Dziewczyny a OSP

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

strazakchyza
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 11 paź 2010, 20:07
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: strazakchyza »

jesli jakas dziewczyna kocha straz i chce to robic to z przujemnoscią o tym pogadam, pisac na maila hyza33@wp.pl
kocham straz i chce to robic, jestem w strazy rok i chce byc do konca zycia, chodze do technikum strazackiego, potem, chce isc do jakiejs wyzszej szkoly pozarnictwa
pisaaaaac do mnie
pozdro strażaczki!!!!!!
Chyża z OSP Kunów :)
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: TadekB »

W naszej OSP również zakładaliśmy MDP jakiś czas temu. Właściwie to reaktywowaliśmy, bo ta z lat 60-tych upadła gdzieś w latach 70-tych. Na początku cacy-cacy, później zarzuty, że tylko "otaczamy się młodymi". Efekt? Nie mamy w zasadzie przyjęć do OSP. Każdy nowy dorosły nabytek - czy to druh, czy druhna - to wychowanek naszej MDP. Młodzież przychodzi do MDP, przeważnie odchodzi, ale jeśli przejdzie najgorszy okres 16-18 lat, to później zazwyczaj zostaje w naszych szeregach. Ile? Średnio do 4 na 10. Ale i tak warto, bo to dobrze wyszkoleni kandydaci z wiedzą i umiejętnościami, o jakich nie śniło się ani mi, ani moim starszym kolegom-strażakom w czasie, gdy wstępowaliśmy do OSP. Teraz jeżdżę do akcji z moimi wychowankami, takimi, których znam od 12 roku życia. Dlatego trzymam kciuki, bo gra jest naprawdę warta świeczki.
998 + 112 = 1110 !
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: JakuB »

Od kiedy pamiętam mieliśmy MDP. Jakoś dwa lata temu przyszły 4 dziewczynki (siostry członków MDP) do prezesa i poprosiły o zapisanie do OSP. Doszły jeszcze cztery, stworzyły własną drużynę i działają. Nie było większego problemu ze strony innych członków OSP. Zostałem szczęśliwym opiekunem tej drużyny ;). W chłopięcej drużynie pożarniczej jedynie zaognił się chart ducha i zawziętość - osiągają lepsze wyniki na ćwiczeniach ;).

Teresa
Posty: 3
Rejestracja: czw 03 mar 2011, 15:24
OSP (gm., woj.): Lidzbark Warmiński, Warminsko-Mazurskie
Status: Offline

Co z tymi dziewczęcymi MDP?

Post autor: Teresa »

Druhny, Druhowie.......
Powalczyliście tutaj przez kilka miesięcy i..... koniec?
Z czystej ciekawości chciałabym wiedzieć: co dalej?
Jestem Waszą nieco starszą koleżanką, mam do czynienia z wieloma drużynami, z dziewczęcymi również.
Męscy "twardziele" w zarządach OSP może patrzą nieprzychylnym okiem na utworzenie MDP, na dodatek dziewczęcej z prostej przyczyny..... kto się nią zajmie?
Jeżeli mamy gotowy plan działania w tej jednostce i opiekuna ( członka OSP, nauczyciela, inną zaufaną osobę dysponującą czasem i wiedzą, mającą predyspozycje do pracy z młodzieżą) , sprawa jest jakby otwarta i do załatwienia.
Jestem z województwa Warmińsko-Mazurskiego, od wielu lat mam do czynienia z Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi.
Można robić fajne rzeczy, spotykać się w remizie, założyć swoją gazetkę, pomóc starszym udekorować świetlicę, przygotować do różnych uroczystości, zaprosić najstarszych działaczy i posluchać, jak to było kiedyś.
Można pomoc prowadzić kronikę, przygotować fesryn, pojechać na obóz, pozyskać fundusze na działalność.
Co Wy na to?
Powróćcie na FORUM, opowiedzcie o tym, czy jest dalszy ciąg tantych zamiarow.
Mogę służyć radami, wskazówkami przydatnymi w działaniu.
Swoją drogą, po latach, będziecie miło wspominać ten czas, związany z pożarnictwem.

ospklodnica
Posty: 2
Rejestracja: pn 07 mar 2011, 05:50
OSP (gm., woj.): Kłodnica Kędzierzyn-Koźle Opolskie
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: ospklodnica »

to co tu przeczytałem potwierdza moją opinię że zarządy gminne.powiatowe,woj. lubią się chwalic co MDP w danych jednostkach zrobiła ale nigdy nie usłyszałem w jaki sposób w tym oni pomogli.Jestem opiekunem MDP dziewcząt i chłopców,
celowo napisałem "dziewcząt" na pierwszym miejscu bo to one są drużyną zdyscyplinowaną z którą można wiele dobrego zrobic
początki były "trudne" brak akceptacji ze strony chłopców, ale dziewczyny uwierzyły w siebie i to one zapełniły regały w remizie pucharami i dyplomami z zawodów pożarniczych.Było mi łatwiej bo mam 44 lata?, bo jestem w zarządzie naszej straży?
Opiekunowie MDP głowa do góry !

firefighter94
Posty: 2
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 21:08
OSP (gm., woj.): OSP Niewodnica Korycka (gmina turośń kościelna, woj.podlaskie)
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: firefighter94 »

Jestem założycielem naszej MDP i jednocześnie dowódcą tejże drużyny. Nasza MDP działa już rok, i to z niezłymi wynikami, a z założeniem MDP też biegałem całe pór roku do prezesa OSP. I udało się drużyna działa jak należy. Pomagamy ludziom i to nas motywuje do doskonalenia umiejętności. Gmina jak narazie w nas nie inwestuje, odrzuca wnioski, robi wszystko aby nam życie uprzykrzyć. Ale druhny i druhowie nie poddawajcie się i dążcie do celu, ważne jest aby każdy z waszej drużyny wiedział po co jest w tej drużynie, wtedy będzie dyscyplina i zgranie. Służę radą, oto mój adres mailowy tomek_bra@wp.pl

Buuuxd
Posty: 2
Rejestracja: pt 15 kwie 2011, 19:55
OSP (gm., woj.): Choroszcz podlasie
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: Buuuxd »

czy kturaś z was zna regulamin ochotniczej strazy pożarnej dziewczat, przedziały wiekowe, nazwy grup? strazak powiedział że jeśli wydrukujemy mu take oswiadczenie to założy nam ochotniczą straż pożarna dziewczyn. piszcie pls
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: druhprzemek »

Sądzę, że może jedynie założyć Kobiecą Drużynę Pożarniczą, bo jako takiej kobiecej OSP nie widziałem, żeby jakikolwiek prezes zakładał. Regulamin Drużyny trzeba raczej samemu wymyślić. Nie spotkałem się na stronie Związku z tego typu regulaminem.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Buuuxd
Posty: 2
Rejestracja: pt 15 kwie 2011, 19:55
OSP (gm., woj.): Choroszcz podlasie
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: Buuuxd »

ale mi potrzebny jest akt prawny żeby strażak miał dowód że taką drużynę morze zrobić
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: druhprzemek »

Powtórzę jeszcze raz: nie ma czegoś takiego jak OSP dziewcząt. Jest tylko Kobieca Drużyna Pożarnicza (KDP) i jest ona taką samą formacją jak MDP, jest częścią całej OSP. Nie udało mi się znaleźć wzorcowych regulaminów na tego typu drużynę. Należy więc wziąć do ręki regulamin Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i go przerobić lub pożyczyć od innych KDP, które funkcjonują w Polsce, województwie, powiecie i trochę go poprzemieniać. Innego prostszego sposobu nie widzę.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420
Awatar użytkownika

pol102
Posty: 61
Rejestracja: sob 28 maja 2011, 18:51
OSP (gm., woj.): Mochy (Przemęt, wielkopolskie)
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: pol102 »

Trochę czasu minęło od pierwszego posta ale i ja dorzucę słowo ;)

Po zmianie zarządu wraz z nowym naczelnikiem pojawiło się parcie na zdobywanie punktów w rywalizacji jednostek... Przejąłem drużynę dziewczyn bo umiem szkolić (co prawda instruktor żeglarstwa ale coś tam wiem), więc zacząłem z ekipą ćwiczenia. Nie powiem, żeby było łatwo bo jestem raptem 5 lat starszy od trzonu drużyny. Kluczem do zbudowania silnej drużyny jest rozmowa, od momentu gdy stałem się ich dobrym kolegą ćwiczą lepiej i atmosfera jest lepsza. Niemniej ważne jest by mieć wsparcie prezesa i naczelnika bo to daje spokój przygotowań.

Teresa
Posty: 3
Rejestracja: czw 03 mar 2011, 15:24
OSP (gm., woj.): Lidzbark Warmiński, Warminsko-Mazurskie
Status: Offline

Hej, "Strażaczki", co z Wami?????????

Post autor: Teresa »

Jakoś dyskusja się urwała. Juz koniec roku szkolnego, czas na wakacje, słonko, obozy szkoleniowo-wypoczynkowe MDP.
Może tak opowiecie o przygotowaniach, ciekawych pomysłach na lato?
Po powrocie z obozów można by wymienić wrażenia, doświadczenia, nawet ponarzekać.
Ciekawe, ktore Gminy nie żałowały w tych ciężkich czasach pieniędzy na Wasz wypoczynek?
To jest pole do dyskusji, bo jakoś jałowo zrobiło się u "Dziewczyn z OSP"
Pozdrawiam. Wasza starsza koleżanka ( z OSP).

Teresa
Posty: 3
Rejestracja: czw 03 mar 2011, 15:24
OSP (gm., woj.): Lidzbark Warmiński, Warminsko-Mazurskie
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: Teresa »

Jeszcze jedna ważna sprawa: finansowanie drużyn MDP.
Zazwyczaj tak bywa, iż corocznie w kwietniu-maju zarządy OSP probują "wyrwać" z gmin dofinansowanie do obozów MDP, te odpowiadają, iz takiej pozycji nie ma w budżecie. Nieraz coś się "uskrobie" na ten cel.
Potrzeba działać tak, by kwoty na działalność MDP znalażły się w budżecie Gminy Jak to zrobić?
Otóż budżety gnim na rok następny są planowane już z początkiem września tego roku.
Nakłady na ochronę przeciwpożarową/ części, paliwo,konserwacje, naprawy sprzętu, za godziny w akcjach ratowniczych itd./ planuje się zazwyczaj na podstawie wydatkow z lat ubiegłych.
Skąd gminy mają wiedzieć o potrzebach MDP?
Ano stąd, iż zarząd OSP powinien we wrześniu słożyć wniosek o dofinansowanie MDP na oboz szkoleniowo-wypoczynkowy / bardzo ważna pozycja/, materiały szkoleniowe, może umundurowanie lub jego części?
Na pewno nie na wszystko pieniądze się znajdą, trzeba jednak od czegoś zacząć. Sprzymierzeńcem powinien być Komendant Gminny i oczywiście prezesi, naczelnicy OSP.
Można probować znależć działacza w swojej jednostce obeznanego z komputerem. Są programy unijne pn."Kapitał ludzki", środkami tymi dysponują JST, wystarczy tam dojść w odpowiednim czasire i napisać dobry program. Warto zajrzeć na stronę Urzędu Marszałkowskiego w województwie, tam rokrocznie są rozpisywane ciekawe konkursy dla młodzieży, są na to niemałe pieniążki. Znam OSP, które takie konkursy wygrały i mają finanse na szkolenie MDP, mundury, tory przeszkód, nawet na wycieczkę czy obóz. Sprawy te musi jednak prowadzić ktoś dorosły.

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: Łukasz99 »

Nie tak dawno rownież byłem MDP. Nie jest dobrze bo młodzi oczekują chociaż troche zainteresowania a nie poniewierania. U nas większość MDP to dzieci strażaków z tej OSP ( ja także) to dużo daje, a przedewszystkim gasi starszych.

igitara94
Posty: 19
Rejestracja: sob 17 wrz 2011, 00:40
Status: Offline

Re: Dziewczyny a OSP

Post autor: igitara94 »

jak szybko zwerbować kilka dziewcząt do straży ??
-koleżanki nie chcą
-plakaty odpadają

jak wy znaleźliście na to sposób ??

dziękuje i pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat