Zmiany w regulaminie zawodów

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
jonek95
Posty: 6
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 14 wrz 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): pszczyna.śląskie
Status: Offline

Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: jonek95 »

Co wy na to aby zmienić zasadę startu do lat 16. Obecnie można startować do końca roku w którym kończymy 16 lat co wypacza wyniki zawodów ponieważ np. w tym roku moja drużyna wygrywa powiaty i jedzie na wojewódzkie w przyszłym roku a że 5cz6 zawodników kończy 16 lat w tym roku automatycznie odpadają z składu na wojewódzkie co wypacza zawody wojewódzkie ponieważ większość drużyn jest w zmienionym składzie niż tym co na powiatach a nawet przy wyrównaniu przez średnią wiekową druż. z śr 12 niema szans wygrać z drużyną o śr 15 i jak nie znajdzie się 15 latków na ich miejsce to trzeba wystawić młodszych co automatycznie pada no gorsze miejsce i czasy w zawodach wojewódzkich .Mam taką propozycję że jeśli zawodnik startował w drużynie na zawodach np. powiatowych a kończy rocznikowo 16 to mógł by startować jeszcze na zawodach wojew. albo z wojew. mógł by na ogólnopolskich jeśli są rok po roku a nie mógł by startować już na następnych gminnych czy powiatowych. Propozycja podnosi poziom zawodów wojewódzkich i ogólnopolskich .

Co wy na to ?
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: TadekB »

Z mojego doświadczenia wynika, że to właśnie Twoja propozycja wypacza wynik.
Według Twojej propozycji dopuszczalibyśmy do zawodów zawodników 17-letnich. Trenuję młodzież już wystarczająco długo żeby zaobserwować, że w wieku do 18 lat zachodzą największe zmiany motoryczne. O ile u dziewcząt po 15-tym roku życia zazwyczaj (nie zawsze) następuje zahamowanie rozwoju (większość staje się po prostu wolniejsza ze względu na wzrost, wagę i zmianę położenia środka ciężkości), to chłopaki w większości się jeszcze rozwijają i poprawiają swoje osiągi. Punkty za wiek to nie jest taka głupia sprawa - zwróćcie uwagę, że pozostały już tylko na sztafecie, czyli tam, gdzie cechy motoryczne odgrywają największą rolę.
Pomijając niezbyt sprawiedliwe rywalizowanie 11-to i 17-to latków w tym samym regulaminie pozostawienie 17-latków w startach wymusiłoby konieczność innego naliczania wieku średniego, przez co za bardzo byśmy odjechalibyśmy od regulaminu międzynarodowego. Łatwo przewidzieć, że zawody krajowe zaczną wygrywać drużyny z 16-to i 17-latkami w składach. Na olimpiadę trzeba będzie wymienić cały skład. To minimalizuje prawie do zera szansę zajęcia dobrego miejsca na olimpiadzie. Poza tym musimy mieć jakąś skalę porównawczą do wyników z innych krajów. Jak na razie regulamin MDP i CTIF dają takie możliwości.
Wiem, że w małych środowiskach to straszny ból (sam mieszkam i prowadzę MDP w małym miasteczku, takiej większej wsi). Serce się kraje, gdy zawodnik, który dopiero drugi raz bierze udział w zawodach (jeśli się rozgrywa co dwa lata) wie, że trzeci raz już nie wystartuje. Ale od tego jest już przedział 16-18 i inne regulaminy.
Pewnym rozwiązaniem jest dopuszczenie do zawodów już 10-latków, co mamy w regulaminie. Mi osobiście nie bardzo się ten pomysł podoba, ale jest to jakiś sposób rozwiązania problemu, który poruszasz.
Z kolei ja optuję za tym, aby zmieniono ten zapis w regulaminie, ale w odniesieniu do zawodów krajowych. Wprawdzie dotyczy to "tylko" 40 drużyn w skali kraju co dwa lata, ale gdyby nie liczyć wieku zawodników na zawody międzynarodowe, a na dzień zawodów krajowych, to problem dotyczyłby już tylko dwóch drużyn, i to po zawodach, a nie przed.
998 + 112 = 1110 !

Topic author
jonek95
Posty: 6
Rejestracja: śr 14 wrz 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): pszczyna.śląskie
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: jonek95 »

mógł być rozwinąć ten wątek 16 -18 i inne regulaminy
Z kolei ja optuję za tym, aby zmieniono ten zapis w regulaminie, ale w odniesieniu do zawodów krajowych. Wprawdzie dotyczy to "tylko" 40 drużyn w skali kraju co dwa lata, ale gdyby nie liczyć wieku zawodników na zawody międzynarodowe, a na dzień zawodów krajowych, to problem dotyczyłby już tylko dwóch drużyn, i to po zawodach, a nie przed.
mam cię rozumieć że można by zmienić wiek ale tylko na zawodach krajowych?

a no i właśnie co wy na to by jeszcze wprowadzić coś w rodzaju dzikiej karty bo podam na własnym przykładzie pojechali chłopcy na zawody powiatowe i robili czasy po 20 s lepsze od pozostałych drużyn tylko załapali 30 karnych w sztafecie a szansa była jeszcze w bojówce chłopcy musieli by zrobić 50 s bojówce co wykonywali na treningach bo inni pobiegli i znaliśmy czasy i wszystko było dobrze dopóki się nie okazało że na lewej hydronetce był wąż pozawijany na tej ramce co jest do niej wkładany zajęło jakieś 10 -15 sekund rozwijanie niego a i tak mieliśmy najlepszy czas w bojówce przez co zajęliśmy 3 miejsce a wygrał drużyna z której miejscowości byli sędziowie przypadek wątpię bo to sędziowie zwijali te węże protesty nic nie dały . Chłopcy się załamali bo mieli najlepsze czasy i w bojówce i w sztafecie nie patrząc na te 30 karnych dzika karta dawała by szanse zdolnym którzy mieli pecha albo ich sędziowie skrzywdzili a mieli lepsze czasy i na więcej ich stać

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: Łukasz99 »

Ja osobiście jestem przeciwny przeciąganiu wieku. Sam zobacz dla przykładu w zawodach gminnych startuje druzyna 16 latków i kwalifikują sie dalej i dalej do centralnych. To przecież na centralnych wystąpią jako dorośli mężczyżni i prawdziwej mlodzieży nie dadzą szans nie mówiąc ze nie pokażą tego na miedzynarodówce... bo wiek nie puszcza. Co do wieku 10 lat to byłby dość dobry wiek na początki startów nie wcześniej, bo kolejny kruczek dowódca robi niewiele a jego wiek też sie liczy czyli teoretycznie mógłby mieć mniej lat i zanizyć średnią wieku.
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: TadekB »

Druhowie, zachęcam do zaglądania do aktualnych regulaminów, które są na stronie Związku. Kwestia wieku (10-12 lat) i naliczania wieku średniego dla młodszych, niż 11-latkowie jest tam dobrze opisana (pkt. 6.1 i załącznik nr 3).

"Dzika karta" na zawody? Fajna rzecz, ale straszna byłaby konkurencja. To co, losowanko? W regulaminie MDP i CTIF (w tych z wodą zresztą też) jak się łapie "karniaki", to nie ma co marzyć o dobrych miejscach, więc Druhu - do roboty...

Poziom sędziowania bywa różny, więc trzeba naciskać na władze różnego szczebla na założenie kolegiów sędziowskich. W naszym województwie działa, ochotnicy i zawodowi (ci, co się znają) sędziują ramię w ramię i jest na prawdę lepiej. Oczywiście zawsze będą jacyś pokrzywdzeni przez sędziów, ale tak jest nawet na olimpiadzie.

Zawodnicy w wieku 16-18 lat mogą startować w CTIF i regulaminie z wodą. Niektóre funkcje muszą pełnić pełnoletni, ale resztę mogą robić "młodziaszkowie". Polecam. U nas taka ekipa rozwaliła powiatowe w CTIF i zajęła 4 miejsce w wojewódzkich.

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem odnośnie wieku, bo też jestem przeciwny przeciąganiu wieku. Jestem jedynie za likwidacją punktu 6.3. regulaminu. Na pierwszej lub drugiej zbiórce, najczęściej przy wiązaniu węzłów mówię 11-12 latkom, że będą mogli/mogły startować do osiągnięcia 16 lat. Pokarało mnie i dostałem się na krajówkę. A tam przelicza się wiek na zawody międzynarodowe, które odbywają się w roku następnym w stosunku do daty zawodów krajowych. Co to oznacza? Ano na zawody krajowe mogą jechać maksymalnie 15-latkowie. I co miałem powiedzieć mojemu 16-latkowi, najlepszemu w ekipie? Super chłopie, dzięki tobie wygraliśmy powiatówkę, wojewódzkie, ale w nagrodę na krajówkę nie pojedziesz... Fajnie coś takiego usłyszeć. Panowie od regulaminów tego nie rozumieją, uważają że to "typowo polski problem" (cokolwiek to znaczy). Padają argumenty, że trzeba by zmieniać skład drużyn po zawodach krajowych. OK, tylko że wtedy problem dotyczyłby tylko dwóch drużyn w kraju, które na przygotowanie do tego mają około roku (między wojewódzkimi a krajowymi nieraz przedział jest krótszy niż miesiąc), a poza tym ci sami panowie od regulaminu nawołują zwycięskie drużyny do odmłodzenia składu, czyli zmiany składu. Gdzie tu logika? Popierałbym ten zapis, gdyby zawody międzynarodowe odbywały się w tym samym roku, co krajowe. Raczej się na to nie zanosi. I stąd mój postulat.
998 + 112 = 1110 !

Topic author
jonek95
Posty: 6
Rejestracja: śr 14 wrz 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): pszczyna.śląskie
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: jonek95 »

a co wy na to by dopuścić 2 powyżej 16 do 18 ale pod warunkiem że średnia wieku drużyny nie przekroczy np. 13 co zmusza do wystawienia 10,11 ,12 latków
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: TadekB »

Rozumiem, że tych dwóch by pompowało?
Polegną na sztafecie ...
Widzę, że Druh nie odpuszcza :) Musiałbym tu zacytować prawie całą pierwszą odpowiedź.
Ten regulamin ma już parę lat (niekoniecznie u nas) i gdyby to miało sens, toby już w regulaminie było.
998 + 112 = 1110 !

Topic author
jonek95
Posty: 6
Rejestracja: śr 14 wrz 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): pszczyna.śląskie
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: jonek95 »

może nikt nie wpadł na taki pomysł kto to wie

a co ty na to by zawody np. gminne rozgrywać sytemem takich meczów drużyna "a" przyjeżdża do drużyna "b" i kto wygra "mecz " ten dostaje 3 punkty a potem na odwrót "b" przyjeżdża do ''a" ma to sens gdy jest więcej niż 2 drużyny no i pod warunkiem że wszystkie drużyny mają tory daje to możliwość większych emocji i dłuższej rywalizacji i treningów dla małych
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: TadekB »

Pomysł bardzo fajny, do tego dodałbym jeszcze porównanie wyników, żeby było ciekawiej. Tak na marginesie apele o zaktywizowanie naszego systemu startów na poziomie centralnym pozostają bez odzewu. Pojawił się pomysł robienia zawodów młodzieżowych co roku (łącznie z krajowymi), przy czym tylko co drugie byłyby eliminacyjne (te pozostałe byłyby "o puchar"), ale nie chwycił.
Skutek jest taki, że ciężko jest namówić zarząd wojewódzki do robienia zawodów co rok. A jak zarząd wojewódzki, to i powiatowy. Jak na razie jedyne znane mi województwo, które robi zawody wojewódzkie co roku to kujawsko-pomorskie. A ich drużyny z zawodów na zawody (krajowe) robią coraz lepsze wyniki. Ciekawe czemu ... Chyba czas przestać oglądać się na "górkę" i organizować zawody samemu.
Osobiście jestem zwolennikiem systemu słoweńskiego, gdzie eliminacje krajowe odbywają się na zasadzie ligi: odbywa się kilka (przeważnie siedem) zawodów, pięć najlepszych wyników brane jest pod uwagę. Wyłoniona w ten sposób najlepsza drużyna reprezentuje kraj na olimpiadzie. Przy okazji wiadomo, że ma najrówniejszą formę. Obowiązuje zasada jednego startu. Jak ona się sprawdza widać u nas: drużyny na krajówce poprawiają drugie starty, jadą na olimpiadę i "palą", bo nie wytrzymują presji. A drugiego startu nie ma ...
998 + 112 = 1110 !

swierchu1983
Posty: 13
Rejestracja: śr 09 lut 2011, 14:47
OSP (gm., woj.): OSP Jabłonica Polska, gm. Haczow. ODKARPACKIE
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: swierchu1983 »

witam,

Mam pytanie odnosnie wieku:
Nie wiem czy dobrze rozumiem:
pkt 6.3 regulaminu mowi: Podczas zawodo elim do zawodow miedzynarodowych, nalicza sie wiek zawodnikow na dzien zawodow glownych(miedzynarodowych).
Czy to oznacza, ze ze wzgledu na wiek dana osoba moze startowac w zawodach wojewodzkich, ale 2 miesiace pozniej w zawodach krajowych juz nie? Bo chyba zawody wojew. w roku eliminacyjnym nie sa zawodami eliminacyjnymi?:)
Prosze o konkretna odpowiedz:)
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: TadekB »

Tak właśnie jest. 16-latek (zawodnik kończący 16 lat w danym roku kalendarzowym) może startować w zawodach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, ale w krajowych już nie.
998 + 112 = 1110 !

gizik
Posty: 58
Rejestracja: sob 24 lis 2012, 17:24
OSP (gm., woj.): Ciechanów, mazowieckie
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: gizik »

A czy przypadkiem regulaminy odnoszące się do 16'latków się nie zmieniły?
Mi osobiście wydaje się, że wiek powinien być podniesiony o co najmniej 2 lata.


--------------------------
dieta na mase
gotowy plan treningowy
Zaczynając zabawę na siłowni nie mamy problemów ze zwiększeniem masy mięśniowej. Oczywiście to w jakim tempie twoja masa mięśniowa będzie rosła zależało takich jak odpowiednia dieta na mase, trening na masę czy odpowiednia suplementacja.
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Zmiany w regulaminie zawodów

Post autor: TadekB »

Nie, przepisy odnośnie naliczania wieku nie uległy zmianie. W regulaminie MDP podnoszenie wieku o 2 lata to raczej pomyłka - zbyt duże różnice w rozwoju fizycznym pomiędzy 12 i 18-latkami.
998 + 112 = 1110 !
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat