drugie. Próbujcie wszystko łączyć. A szybciej, niż Wam się wydaje to WY będziecie decydować o wszystkim :) Tylko wtedy nie bądźcie tacy, jak ci, którzy rzucają Wam teraz pod nogi kłody, kłódki i wszystko inne :) POWODZENIA!!!!!!

kasienka
Posty: 1
Rejestracja: sob 17 lip 2010, 13:01
OSP (gm., woj.): sobienie jeziory, mazowieckie
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: kasienka »

witam :)
mam na imię Kasia i w kwietniu założyłam młodzieżówkę początki chyba zawsze są ciężkie , ale po przeczytaniu wcześniejszych waszych postów widzę że nie jestem sama :D :)
u mnie było tak że miesiąc przed jakimi kol wiek moimi działaniami porozumiałam się z komendantem , ten oczywiście się zgodził nawet przydzielił mi opiekuna :D
na początku wszystko szło rewelacyjnie na pierwsze spotkanie przyszło koło 20 osób
sama miałam wszystko na głowie , bo zawsze starszym strażakom coś wypadło:/
z tym że po pewnym czasie zauważyłam tez że niektórzy rzucają kłody pod nogi , starsi w ogóle się nie interesowali, było ciężko i właściwie jest , młodzi chcieli atrakcji , a ja nie stety nie byłam w stanie wyprosić wyjazdów , czy czegoś by ich jeszcze bardziej zainteresować , skończyło się na tym że materiały do zbiórek pobierałam z internetu i jakoś to szło , teraz zrobiłam przerwę wakacyjną,z powodu bardzo niskiej frekwencji, wraz z moim zastępcą (chłopak jest po prostu nie zastąpiony :D :D :D :P :P )doszliśmy do wniosku że przeprowadzimy we wrześniu nowy nabór, gdyż wielu z poprzednich członków którzy się już wypisali wychodzili z założenia że w straży się pije , pali i ogólnie nie ma szacunku do OSP , wiem że czeka nas ciężka praca nad stworzeniem czegoś co będzie przykładem i prestiżem.
Niedługo wyjeżdżam na obóz szkoleniowy dla dowódców, mam nadzieję ze po nim będę miała jakąś wiedzę by rozwinąć jakoś zbiórki.


chciała bym prosić was innych dowódców :D :D :D :D :D o kontakt mailowy by wymieniać się pomysłami itp..
może niedługo zorganizujemy spotkanie dla świeżo upieczonych dowódców :) :) :) :)

to mój mail : pomyka_poli@o2.pl

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: kronikarz »

Jeżeli chodzi o pracę z młodzieżą to od 12 lat zajmuję się tym tematem. Udało mi się założyć MDP męską i żeńską. Najlepiej pracuje się z dziewczynami takie jest moje zdanie. Są bardziej zdyscyplinowane i w czasie zajęć nie przeszkadzają. Chłopaki bardzo szybko się nudzą. Przez te wszystkie lata również i w mojej jednostce były rotacje. Drużyna dziewczęca raczej w komplecie od harcerskiej wytrzymała do kobiecej. W drużynie chłopaków co zawody był inny skład. Wielu odchodziło i wielu przychodziło. Ze swojego doświadczenia wiem że najważniejsze jest właściwe przygotowanie spotkań i tak aby każda zbiórka była prowadzona w innej formie. Należy przygotować harmonogram spotkań na cały rok. Zaplanować ile zbiórek będzie w danym miesiącu. Na każde spotkanie przygotować konspekt. W dni chłodne i deszczowe zajęcia w świetlicy lub remizie. Jak bedzie pogoda zajęcia na wolnym powietrzu. Należy od początku wyrabiać nawyki jeżeli bierzemy sprzęt z regału to po zajęciach nakazujemy dokładne ułożenie sprzętu na regale. Jednym z elementów spotkania powinno być porządkowanie remizy (sprzątanie, mycie) tak aby pokazać w ciągu tych spotkań że straż to nie tylko wyjazdy do akcji. Można również podzielić grupę na mniejsze i zorganizować mini zawody. Jeżeli jest to jedna drużyna to podzielić po dwie osoby i zorganizować na przykład takie konkurencje które będą wymagały pracy dwóch osób. Jedna z konkurencji to ubieranie się w mundur hełm i dobiegnięcie do hydronetki jeden tłoczy wodę drugi strąca na puszki. Następną konkurencją może być przenoszenie na noszach manekina na odległość 20 metrów a kolejna ekipa przynosi na linię mety lub jedna ekipa wykonuje całe zadanie. Jest bardzo wiele pomysłów na zorganizowanie takich zajęć. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie dokumentacji. Jeżeli macie trudności w swoich jednostkach z przekonaniem starszych strażaków do takich spotkań to myślę że po przedstawieniu harmonogramu i konspektów z tematami zajęć będziecie inaczej spostrzegani. W opracowaniu konspektów mogą wam pomóc nauczyciele lub jeżeli będzie to konieczne to prześlę wzór jednego i wystarczy tylko zmieniać tematy. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: STAR244 »

dziewczyny do straży, są mile widziane
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat