Macie swoją stronę na osp.pl?


Topic author
strazakSAM24
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 11 mar 2017, 00:54
OSP (gm., woj.): Suchy Bór, Lędziny, Opolskie
Status: Offline

Macie swoją stronę na osp.pl?

Post autor: strazakSAM24 »

Coraz więcej jednostek prowadzi swoją stronę internetową w serwisie http://www.osp.pl.
Jak to wygląda u Was?

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Macie swoją stronę na osp.pl?

Post autor: ksoniek »

Masz gdzieś regulamin tej usługi? Jakie parametry - ile miejsca na serwerze masz udostępnione w ramach bezpłatnego dostępu? Kto jest właścicielem portalu?

Topic author
strazakSAM24
Posty: 3
Rejestracja: sob 11 mar 2017, 00:54
OSP (gm., woj.): Suchy Bór, Lędziny, Opolskie
Status: Offline

Re: Macie swoją stronę na osp.pl?

Post autor: strazakSAM24 »

Nie wiem kto jest właścicielem. Całość darmowa i podobno bez ograniczeń powierzchni serwerowej dla jednostek.

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Macie swoją stronę na osp.pl?

Post autor: ksoniek »

Wracając do twojego pierwszego pytania jak to u nas w jednostce wygląda:
W grudniu zaproponowano mi abym poprowadził Kronikę. Oprócz papierowej, tradycyjnej wersji postanowiłem zrobić stronę gdzie znajdzie się więcej informacji. Na razie brakuje mi czasu na uzupełnienie wszystkich informacji, ale na bieżąco umieszczam informacje z akcji, informacje o zebraniach itp. Lokalne media już znają portal i z niego korzystają pobierając zdjęcia i np. drukując je w gazecie czy dodają linki na swoich stronach. Informacja o jednostce dociera do większej ilości osób, tym samym zapewnia promocję OSP.
Oczywiście warunek taki, że informacja musi być szybko opublikowana i możliwie pełna. Tym samym materiał się rozchodzi, a w ciągu 2 miesięcy istnienia strony mojej jednostki wzmianki o OSP znalazły się m.in. w Gazecie Wrocławskiej, Gazecie Wyborczej, Interii.
Na stronie już są informacje o druhach, MDP. Na razie tylko listy, ale działy będą się rozwijać. W planach jest jeszcze opis sprzętu. Już działają kategorie typu Ostrzeżenia (na razie w formie pisemnej, będzie graficznej) Porady/Poradniki gdzie publikuje różne materiały z zakresu ochrony PPOŻ itp. Rozwija się dział dotyczący Sołectwa (ze względu jeszcze na brak czasu większość informacji jeszcze przepisywana)
Wszystko oczywiście wspomagane przez profil na FB i do pozycjonowania na Twitterze.
Gdzieś w połowie roku udostępnię dla członków OSP osobny dział z materiałami dydaktycznymi do użytku wewnętrznego po zalogowaniu.
Całość stoi na moim serwerze, kupiłem też domenę pl.

Co do osp.pl -> brak regulaminu i zasad obowiązujących na portalu, kto i za co odpowiada oraz ewentualne udostepnienia na zewnątrz materiałów jest dla mnie powodem dla którego strony tam nie prowadzę

osp.org.pl, czyli Związkowy hosting jest dla mnie nie wystarczający. 150MB miejsca to dość mała ilość w dzisiejszych czasach. Oczywiście można z Flicka czy nawet z albumów na FB skorzystać, ale chyba nie o to chodzi.

Co do własnego serwera. Najtańszy stabilny serwer to około 57 zł brutto rocznie w seohost.pl. Domena pl to 40 zł rocznie. Koszt 100 zł rocznie i masz pewien spokój i niezależność w wyborze platformy (wordpress, jomla, czy inny CMS lub html prosty). Na serwerach masz autoinstalator, więc też nie trzeba wielkiej znajomości programowania.
Można serwer znaleźć oczywiście taniej, domenę nie pl, a com.pl itp., czyli ciąć koszty.
Awatar użytkownika

hunter78
Posty: 7
Rejestracja: sob 23 sty 2016, 12:28
OSP (gm., woj.): Bielsko-Biała, woj. Śląskie
Status: Offline

Re: Macie swoją stronę na osp.pl?

Post autor: hunter78 »

Ja kiedyś prowadziłem dla mojej jednostki stronę www ale w dobie fb nie wiem czy to jest jeszcze opłacalne.
Opłacalne z dwóch względów. Po pierwsze, jak wspomniałem jest facebook a po drugie słyszałem ze opłaty za domenę i hosting poszły znacząco w górę. A mojej jednostki nie stać na takie wydatki.

Topic author
strazakSAM24
Posty: 3
Rejestracja: sob 11 mar 2017, 00:54
OSP (gm., woj.): Suchy Bór, Lędziny, Opolskie
Status: Offline

Re: Macie swoją stronę na osp.pl?

Post autor: strazakSAM24 »

hunter78 pisze:Ja kiedyś prowadziłem dla mojej jednostki stronę www ale w dobie fb nie wiem czy to jest jeszcze opłacalne.
Opłacalne z dwóch względów. Po pierwsze, jak wspomniałem jest facebook a po drugie słyszałem ze opłaty za domenę i hosting poszły znacząco w górę. A mojej jednostki nie stać na takie wydatki.
Noooo to prawda firmom rejestrującym domeny i serwery, pomieszało się coś w głowach. W osp wszystko jest dla jednostek bezpłatne, więc jak dla mnie spoko.

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Macie swoją stronę na osp.pl?

Post autor: ksoniek »

hunter78 pisze:Ja kiedyś prowadziłem dla mojej jednostki stronę www ale w dobie fb nie wiem czy to jest jeszcze opłacalne.
Opłacalne z dwóch względów. Po pierwsze, jak wspomniałem jest facebook a po drugie słyszałem ze opłaty za domenę i hosting poszły znacząco w górę. A mojej jednostki nie stać na takie wydatki.
Nie wiem skąd takie wnioski, bo ceny domen od lat są niezmienne.
Nie patrz na home.pl czy nazwa.pl bo tam rzeczywiście jest drogo. Ceny u nich w pierwszym roku są najniższe (często domena jest za darmo, ale już w kolejnym roku jest problem)
Domeny Pl (nie pierwszy rok, który jest w promocjach, a kolejne lata) spokojnie zarejestrujesz od 40 zł, .com - 39, com.pl - 32 zł, regionalne - 12 zł, .net - 38 zł, .eu chodzą po 20-23 zł, .info - 40 zł. (wszystko z seohost.pl)
Oczywiście możesz wziąć na home.pl za 123 zł (.pl)
Czy to są duże koszty? 40 zł/12 miesięcy = 3,5 zł miesięcznie za domenę .pl, koszt półtorej piwa, a w knajpie nawet małe droższe jest.

Kiedyś była nasza-klasa, wcześniej gg i też były zachwyty, że to jedyne miejsce do rozwoju. Dzisiaj tamtych portali już praktycznie nie ma. FB ma pieniądze na rozwój, ale już jest problem z dotarciem do zainteresowanych. Za duża ilość informacji w jednym miejscu nie jest najlepsza i nie przekłada się na większe zainteresowanie. Ktoś kto będzie szukał informacji o OSP będzie miał problem odnaleźć je na FB, które ma problem z wyszukiwaniem - jeżeli założysz stronę "Ochotnicza Straż Pożarna w X", to jeżeli ktoś wpisze "OSP w X", "OSP X" to FB nie odnajdzie ci strony. Analogicznie strona nazwana "OSP X" nie będzie widoczna w wyszukiwaniu po "Ochotnicza Straż.... w X". W przypadku własnej strony internetowej będzie jednostka widoczna po wszystkich frazach, o ile ktoś je wpisze na stronę :) np w postaci artykułów.

No i są jeszcze możliwości takie jak osp.pl, czy osp.org.pl czyli darmowe
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat