OTWP może powinno się coś zmienić Wyrażcie swoją opinię!

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
Rudy
Posty: 14
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 12 mar 2006, 18:27
Status: Offline

OTWP może powinno się coś zmienić Wyrażcie swoją opinię!

Post autor: Rudy »

Dzisiaj o godzinie 10 u nas w komedzie odbyły się powiatowe eliminacje OTWP . Wszystko fajnie, zdobyłem na 30 punktów 27. Wychodze napierwsze miejsce po teście (jestem w gimnazjum). Wszystko dobrze. Pytania ustne. Losowania pytań. Powiem tak, siedziała obok mnie koleżanka, przeczytałem mój zestaw, a po nim jej. Zaczołem się wręcz śmiać. Oto pytana dla mnie:

Zestaw 1 (mój)

1. Omów pojęcie ochrony przeciwpożarowej
2. Wymień cele OSP
3. Co to jest żarzenie. To dego mam jedno pytanie. Najprostrzą odpowiedzią i prawidłową moim zdaniem to zarzenie jest to spalanie bezpłomieniowe. Przeczytać można o tym w ABC strażaka ochotnicz cz 4 wydanie z 2005 roku strona 7 drugi akapit. Jest tam spalaniem pezpłomieniowym spotykamy się.... inaczej zarzenie się!!!!
Tak powiedziąłem i dostałem okrągłe zero punktów!!!!
Nawet przewodniczącu jury nie zna odpowiedniej odpowiedzi! Jest to poprostu żenujące! Taka osoba nie powinna wogóle dotykać się OTWP!
4. Co to jest teren pożaru i jakie są jego elementy.
5. Co to jest i do czego służy (jakiś sprzęt pokazywali)

Niby wszystko fajnie ale pytania koleżanki: chyba zestaw 3

1. Co to za budynek średniowysoki
2. Rodzaje pian gąśniczych (liczba spienienia)
3. Organy PSP
4. Co to jest żródło ciepła
5. Co to jest i do czego służy (jakiś sprzęt pokazywali)

Prosze obejrzeć te pytania i powiedzeć szczerze. Czy to jets ten sam poziom???. Tylko to polegało na tym, żeby dokładnie powiedzieć co to jest. Jak źle to strażak siediał przedemną z laptopem i czytał mi definicję. Przecierz o ochronie ppoż. jest cała ustawa. (chyba nik nie powie tak dokładnie co to jest) A celów osp jest sporo ponad 6 takich głównych. Co to jest żarzenie, jak wszędzie się uczyłem to jest to poprostu zpalanie bezpłomieniowe. A strażak zaczoł mi czytać definicje i 0 punktów. Tak porównać mój zestaw z jej... Czy nie sądzicie, że mój jest "nieco" trudniejszy. Jak powiedziałem po swojemu co to jets ta ochrona ppoż. to strażak zaczął czytać mi mi definicje ze "słownika". Tak jakby się blirzej przyjżeć, to ile ja miałem mówić, a ile ona... Także nieprawidłowością były pytana które powtarzały się. Np. w grupie 1 było prawie takie same co w 3, wymienić członków jakiegoś korpusu. Przepraszam, ale bardzo podobne pytanie z grupy 1 nie powinno powtórzyć się w grupie 3. To troche inny poziom... Kto miał zestaw 3 to wygrywał poprostu

No i tak koleżanka wygrała...nie było to dla mnie niespodzianką.

Żeby ten turniej przebiegał sprawiedliwie, to trzebabyło zrobić troche zmian. Po teście pisemnym, ci którzy przeszli dalej (u nas było 5 osób, a rok temu były 3:/)wchodzą kolejno do pomieszczenia w któm siedzi komisja i zadaje tej osobie pytania, siada gdzieś w pomieszczeniu obok kimisji, i wchodzi następna osoba. Te same pytania. Tak było by sprawiedliwie. Tylko spojżeć na te pytania. Inne zestawy były troszke łatwiejsze, ale nie dużo od mojego. Tutaj kto trafił na zestaw 3 wygrywał...


Moim zdaniem takie sytuacje nie zdarzają się u nas. Myśle że tak jest w całej Polsce. Żeby ten turniej wyłaniał naprawdę najlepsze osoby znające przepisy pożarnicze, to powinno być tak jak napisałem powyżej...

Mam nadzieje żę Zarząd Główny, chociarz dowie się że takie sytuacje mają miejsce i pomyślą nad zmianą regulaminu, albo dopilnują, żeby pytania były na jednakowym poziomie

I jeszce jedno, pytania mogły by być chociarz takie, żeby strażacy znali odpowiedź. Z moją koleżanką była mama, i siedziała obok strażaka który przygotowywał dzieci od siebie z na OTWP. I jego zatkały te pytania!
Jak bym poprosił przewodniczącego jury, zeby zamknął laptopa i bym go spytać co to jest np. ochrona ppoż, to jestem na 100& pewny że by niedopowiedział na to pytane, żęby uzyskań maksymalną liczbę punktów, albo czy by wogóle odpowieział :wink:
Ostatnio zmieniony sob 01 kwie 2006, 09:01 przez Rudy, łącznie zmieniany 1 raz.

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Również u nas dzisiaj odbył się finał powiatowy OTWP ale nie mam do niego żastrzeżeń no może oprócz tego że stał chyba na lekko zawysokim poziomie. Głównym organizatorem był komenda rejonowa PSP i panowie oficerowie z komisji byli naprawdę świetnymi fachowcami. Ocenialini obiektywnie i udzielali wyczerpujących odpowiedzi.
Pytania ustne dla szkół ponadgimnazjalnych: zestaw 1 [ dla przykładu ]
1) Objaśnij jaki sprzęt przedstawiają poszczególne obrazki oraz określ jego przeznaczenie [ na zdjęciach byłt zasysacz liniowy i rozpieracz ]
2 ) Co to jest ABC reanimacji [ z tym były problemy :wink: ]
3. Podaj minimalne wydajności poboru wody mierzone na wylocie prądownicy dla hydrantu 25, dla hydrantu 52 i dla zaworu 52
'czasami poprostu brakuje kamieni..."

Topic author
Rudy
Posty: 14
Rejestracja: ndz 12 mar 2006, 18:27
Status: Offline

Post autor: Rudy »

Tylko oni dopowiadali tobie pewnie w "normalnym" języku. A tu mi przeczytali definicje i ok dalej niewiem o co chodzi :x

asia1991
Posty: 6
Rejestracja: sob 25 mar 2006, 18:30
Lokalizacja: Włoszczowa
Status: Offline

Post autor: asia1991 »

NO tak masz rudy racje powinni by też tak sami układac pytania!!!!!!!!!
dzisiaj do południa miałam powiatowe.... katastrofa.... normalnie nawet sie do ustnych nie zakfalfikowałam chociaz sie ucze od miesiąca.... dlaczego??!! otóż dlatego że dostały się do ustnej częsci te osoby które w tamtym roku na gminie miały ten test!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i to jest sprawiedliwe????? bo według mnie zmarnowałam cały miesiąc tylko po to żeby zająsc 5 miejsce..... to nie jest fair że te testy się powtarzają.. na tym konkursie wszyscy powinni pisa w całej polsce jednakowy test który układany jest przez głównych organizatorów a nie tak jak u mnie w powiecie.. mam durzy żal do tych co to układali... bo byłam o wiele lepiej przygotowana od tych co weszli do ustnych.. odemnie ze szkoły do ustnych dostała sie kolżanka.. miała najmniej punktów w pisemnym ale przeszła do woja bo jak się słuchało tego co tamte dwie osoby co ten test miały odpowiadały to sie chciało płaka... dziewczyna co miała 27 punktów na testach nie umiałą powiedzie jaki jest najniższy stopień oficerski... stwierdziła ze jest to starszy brygadier.. no i takie osoby miały by nas reprezentowac w woju??? nie no to jest śmieszne. MOŻE BY SIĘ KTOŚ WZIĄŁ ZA ZMIENY W REGULAMINIE BO TEN TURNIEJ SCHODZI NA......... MAM NADZIEJĘ ŻE TO KTOS Z GÓRY WIDZI I ZAREAGUJE!!!!!!!!! :evil:
Idę na OTWP i zbieram informacje..

Topic author
Rudy
Posty: 14
Rejestracja: ndz 12 mar 2006, 18:27
Status: Offline

Post autor: Rudy »

Też tak myśle, powinni coś zmienić. Tylko co do testu takiego samego dla całego kraju... to dobry pomysł, ale nie powiedzie się raczej, ponieważ jest przecierz przykładowo około 350 komend powiatowych/miejskich i ciężko by było zorganizować we wszystkich komednach w tym samym czasie eliminacje. Tylko dla ciebie to troche mniejsza strata, bo ja uczyłem się od prawię nowego roku i miałem aspiracje(wszyscy mi to mówili) na zajęcie czołowego miejsca na województwie a nawet miałem dużą szansę wygrać :cry: ale cóż co na to poradze, żeby było wszystko sprawiedliwe, to ZG powinien troche bliżej przyjżeć się organizowaniu OTWP na wszystkich szczeblach. Wydzicie jaka była u nas rozbierzność pytań na ustnych... Żeby było dobrze to ustne dla wszystkich powinny byś takie same!!!tak samo jak test pisemne na eliminacjach. No powinni coś z OTWP zrobić. Rok temu eliminacje OTWP wojewódzkie. Ludzie!!! Nie mieli nawet przygotowanych pytań za dopytke jak miało się takią samą liczbę punktów!!!! :!: :!: Strażak wziął test pisemny i zaczął na zmiane uczestniką zadawać pytania. Wiadomo jedne pytania banalne, a jedne bardzo trudne.


Powini strażacy trzymać się tego powiedzenia.

JAK COŚ ROBISZ RóB TO NAPRAWDę DOBRZE,
a nie jak u nas w komedzie zorbili pytania ustne, nawet nie przeczytali jak to wyszło. Zrobili he "odfajkowali", żeby było za nimi, i mogli jechać z byle kim na wojewódzkie
Takie jets moje zdanie, napewno nie tlyko moje :wink:

kordan11
Posty: 4
Rejestracja: wt 18 kwie 2006, 16:18
Status: Offline

Post autor: kordan11 »

U mnie w powiecie, po pisemych do ustnego kwalifikuje się 4-6 osób. Losują one w sumie 5 pytań i wszystkich wypraszają i przywołują pojedynczo i wszyscy odpowiadają na te samy pytania punktowane 0-3. O końcowej kolejności decyduje odpowiedź ustna (przy równej ilości punktów - pisemne).
W województwie po pisemnych do finału kwalifikuje sie 5 osób. Każdy losuje zestwa 3 pytań i ma czas na zastanowienie się. O zajętych miejscach decyduje odpowiedź ustna. Pytania są głownie z ustawy z 12 kwietnia 2002 i na równym poziomie sumarycznie.
Na szczeblu krajowym do finału ustnego kwalifikuje się 5 osób, a na ustnym moim zdaniem sa zestawy łatwiejsze i trudniejsze, a jury niezawsze ocenia sprawiedliwie. Chłopak za odpowiedź na pytanie "Jakie są odstępstwa od umundurowania" odpowiedział "ja w lato nosze krótkie spodenki i krótki rękaw" (czy jakoś tak) i dostał max punktów.

krzysiekgol
Posty: 2
Rejestracja: pn 17 kwie 2006, 20:33
Status: Offline

Post autor: krzysiekgol »

Chcaiłbym sie dowiedzieć czemu tak jest??? Przez wszystkie lata zawsze publikowaliście relacje z finału centralnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w STRAŻAKU a w tym roku nic? Nie rozumiem w takim razie w jakim celu dawać relacje ze szczebli gminnych, czy wojewódzkich bo takie były... a BRAK ETAPU NAJWAŻNIEJSZEGO KRAJOWEGO. Wytłumaczy mi to ktoś???
Chyba że jeszcze bedzie relacja w co wątpie, ponieważ turniej był w 27-29 Maja 2005 roku a dzisiaj mamy juz kwiećien!!!

Abdul
Posty: 2
Rejestracja: śr 19 kwie 2006, 22:14
Lokalizacja: Bojszowy
Kontakt:
Status: Offline

Jade na wojewódzki ale z czego się uczyć ??

Post autor: Abdul »

Jadę 22.04.2006 na wojewódzki turniej wiedzy pozarniczej ucz się z tzw.sowy bo nie mam pierwszej części materiałów pomocniczych wydanych w 1998r do pisma starażak mam tylko drugą-proszę o pierwszą


Nawet w Szkoe Główej pożarnictwa nie mają bo brat był się pytać-studuje tam-nic nie mją tylko abc strażaka a tego jest 10 części..............POZDRAWAM LUDZ Z MDP OBÓZ MIELNO 2005 WOJ.SLąskiego :roll: :?:
abdul

Topic author
Rudy
Posty: 14
Rejestracja: ndz 12 mar 2006, 18:27
Status: Offline

Post autor: Rudy »

Moim zdaniem powinno być tak jak u kordana11 na powiatowych...

Abdul
Posty: 2
Rejestracja: śr 19 kwie 2006, 22:14
Lokalizacja: Bojszowy
Kontakt:
Status: Offline

adress

Post autor: Abdul »

mój adress abdul13@wp.pl
abdul
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat