Kroniki w OSP


Topic author
kronikarz
Posty: 244
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Kroniki w OSP

Post autor: kronikarz »

Witam.
Chcę poruszyć te forum bo jest jakoś mało aktywne. Wiem, że jest wielu kronikarzy prowadzących kroniki lecz tu jakoś jest cisza. Na spotkaniach kronikarzy słychać głosy o problemach, a tu jakoś nic.
Czy wszystko jest ok?
Czy są jakieś problemy w prowadzeniu kronik?
Jak wygląda zainteresowanie prowadzeniem kronik w Waszym regionie?
Czy jest zainteresowanie tym tematem ze strony władz Zarządów Gminnych, Powiatowych, Wojewódzkich?
Jak wygląda praca kronikarza w Waszej jednostce.
Czy są jednostki, w których płacą kronikarzom za prowadzenie kroniki?
Czy kronikarze otrzymują zwrot kosztów za zdjęcia?
Czy jadąc na podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Kronik Strażackich otrzymujecie jakąś pomoc (dofinansowanie)?
Pytań i tematów jest wiele poczekam czy ktoś ten temat rozwinie.
Pozdrawiam kronikarz OSP Strzelce Opolskie.

Tomixj
Posty: 1
Rejestracja: pn 24 sie 2009, 21:54
Status: Offline

Re: Kroniki w OSP

Post autor: Tomixj »

Witam, prowadzę kronikę mojej OSP od dwóch lat.
Podjąłem się zadania wyprowadzenia jej na prostą od założenia straży czyli 1928 roku. W sumie nie jest źle, nie brakuje ludzi którzy chcą pomóc i pomagają, aby jak najdokładniej odtworzyć te wszystkie lata. muszę stwierdzić że jest to bardzo wciągające zajęcie!! Moja OSP znajduje się w woj. wielkopolskim jest to OSP Książ nie mam tu najmniejszych problemów z władzami gminnymi i powiatowymi :) wszyscy zawsze chętni do pomocy.
Jak to przeważnie w jednostkach OSP nie płacą za prowadzenie kroniki wszak jest to służba ochotnicza, jednakże wszystkie koszty, np. zdjęcia, długopisy, albumy, narożniki, pokrywa straż. Nie ma takiej opcji żebym tracił coś z własnej kieszeni!!
Pozdrawiam
Tomek kronikarz OSP Książ
www.ksiazwlkp.osp.org.pl

Topic author
kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Kroniki w OSP

Post autor: kronikarz »

W Wielkopolsce jest fajnie. Mam kilku znajomych z tego regionu i trochę słyszałem o działalności kronikarskiej. W moich stronach cisza. Kronikarze piszą kroniki pokrywając koszty zdjęć i materiałów z własnych funduszy. W okolicach sierpnia dowiadujemy się, że jest organizowany Ogólnopolski Konkurs Kronik zawozimy do Zarządu Wojewódzkiego tam pakują wszystkie kroniki w kartony i przesyłają do Warszawy. I tak co roku. Kiedyś były organizowane przeglądy powiatowe, ale ostatnio i to ucichło. Jest jeszcze kilku zapaleńców i starają się dokumentować historię jednostek OSP, ale jest ich coraz mniej. Młodzi nie mają czasu i motywacji. W tych OSP, gdzie dbają o historię i pamięć w skład zarządów wybierani są kronikarze ale są i takie jednostki, które mając kronikarzy nie powołują ich do zarządu i jest brak przepływu informacji, a w konsekwencji przerwa w pisaniu kroniki. Po latach, przy jubileuszach w ekspresowym tempie uzupełniane są kroniki na jubileusz, a potem znowu cisza. W tym roku podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Kronik Strażackich odbędzie się w Suwałkach i może się tam spotkamy. Pozdrawiam Edward.D.

OSP CEREKIEW
Posty: 5
Rejestracja: czw 27 sie 2009, 15:10
Status: Offline

Re: Kroniki w OSP

Post autor: OSP CEREKIEW »

Witam.
Kronikę prowadzę od dwóch lat. Mój poprzednik troszkę zaniedbał wpisywania wszelkich wiadomości do niej ale wszystko zostało nadrobione. Nie otrzymuję wynagrodzenia za prowadzenia Kroniki. Robię to bo lubię i sprawia mi to przyjemność.
Co do kosztów za zdjęcia czy materiały niezbędne do prowadzenia kroniki to ja ich nie ponoszę. Wszystko jest kupowane i płacone z naszej OSP ze składek. Wszyscy bardzo chętnie włączają się do pomocy tym bardziej że u nas na Mazowszu są organizowane konkursy powiatowe a później wojewódzki. Tak więc jest odpowiedź że zainteresowanie Zarządów Gminnych, Powiatowych i Wojewódzkich jest i to duża.
Chciałabym jednak zauważyć, że informacji odnośnie tego Ogólnopolskiego Konkursu Kronik jest bardzo mało.... albo ja nie potrafię szukać :( Wiem tylko że odbywa się 18-20 września w Suwałkach. Natomiast nie mogę znaleźć żadnego regulaminu, programu. Chciałabym pojechać lecz nie wiem gdzie w Suwałakch odbywa się ten konkurs, czy są jakieś miejsca wskazane na noclegi, czy są jakieś warunki uczestnictwa w tym konkursie... Może Wy wiecie coś więcej? Jeśli tak prosżę o info na adres ospcerekiew@wp.pl
Może uda mi się po raz pierwszy uczestniczyć w tej imprezie.

Pozdrawiam
Anka -kronikarz

Topic author
kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Kroniki w OSP

Post autor: kronikarz »

Witam.
Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Kronik Strażackich w tym roku odbędzie się w Suwałkach w dniach 18-20.09.2009 r. Zasady są takie: Zarządy Wojewódzkie OSP RP powinny zebrać kroniki i zorganizować przegląd, a najlepsze wysłać do ZG OSP RP. Prawie we wszystkich województwach już ogłoszono terminy przyjmowania kronik. Jeżeli informacja do Ciebie nie dotarła, a chcesz uczestniczyć w podsumowaniu dowiedz się w Zarządzie Wojewódzkim i jeżeli nie udzielą Ci informacji prześlij kronikę bezpośrednio do ZG OSP RP w Warszawie wraz z kartą zgłoszenia. Powinnaś otrzymać zaproszenie, w którym wszystko będzie wyjaśnione. Jeżeli masz trochę czasu poszukaj na stronach Zarządów Wojewódzkich OSP i zobaczysz, że są tam regulaminy konkursów i karty zgłoszenia. Widziałem chyba coś takiego na stronie ZW OSP ze Szczecina. Jeżeli uda Ci się pojechać to skontaktuj sie już na miejscu z nami.
Pozdrawiam kronikarz OSP Strzelce Opolskie.

OSP CEREKIEW
Posty: 5
Rejestracja: czw 27 sie 2009, 15:10
Status: Offline

Re: Kroniki w OSP

Post autor: OSP CEREKIEW »

Witam
W sumie chyba już wszystko wiem.
Mam ndzieję, że uda mi się dojechać. Jeśli tak napewno się spotkamy.
Pozdrawiam
Anka- Kronikarz

gizik
Posty: 58
Rejestracja: sob 24 lis 2012, 17:24
OSP (gm., woj.): Ciechanów, mazowieckie
Status: Offline

Re: Kroniki w OSP

Post autor: gizik »

No i jak ania dojechałaś ? :)











---------------------------------------------
W starych kronikach rodzinnych znalazłem koparka wrocław miniładowarka zdjęcie mojego pradziada - istnieje w mundurze strażackim. miniładowarka Wrocław zebrze http://www.minikoparkawroclaw.pl/ o podpora w przytwierdzeniu wagi, koparka poznań odznaczeń itp. W większości OSP domki letniskowe skorzecin minikoparka leszno kronikarz istnieje członkem zarządu, a więc na klapach uniformu http://www.domek-skorzecin.pl ceremonialnego przenosi naszywki z jedną gwiazdka. Z kupiniem ich nie ma większego tematu, przynajmniej w Małopolsce znace domki skorzęcin http://minikoparka.hekko.pl/ .

OSP.SZYDLOWIEC
Posty: 4
Rejestracja: śr 10 lip 2013, 10:47
OSP (gm., woj.): SZYDŁOWIEC,mazowieckie
Status: Offline

Re: Kroniki w OSP

Post autor: OSP.SZYDLOWIEC »

Witam.
Dojechałam :-) I myślę, że tym razem również się uda... Co prawda będę reprezentowała inną jednostkę z uwagi na to że zmieniłam miejsce zamieszkania ale nie zmienia to faktu że spotkania zawsze są miłe w tak zacnym gronie:-)

Pozdrawiam wszystkich kronikarzy i do zobaczenia! :-)
Anka
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat