Historyczna data założenia OSP


Topic author
mikiomah
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 13 maja 2013, 10:36
Status: Offline

Historyczna data założenia OSP

Post autor: mikiomah »

Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale ten jest chyba najbardziej "historyczny"...

Jak wygląda proces uznania danej daty jako historycznej daty założenia jednostki? Według tego co wiemy, strażacy z naszej gminy gasili pożary już na początku drugiej połowy XIX wieku i chcemy aby konkretna znana nam data pojawiła się na sztandarze i w kronice. Jak wygląda cała procedura "uznania" tej daty jako oficjalna? Jakie dokumenty i komu należy przedstawić? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?

aleni
Posty: 10
Rejestracja: pn 20 maja 2013, 14:35
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: aleni »

Wydaje mi się, ze należy uznać formalną datę urzędową.

Badałam dzieje kilku straży w mojej okolicy (dawny zabór rosyjski). Za datę założenie Straży na ogół uznawano datę zebrania założycielskiego.
Procedura wyglądała tak: 1) zebranie wiejskie na którym postanawiano założyć straż i pisano prośbę do odpowiedniego gubernatora o wyrażenie zgody na utworzenie straży, 2) zgoda gubernatora (wydawana po różnym okresie oczekiwania, najczęściej kilka, do kilkunastu tygodni) 3) zebranie założycielskie w danej miejscowości, na którym powoływano straż i wybierano władze.

Trzeba odróżnić dzieje konkretnej organizacji strażackiej od dziejów ochrony pożarowej na danym terenie.

I witam na forum :)
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: GLM »

aleni pisze:Wydaje mi się, ze należy uznać formalną datę urzędową.

Badałam dzieje kilku straży w mojej okolicy (dawny zabór rosyjski). Za datę założenie Straży na ogół uznawano datę zebrania założycielskiego.
Procedura wyglądała tak: 1) zebranie wiejskie na którym postanawiano założyć straż i pisano prośbę do odpowiedniego gubernatora o wyrażenie zgody na utworzenie straży, 2) zgoda gubernatora (wydawana po różnym okresie oczekiwania, najczęściej kilka, do kilkunastu tygodni) 3) zebranie założycielskie w danej miejscowości, na którym powoływano straż i wybierano władze.

Trzeba odróżnić dzieje konkretnej organizacji strażackiej od dziejów ochrony pożarowej na danym terenie.

I witam na forum :)
A czasami bywa tak że wszelkie dokumenty założenia zginą gdzieś przepadną np. w pożarze bo była wojna i wtedy jest brane po uwagę np 3 świadków powiedzmy 95l zdrowych na umyślę i mogą potwierdzić iż pamietają kto i w którym roku założył OSP ( Straż Ogniową ) i to też się liczy
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

aleni
Posty: 10
Rejestracja: pn 20 maja 2013, 14:35
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: aleni »

Jeśli znajdzie się choć jedną taką osobę, to świetnie. Korzystać z okazji i pytać o wszystko co się da z przeszłości.

Warto jednak dla własnego sumienia prześwietlić akta straży oraz strychy i piwnice w domach, gdzie mieszkali dawni członkowie zarządu. Nie raz odnajdowały się cenne dokumenty, choć było wiadomo, że "nic więcej strażackiego nie ma". Podstawą jest dobra wola ludzi.
Poza tym warto zwrócić się do archiwów państwowych. Na ogół jakieś ślady pozostają.

Pamięć ludzka jest zawodna. Trzeba weryfikować co się da.
Wszystko zależy oczywiście także od czasu, chęci i zaangażowania. Czego życzę w dużej obfitości :)

Topic author
mikiomah
Posty: 2
Rejestracja: pn 13 maja 2013, 10:36
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: mikiomah »

I udało się! Tak jak myślałem, jest statut z XIX wieku. Co teraz należy zrobić aby data ta została oficjalnie uznana? Komu i jakie dokumenty należy przesłać? Tak samo, jak sprawa wygląda z wyszyciem tej daty na sztandarze (dotychczas mamy pozostawione puste miejsce). Kto i na jakiej podstawie może to zrobić, aby ktoś kiedyś nie zarzucił nam, że wzięliśmy tę datę znikąd lub "zbeszcześliśmy" sztandar?

druh1976
Posty: 9
Rejestracja: pn 17 cze 2013, 21:08
OSP (gm., woj.): OSP Restarzew, gm. Widawa, łódzkie
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: druh1976 »

Pozwólcie, że podłączę się do tematu:
Nasza OSP w przyszłym roku świętować będzie 100 lecie - wg przekazów ustnych straż została założona w 1914 roku (zabór rosyjski). Niestety nie zachowały się żadne dokumenty, potwierdzające tę datę. Jest ona o tyle pewna, że w r. 1974 świętowano 60 -lecie, ponoć wówczas owa data była udokumentowana.

Proszę o poradę: gdzie szukać dokumentów świadczących o założeniu OSP? Jak przed stu laty wyglądały obowiązki OSP względem władz (rejestracja, sprawozdania itp)?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Rafał

aleni
Posty: 10
Rejestracja: pn 20 maja 2013, 14:35
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: aleni »

mikiomach - zapytaj może w innym dziale forum


Rafał - w zasadzie to tak jak opisałam w poście z 20 maja. Decydował gubernator. Trzeba ustalić pod jakiego gubernatora podlegała terytorialnie Twoja miejscowość. W Archiwum Państwowym w Twojej okolicy powinni Ci pomóc ustalić gdzie szukać dokumentów. Przygotuj się, że będą po rosyjsku.
Zakładem, że straż powstała przed wybuchem wojny, bo chyba w czasie wojny nikt nie miał głowy, żeby dopełniać formalności.

Miałam przypadki, ze obchody jubileuszu, były przesunięte o 1-2 lata, w stosunku do prawidłowej daty powstania straży. Zależało to od kwestii organizacyjnych, straż zbierała kasę na imprezę bo miała inne poważne wydatki, chyba też, o ile pamiętam, czekali na odznaczenia....

P.S. Podejrzałam, że jesteś z woj. łódzkiego - to chyba w Archiwum Państwowym w Łodzi trzeba szukać.

yellow.submarine
Posty: 23
Rejestracja: śr 14 sie 2013, 11:45
OSP (gm., woj.): Olsztynek, warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: yellow.submarine »

Czasem, dobrze jest po wspominać, zanurzyć się w przeszłość poddać refleksji, w końcu : "kto nie zna przeszłości, ten nie ma przyszłości"

druh1976
Posty: 9
Rejestracja: pn 17 cze 2013, 21:08
OSP (gm., woj.): OSP Restarzew, gm. Widawa, łódzkie
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: druh1976 »

Zwróciłem się do Archiwum Państwowego w Łodzi z zapytaniem o dokumenty gubernatora guberni piotrkowskiej (taka była nasza dawna przynależność terytorialna) dotyczące naszej OSP, niestety otrzymałem negatywną odpowiedź. Więc albo dokumenty zaginęły, albo ktoś zaniedbał rejestracji, chociaż w to wątpię.
Może ktoś podrzuci pomysł, gdzie mogę szukać jakiś wzmianek o historii naszej OSP?

pozdrawiam
Rafał

druh Marek
Posty: 81
Rejestracja: czw 04 gru 2003, 18:25
Lokalizacja: Konieczkowa (woj. podkarpackie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: druh Marek »

druh1976 podaj nazwę swojej OSP oraz województwo i dawna przynależność, spróbuję co poszukać
pozdrawiam

druh Marek
zapraszam na stronê konieczkowskich stra¿aków.

dawidborys
Posty: 13
Rejestracja: sob 25 sty 2014, 13:04
OSP (gm., woj.): Chobanin,Łódzkie
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: dawidborys »

Witam, nasza straż została założona w Polsce miedzy wojennej, dokładnie 1928 r Gdzie takich dokumentów szukać?

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: mikele »

dawidborys pisze:Witam, nasza straż została założona w Polsce miedzy wojennej, dokładnie 1928 r Gdzie takich dokumentów szukać?
podaj miejscowość i województwo to podpowiem gdzie szukać :)
Awatar użytkownika

OSP Uchorowo
Posty: 97
Rejestracja: wt 22 kwie 2014, 21:11
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murwana Goślina, wielkopolska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: OSP Uchorowo »

Ja mam taki problem: przyjęta jest u nas data 10.10.1928r. bo jeden ze zmarłych druhów pamiętał zebranie założycielskie.
Wiemy kto był pierwszym naczelnikiem w 1990r. obchodziliśmy spóźnione 60-lecie, dostaliśmy złoty medal dla jednostki z zarządu i wiele gratulacji z wszystkich strzebli (wtedy obowiązujących) związku, komendy wojewódzkiej, rejonowej. ale do uznania daty przez zarząd wojewódzki potrzebny jest konkretny dokument. Mamy też stare zażalenie d zarządu głównego jednego druha które zaczyna się od słów "Mam 75 lat i w straży byłem 50 lat od roku 1929 do 1979 wtedy zostałem członkiem honorowym..." pismo te jest z 1984 r.
Czy możecie pomóc co jeszcze możemy przedstawić gdzie poszukać ?
OSP UCHOROWO - gm. Murowana Goślina - pow. poznański - woj. wielkopolskie

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: mikele »

OSP Uchorowo pisze:Ja mam taki problem: przyjęta jest u nas data 10.10.1928r. bo jeden ze zmarłych druhów pamiętał zebranie założycielskie.
Wiemy kto był pierwszym naczelnikiem w 1990r. obchodziliśmy spóźnione 60-lecie, dostaliśmy złoty medal dla jednostki z zarządu i wiele gratulacji z wszystkich strzebli (wtedy obowiązujących) związku, komendy wojewódzkiej, rejonowej. ale do uznania daty przez zarząd wojewódzki potrzebny jest konkretny dokument. Mamy też stare zażalenie d zarządu głównego jednego druha które zaczyna się od słów "Mam 75 lat i w straży byłem 50 lat od roku 1929 do 1979 wtedy zostałem członkiem honorowym..." pismo te jest z 1984 r.
Czy możecie pomóc co jeszcze możemy przedstawić gdzie poszukać ?
OSP UCHOROWO - gm. Murowana Goślina - pow. poznański - woj. wielkopolskie
Na początek przejrzyj zasoby Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, zwłaszcza tę publikację: http://www.wbc.poznan.pl/publication/54003
W lokalnych gazetach codziennych z okresu przedwojennego także można coś wyszperać na temat 'straży ogniowych'.

Drugim miejscem, które powinieneś odwiedzić jest Archiwum Państwowe w Poznaniu - szukaj akt Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego, przed wojną stowarzyszenie miały obowiązek zgłaszania swojej działalności do Wojewody, który prowadził rejestr stowarzyszeń na terenie województwa.
http://szukajwarchiwach.pl/53/296/0/2.2 ... bJednostka (tutaj akurat lata 1935-1938 ale w latach wcześniejszych straże mogły nie być wyodrębniane z rejestru stowarzyszeń i wpisywane w ogólnym rejestrze)

druh Marek
Posty: 81
Rejestracja: czw 04 gru 2003, 18:25
Lokalizacja: Konieczkowa (woj. podkarpackie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Historyczna data założenia OSP

Post autor: druh Marek »

Mikele - a może i mi doradzisz, bo przeszukałem biblioteki cyfrowe i ciężko cokolwiek znaleźć - jedynie w przewodniku kółek rolniczych z 1910 znalazłem, że jedna osoba była obecna na kursie pożarniczym w Strzyżowie a więcej informacji brak - OSP Konieczkowa, gmina Niebylec woj podkarpackie
pozdrawiam

druh Marek
zapraszam na stronê konieczkowskich stra¿aków.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat