Jednostki OSP zarejestrowane jako stowarzyszenia 1919-1922


Topic author
Rymwid
Posty: 2
Rejestracja: wt 01 sie 2006, 17:46
Lokalizacja: Jodłówka Parcelacja (Podkarpackie)
Status: Offline

Jednostki OSP zarejestrowane jako stowarzyszenia 1919-1922

Post autor: Rymwid » czw 29 sty 2015, 10:33

Szanowni Druhowie!

Ponieważ czasem pojawiają się pytania, gdzie szukać informacji o początkach jednostki OSP, postanowiłem podzielić się rezultatem swoim badań nad jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych rejestrowanych tuż po I wojnie światowej. 3 stycznia 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o stowarzyszeniach (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19190030088), na mocy którego rejestrację stowarzyszeń i związków, podlegajacych postanowieniom tymczasowych przepisów o stowarzyszeniach miało wykonywać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i publikować w Dzienniku Urzędowym MSW (dostępny tu: http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication?id=40973&tab=3). Przeglądnąłem niemal wszystkie numery "Dziennika Urzędowego MSW" z lat 1919 - 1924 i wynotowałem pojawiające się tam jednostki OSP, których spis przedstawiam poniżej. Oczywiście nie jest to spis pełny, a niektóre jednostki rejestrowały się w niższych organach administracyjnych. Niemniej jednak udostępniam te dane, może kogoś nakierują na właściwy trop przy odkrywaniu historii swojej jednostki OSP.

Ze strażackim pozdrowieniem
Rymwid

Pierwsza kolumna to rok rejestracji, druga to nr "Dziennika Urzędowego MSW", trzecia nr w rejestrze stowarzyszeń, czwarta to miejscowość, piąta (o ile podana) to powiat i gmina

Kod: Zaznacz cały

Rok         Nr DzU      Nr stow.      Miejscowość OSP         Powiat
1919      48-49      96            Mława      
1919      48-49      108            Strzegocin            pułtuski
1919      48-49      109            Leśniewice-Sieraków      gostyński
1919      43         78            Jaktorów            błoński
1919      39         44            Ożarów      
1920      2         94            Stryków               brzeziński
1920      2         113            Grójec Wielki      
1920      2         114            Słomków Suchy      
1920      2         116            Skoszew      
1920      3         120            Czeladź               będziński
1920      5         136            Boglewice            grójecki
1920      5         137            Iwanowice      
1920      6         139            Brzeziny      
1920      9         179            Wąsosz               szczuczyński
1920      9         183            Lućmierz            łódzki
1920      9         184            Mircze               szczuczyński, gmina Berda
1920      9         185            Smardzew            sieradzki, gm. Wróblew
1920      10         190            Brzegi               jędrzejowski
1920      10         191            Czarnocice            łódzki
1920      10         198            Puhaczew      
1920      10         208            Strzemieszyce Małe      
1920      10         214            Przeczyce      
1920      10         215            Radzymin      
1920      10         216            Niedospielin      
1920      10         217            Kluków      
1920      11         226            Dąbrowa               opoczyński
1920      11         227            Kalino               łódzki, gm. Wiskitno
1920      11         230            Sladków Górny         łęczycki, gm. Rogozno
1920      11         239            Sędzice               sieradzki, gm. Bartochów
1920      11         240            Ruszków               kolski, gm. Kościelec
1920      11         248            Biała Szlachecka      radomskowski
1920      11         249            Rąbień               łódzki
1920      11         250            Wildka               garwoliński
1920      11         251            Stanisławów            mińsko-mazowiecki
1920      11         252            Branew               janowski, gm. Chrzanów
1920      11         253            Szczawin            brzeziński
1920      11         259            Rzejewice            radomskowski, gm. Przerąb
1920      11         260            Wólka               łukowski, gm. Krasusy
1920      11         209            Stojadła            mińsko-mazowiecki, gm. Mińsk
1920      12         278            Opatowiec            pińczowski
1920      12         287            Domiszewo            płocki
1920      12         295            Chorzęcin            brzeziński
1920      13         306            Rybna               częstochowski, gm. Mykanów
1920      13         307            Tarnowa               koniński, gm. Tuliszków
1920      14         338            Tczów               kozienicki
1920      14         340            Dzierzgów            przasnyski
1920      14         358            Drużbin               sieradzki
1920      14         359            Brzeźnica Nowa         radomskowski
1920      14         362            Koniecpol Stary         radomskowski
1921      1         379            Pratków               sieradzki
1921      6         435            Konstantynów         łódzkie
1921      7         483            Aleksandrów Łęczycki      
1921      7         485            Pelcowizna      
1922      9         773            Warszawa, Nowe Brudno      

hieprzd
Posty: 5
Rejestracja: czw 26 lut 2015, 10:48
OSP (gm., woj.): 741258963258741
Status: Offline

Re: Jednostki OSP zarejestrowane jako stowarzyszenia 1919-19

Post autor: hieprzd » czw 26 lut 2015, 11:04

Z roku na rok jest coraz więcej.
ODPOWIEDZ