Historia jednostki - dokumenty


Topic author
malenka83
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 29 sty 2014, 23:41
OSP (gm., woj.): Spiczyn, Lubelskie
Status: Offline

Historia jednostki - dokumenty

Post autor: malenka83 »

Witam.
Od niedawna jestem kronikarzem naszej jednostki. 8 lat temu została ona reaktywowana, lecz mam dokumenty w postaci legitymacji członkowskich, które świadczą o tym iż jednostka była już w latach 70'-tych. Chcialabym spróbować dokopać się do jakichkolwiek informacji na jej temat. Ludzi którzy ją tworzyli, itp. Zatem mam pytanie: gdzie szukać zapisków urzędowych o istnieniu tejże jednostki? Możecie mi pomóc :?: Pozdrawiam druhna Karolina :wink:
Awatar użytkownika

momek4
Posty: 8
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 21:56
OSP (gm., woj.): Dobrzyjałowo Podlaskie
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: momek4 »

Druhno Karolino,
Chyba jedyna opcja (tak mi się wydaje) to są ludzie mieszkający w Twojej miejscowości, którzy to pamiętają. Może ktoś z nich ma jakieś stare zdjęcia, zapiski, sprawozdania z wyborów i zebrań. Musisz pochodzić i popytać. Raczej gmina ani żadna instytucja takich rzeczy nie posiada (chyba, że się mylę), ale warto pytać. :P
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: bohun »

Możesz popytać w Urzędzie Gminy w komórce zajmującej się Obrona Cywilną. Powodzenia.

Topic author
malenka83
Posty: 3
Rejestracja: śr 29 sty 2014, 23:41
OSP (gm., woj.): Spiczyn, Lubelskie
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: malenka83 »

Dziękuję za podpowiedź, to zostało jedynie wpaść do gminy. :) Pozdrawiam cieplutko ;)

Oluś
Posty: 4
Rejestracja: czw 30 sty 2014, 17:35
OSP (gm., woj.): Stryszawa, małopolska
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: Oluś »

u nas takie rzeczy znaleziono w starej straznicy (aktualny sklep monopolowy)

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: kronikarz »

Dokumenty archiwalne danej jednostki OSP
Archiwum Państwowe w danym województwie oraz sąsiednich województwach.
Protokoły Gromadzkich Rad Narodowych.
Księgi parafialne.
Archiwum Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – Karty alarmowe wyjazdowe z akcji.
Kroniki jednostek OSP z terenu Gminy i Powiatu.
Sztandary Jednostek OSP z terenu Gminy i Powiatu – gwoździe pamiątkowe.
Archiwalne gazety z regionu.
Muzea Pożarnicze i regionalne.
Informacje o danej straży pożarnej mogą znajdować się w bardzo różnych dokumentach. Ja znalazłem informacje w tak zwanych księgach budowlanych że w danej miejscowości była remiza strażacka. W treści protokołów Gromadzkich Rad Narodowych również można wyczytać informacje dotyczące straży bo tak jak obecnie na zebraniach sołeckich są przedstawiciele różnych organizacji tak i dawniej bywali i zgłaszali problemy i potrzeby. Dawniej w kartach alarmowych znajdujących się w KP PSP wpisywano podobnie jak teraz kto brał udział, gdzie się paliło, kto dowodził itp. Również potwierdzeniem może być pamiątkowy gwóźdź na sztandarze. Należy jeszcze odróżnić datę powstania OSP od istnienia w tym regionie zorganizowanej straży. W wielu przypadkach właściciel majątku miał obowiązek zabezpieczenia się przed ogniem. W taki wypadku ze swojej służby wyznaczał parobków do gaszenia ognia. Temat jest bardzo obszerny i można wiele pisać. W pierwszej kolejności należy zapoznać się ze strukturami jakie w danym czasie na danym terenie obowiązywały. Straże przymusowe, dobrowolne itp. Polecam następujące opracowania:
- ABC Strażaka Ochotnika nr 15 – Dokumentowanie Historii, 2004,
- Rafał Dmowski i Grzegorz Welik, Vademecum kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych, 2008,
- ABC Strażaka Ochotnika nr 12 – historia ochrony przeciwpożarowej do 1918 r. biblioteka MDP.

Topic author
malenka83
Posty: 3
Rejestracja: śr 29 sty 2014, 23:41
OSP (gm., woj.): Spiczyn, Lubelskie
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: malenka83 »

Dziękuję KRONIKARZU :) o Archiwum Państwowym myślałam już wcześniej, ale nie miałam pewności czy znajdę takie dokumenty w tym miejscu. Dziękuję i pozdrawiam :)

bogowit11
Posty: 3
Rejestracja: pt 07 mar 2014, 18:46
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: bogowit11 »

Ja również dziękuję za wyjaśnienie.

korras11
Posty: 3
Rejestracja: śr 12 mar 2014, 11:26
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: korras11 »

Ja także.

famed
Posty: 10
Rejestracja: śr 04 mar 2015, 07:57
OSP (gm., woj.): 741258963258741
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: famed »

Także dziękuje, wyjaśniliście mi wiele spraw.

orion
Posty: 5
Rejestracja: ndz 08 lut 2015, 00:05
OSP (gm., woj.): Smyków woj. świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: orion »

Jak powstała w latach 70- to jedyna droga do najbliższego Archiwum Państwowego. I trzeba tam przejrzeć dokumenty Gromadzkiej Rady Narodowej do której wieś należała. Jak tak o swojej jakieś szczątkowe informacje zdobyłem. Najlepiej to znaleźć informacje o strażach które powstały przed wojną, bo rejestrowały je urzędy wojewódzkie i dziś w archiwach państwowych dobrze są zachowane dokumenty o przedwojennych strażach.

lider51
Posty: 5
Rejestracja: pt 08 sty 2016, 09:58
OSP (gm., woj.): Łazów,Żytno,Łódzkie
Status: Offline

Re: Historia jednostki - dokumenty

Post autor: lider51 »

Skoro istniała, musiała być zarejestrowana jako stowarzyszenie w sądzie rejonowym dla Twojej miejscowości. Tam możesz pytać o akt rejestracji.
Mówisz o latach 70-tych, to nie tak dawno - trzeba poszukać ludzi starszych którzy coś pamiętają - na pewno pomogą. Innym żródłem jest Gmina oraz co najmniej Gminny oddział OSP - tam warto zapytać o jednostkę. Jeśli w latach 70-tych, to była jednostką bojową - a te rejestrowane były w sytemie PSP powiatu - tam też mają archiwa i może pomogą. To tyle co przychodzi mi na myśl. Swoją droga ja również "kronikuję" historię mojej straży i w przeciągu 2 lat udało mi się "dokopać" do rewelacyjnych materiałów. zapraszam na naszą stronkę www.osplazow.pl tam możesz zaczerpnąć kilka pomysłów na szukanie ludzi, sytuacji i historii swojej jednostki. Powodzenia!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat