MDP a zarząd

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
firefighter
Posty: 41
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 20 sty 2011, 18:39
Status: Offline

MDP a zarząd

Post autor: firefighter »

Witam
Chiałbym się dowiedzieć odnośnie

Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej może zostać osoba, która ukończyła 12 lat, uzyskała zgodę opiekunów ustawowych i złożyła przyrzeczenie. Członkowie MDP w wieku 16 - 18 lat mogą być wybierani do władz OSP. MDP mogą być środowiskowe oraz tworzone w szkołach i placówkach wychowawczych oraz miejscu zamieszkania. Zasady organizacji MDP określa regulamin organizacyjny MDP zatwierdzony przez Zarząd Główny ZOSP RP.

Bo nie zrozumiałem do końca czy jeżeli mam 16-17 lat to mogę zostać np.członkiem zarządu,(sekretarzem, naczelnikiem,kronikarzem)
Z góry dzięki za odpowiedzi.
STRAŻ to dla niektórych 5 liter, dla mnie to całe życie

Bert
Posty: 9
Rejestracja: wt 04 maja 2010, 21:39
OSP (gm., woj.): Trzebosz, gm. Bojanowo, WLKP
Status: Offline

Re: MDP a zarząd

Post autor: Bert »

Zgodnie ze statutem stowarzyszeń (OSP to stowarzyszenie) osoby niepełnoletnie w wieku 16-18 mogą głosować i być wybierane do zarządu, nie może natomiast być tak, że osoby niepełnoletnie w zarządzie stanowią więcej niż 50 % (dla przykładu na 9 stanowisk 5 to MDP). Członkowie MDP nie powinny (bądź nie mogą) zajmować głównych stanowisk w zarządzie.

W mojej miejscowości mieliśmy z tym problem, naszą straż w większości tworzą młode osoby, chcieliśmy do zarządu wprowadzić 2 członków MDP. Władze gminne nie zgodziły się na to sugerując, że 'nie przejdzie to w sądzie'. Statuty mówią co innego, ale nie chcieliśmy zrobić dużego zamieszania.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP a zarząd

Post autor: JakuB »

Prezesem, Naczelnikiem, zastępcami, skarbnikiem nie mogą zostać osoby niepełnoletnie. Natomiast kronikarzem, członkiem zarządu, członkiem kr, gospodarzem.
Nie jestem pewny tylko co do sekretarza


btw: dlaczego zakładasz dwa tematy nawiązujące do jednego zagadnienia?

HUSARZ
Posty: 39
Rejestracja: pn 03 sty 2011, 17:36
OSP (gm., woj.): Przysietnica Stary Sącz
Status: Offline

Re: MDP a zarząd

Post autor: HUSARZ »

a ja powiem tak statut rzecz święta zatwierdzony i żaden sąd się czepiać nie może

St.Strażak115
Posty: 1
Rejestracja: pn 31 sty 2011, 16:41
OSP (gm., woj.): OSP Stale(gm.Grębów,woj.Podkarpackie)
Status: Offline

Re: MDP a zarząd

Post autor: St.Strażak115 »

Witam.
Właśnie 5 marca mamy u nas w jednostce Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, i też zastanawialiśmy się aby 2 członków najbardziej udzielających się, oraz z ogromną wiedzą p.ppoż , Wybrać do Zarządu OSP, i nie mogę się nigdzie dowiedzieć czy da to oby na pewno radę zarejestrować w sądzie ?

HUSARZ
Posty: 39
Rejestracja: pn 03 sty 2011, 17:36
OSP (gm., woj.): Przysietnica Stary Sącz
Status: Offline

Re: MDP a zarząd

Post autor: HUSARZ »

Jeśli jesteście stowarzyszeniem ( a na pewno jesteście) sąd zatwierdził statud i tam pisze ( oczywiście jeżeli tego nie zmieniliście) że bierne i czynne prawo wyborcze ma każdy kto ukończył 16 lat.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP a zarząd

Post autor: druhprzemek »

Witam!
Według przepisów prawnych, a przede wszystkim statutu OSP powinno być tak: członek MDP może być wybierany do Zarządu OSP pod warunkiem, że:
1.ukończył 16 rok życia,
2. Zarząd będą stanowiły w przeważającej liczbie osoby pełnoletnie,
3. członek nie będzie wybierany na stanowisko Naczelnika, Zastępcę Naczelnika (wynika to z przepisów prawnych, gdzie te funkcje są obarczone odpowiedzialnością za wszystkich wyjeżdżających),
4. Członek nie będzie wybrany na Prezesa lub Skarbnika (wynika to z faktu, że banki mogą się czepiać faktu, że jesteś za młody i nie możesz również podejmować takich decyzji)

Jeżeli więc ktoś chce startować do Zarządu a jest w MDP może objąć funkcję: Wiceprezesa, Sekretarza, Gospodarza, Kronikarza lub Członka Zarządu.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat