Ponieważ czasem pojawiają się pytania, gdzie szukać informacji o początkach jednostki OSP, postanowiłem podzielić się rezultatem swoim badań nad jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych rejestrowanych tuż po I wojnie światowej. 3 stycznia 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o stowarzyszeniach (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9190030088), na mocy którego rejestrację stowarzyszeń i związków, podlegajacych postanowieniom tymczasowych przepisów o stowarzyszeniach miało wykonywać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i publikować w Dzienniku Urzędowym MSW (dostępny tu: http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publicat ... 973&tab=3). Przeglądnąłem niemal wszystkie numery "Dziennika Urzędowego MSW" z lat 1919 - 1924 i wynotowałem pojawiające się tam jednostki OSP, których spis przedstawiam poniżej. Oczywiście nie jest to spis pełny, a niektóre jednostki rejestrowały się w niższych organach administracyjnych. Niemniej jednak udostępniam te dane, może kogoś nakierują na właściwy trop przy odkrywaniu historii swojej jednostki OSP.
Ze strażackim pozdrowieniem
Rymwid
Pierwsza kolumna to rok rejestracji, druga to nr "Dziennika Urzędowego MSW", trzecia nr w rejestrze stowarzyszeń, czwarta to miejscowość, piąta (o ile podana) to powiat i gmina
Kod: Zaznacz cały
Rok Nr DzU Nr stow. Miejscowość OSP Powiat
1919 48-49 96 Mława
1919 48-49 108 Strzegocin pułtuski
1919 48-49 109 Leśniewice-Sieraków gostyński
1919 43 78 Jaktorów błoński
1919 39 44 Ożarów
1920 2 94 Stryków brzeziński
1920 2 113 Grójec Wielki
1920 2 114 Słomków Suchy
1920 2 116 Skoszew
1920 3 120 Czeladź będziński
1920 5 136 Boglewice grójecki
1920 5 137 Iwanowice
1920 6 139 Brzeziny
1920 9 179 Wąsosz szczuczyński
1920 9 183 Lućmierz łódzki
1920 9 184 Mircze szczuczyński, gmina Berda
1920 9 185 Smardzew sieradzki, gm. Wróblew
1920 10 190 Brzegi jędrzejowski
1920 10 191 Czarnocice łódzki
1920 10 198 Puhaczew
1920 10 208 Strzemieszyce Małe
1920 10 214 Przeczyce
1920 10 215 Radzymin
1920 10 216 Niedospielin
1920 10 217 Kluków
1920 11 226 Dąbrowa opoczyński
1920 11 227 Kalino łódzki, gm. Wiskitno
1920 11 230 Sladków Górny łęczycki, gm. Rogozno
1920 11 239 Sędzice sieradzki, gm. Bartochów
1920 11 240 Ruszków kolski, gm. Kościelec
1920 11 248 Biała Szlachecka radomskowski
1920 11 249 Rąbień łódzki
1920 11 250 Wildka garwoliński
1920 11 251 Stanisławów mińsko-mazowiecki
1920 11 252 Branew janowski, gm. Chrzanów
1920 11 253 Szczawin brzeziński
1920 11 259 Rzejewice radomskowski, gm. Przerąb
1920 11 260 Wólka łukowski, gm. Krasusy
1920 11 209 Stojadła mińsko-mazowiecki, gm. Mińsk
1920 12 278 Opatowiec pińczowski
1920 12 287 Domiszewo płocki
1920 12 295 Chorzęcin brzeziński
1920 13 306 Rybna częstochowski, gm. Mykanów
1920 13 307 Tarnowa koniński, gm. Tuliszków
1920 14 338 Tczów kozienicki
1920 14 340 Dzierzgów przasnyski
1920 14 358 Drużbin sieradzki
1920 14 359 Brzeźnica Nowa radomskowski
1920 14 362 Koniecpol Stary radomskowski
1921 1 379 Pratków sieradzki
1921 6 435 Konstantynów łódzkie
1921 7 483 Aleksandrów Łęczycki
1921 7 485 Pelcowizna
1922 9 773 Warszawa, Nowe Brudno