Kronika - pomoc


Topic author
bitner4
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 27 lut 2011, 15:22
OSP (gm., woj.): woj. Świętokrzyskie
Status: Offline

Kronika - pomoc

Post autor: bitner4 »

Serdecznie witam wszystkich użytkowników.

Niedawno w mojej jednostce OSP odbyło się walne zebranie na którym wybrano mnie do zarządu jako kronikarza. Chciałbym jak najlepiej wywiązywać się z mojej funkcji dlatego proszę Was o pomoc.
Byłbym wdzięczny o przesłanie wszelkich informacji na temat prowadzenia kronik w OSP.

Pozdrawiam
Patryk

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: kronikarz »

Na początek polecam
- ABC Strażaka Ochotnika nr 15 – Dokumentowanie Historii, 2004,
- Rafał Dmowski i Grzegorz Welik, Vademecum kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych, 2008

stefan
Posty: 66
Rejestracja: śr 02 mar 2011, 21:11
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: stefan »

Szukam osoby, która zajęła by się prowadzeniem kroniki Osp w województwie śląskim lub opolskim.

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: kronikarz »

Aby właściwie prowadzić kronikę należy być członkiem danej OSP i uczestniczyć w działalności tej jednostki obserwując, notując i robiąc zdjęcia. Widziałem już kroniki pisane przez osoby niezwiązane z jednostką i strażą i trochę to dziwnie wyglądało jak w jednym z opisów przeczytałem że są ,,samochody strażackie proszkowe''. Jeżeli chcecie mieć kronikę która będzie opisywała waszą działalność to musicie wybrać kogoś ze swojej OSP aby wiedziała co się dzieje w jednostce.
Najlepiej przed pisaniem historii zapoznać sie z kilkoma książkami aby mieć obraz jak to dawniej bywało. Polecam następujące książki:
- Władysław Pilawski, Chronologia Powstań OSP Na Ziemiach Polskich w latach 1845-1890, 1998,
- Józef Ryszard Szaflik, Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych, 2001 r.
- ABC Strażaka Ochotnika nr 15 – Dokumentowanie Historii, 2004,
- Rafał Dmowski i Grzegorz Welik, Vademecum kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych, 2008,
- ABC Strażaka Ochotnika nr 12 – historia ochrony przeciwpożarowej do 1918 r. biblioteka MDP.

gizik
Posty: 58
Rejestracja: sob 24 lis 2012, 17:24
OSP (gm., woj.): Ciechanów, mazowieckie
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: gizik »

Ale to w sumie tak jest wszędzie. Człowiek który się oddaje czemuś działa i jest nie teoretykiem czy dzeinnikarzem a człowiekiem który czynnie uczestniczy w pewnych działaniach może liczyć na jakieś tego typu sprawy i możliwości i efekty takiego gościa widać gołymi oczami. Różnica jest wiielką miedzy kroniką strazaka z krwi i kości a osoby która to obserwuje :)








----------------------------------------------------------------------
W starych kronikach rodzinnych skup aut warszawa znalazłem zdjęcie mego pradziadka - istnieje w mundurze strażackim. żebrzę o podpora w ustaleniu wagi, odznaczeń http://www.dekoracje-tarnawski.pl/ itd. 0 Zdjęcie taxi Gdańsk zostaało poczynione przed rokiem 1980 najpewniej w Brennie (Wijewo) obecnie województwo sopot shuttle Wielkopolskie, wcześniej leszczyńskie.Coraz pod orderami z lewej strony istnieje skup samochodów http://www.skupsamochodow.com.pl/ plakietka albo dowódcy filii czyli naczelnika beton i tynki dekoracyjne czy komendanta gminnego. Wszystko podlega jaki znaczek taxi czyli cyfra w Gdańsku znajdują skup aut w warszawie się na plakietce http://www.GdanskAirportTaxi.pl .

wikra
Posty: 11
Rejestracja: sob 25 maja 2013, 20:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: wikra »

Dokładnie najważniejsze jest to, aby robić coś z przekonaniem i pasją. Bo inaczej bardzo szybko się wypalamy i popadamy w rutynę. W następnej kolejności warto posiadać tzw dar i łatwość np pisania.
Masz w domu zalegające puste tonery które tylko zajmują miejsce - nie wiesz co z nimi zrobić. Możesz na tym jeszcze zarobić - skup pustych tonerow pozbędziesz się tego co ci nie potrzebne a do tego wpadnie trochę kaski.

ernika11
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 lut 2014, 11:07
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: ernika11 »

dobrze wiedzieć.

anitak11
Posty: 3
Rejestracja: sob 01 mar 2014, 13:10
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: anitak11 »

DZIĘKI ZA INFO.

capella
Posty: 8
Rejestracja: wt 03 gru 2013, 15:47
OSP (gm., woj.): Łazów, Żytno, Łódzkie
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: capella »

Od 2 lat prowadzę kronikę i miałem te same problemy - jak zacząć, jak prowadzić, jak to się robi. Wziąłem się za usystematyzowanie tematu - jeśli miałaby być to kronika postanowiłem uzupełnić i odtworzyć ją od samego początku OSP.
Wyszukiwałem, wyciągałem dokumenty, przepytywałem najstarszych strażaków, zbierałem zdjęcia - i udało mi się odtworzyć na podstawie dokumentów nie tylko całą historię mojej jednostki, lecz wiele cennych informacji o bohaterskich postawach strażaków naszej OSP w czasie wojny, okresie powojennym, czasach świetności i okresie stagnacji. Po 2 latach odtwarzania informacji powstała książka - a jej fragmenty chronologicznie poukładane w formie zwięzłej informacji stanowią historię OSP na naszej stronie internetowej. Nie wolno zapominać również o własnej miejscowości - tu też historia, zwyczaje itp - są ważne, ponieważ to właśnie jej mieszkańcy stanowili i jak sądzę stanowią trzon Waszej OSP. Po uporaniu się z przeszłością - co wcale nie jest takie łatwe (materiały i dokumenty) - można spokojnie opisywać już w kronice z życia OSP wydarzenia z dnia na dzień lub najważniejsze według Twojego uznania. Jeśli chcesz zobaczyć jak sobie poradziłem - zapraszam na moją stronę:
www.osplazow.pl lub na drugiej domenie www.lazow.osp.org.pl
- pozdrawiam i powodzenia

odzutl
Posty: 5
Rejestracja: pt 20 mar 2015, 12:33
OSP (gm., woj.): 741258963258741
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: odzutl »

Dziękuje za przydatne informacje.

firerun
Posty: 428
Rejestracja: śr 06 sie 2014, 10:50
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: firerun »

Też się wielu przydatnych rzeczy dowiedziałem. Jednak fajnie wejść na to forum.

Dodatila88
Posty: 4
Rejestracja: czw 01 wrz 2022, 16:33
OSP (gm., woj.): qwerfcnjuytgfdcx
Status: Offline

Re: Kronika - pomoc

Post autor: Dodatila88 »

A jakie wy macie o tym zdanie?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat