Strona 1 z 1

OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: śr 28 sty 2015, 15:06
autor: jszymiec
We wrześniu 2014 roku zmieniła się ustawa, która pozwala na dokonanie wyoboru czy organizacje takie jak OSP, które są stowarzyszeniami nie prowadzącymi działalności gospodarczej chcą zostać mikropodmiotami. Spotkaliście się w swoich jednostkach z tym problemem? Przechodzicie na tzw. mikropodmioty? Jak prowadzicie księgowość - czy tylko książkę skarbnika czy macie może księgową, która prwadzi Wam księgi rachunkowe? Czekam na Wasze opinie w tym temacie.
Pozdrawiam

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: śr 28 sty 2015, 16:03
autor: wujo2010

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: śr 28 sty 2015, 17:57
autor: ospglinik
ostatnio mieliśmy zebranie i pytałem się ci co nie prowadza działalności rozliczają się jak dotychczas tzn cit 8 bodajże

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: śr 28 sty 2015, 20:25
autor: jerzyski2
Gdzieś na tym forum trochę o tym było, Jeżeli otrzymujecie dotację to niestety musicie prowadzić pełną dokumentację finansowo księgową zgodnie z ustawą oraz warunkami umowy ws dotacji. My np. rozpoczęliśmy ten trudny i dość skomplikowany proces dopiero w tamtym roku, pomimo iż dotację otrzymujemy już od 2003 roku. Musieliśmy ponieważ zakupiliśmy samochód na jednostkę i zaczęli nas straszyć iż w związku z kilkoma dotacjami które otrzymamy, to na pewno możemy spodziewać się kontroli urzędu skarbowego. Jest do kupienia jakiś program pomocny w rozpoczęciu i prowadzeniu całej tej księgowości, ale jego koszt to ok 400zł. My a raczej nasz księgowy wyprowadził nam to na tzw amerykance. Ale żeby w ogóle rozpocząć, trzeba posiadać wyciągi bankowe, faktury, druki OT, książkę inwentarzową i wiele innych.

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: śr 28 sty 2015, 21:53
autor: bogdanskarbnik
Byłem w tej sprawie w Urzędzie Skarbowym i powiem tak co urząd to jest inaczej to interpretowane.Po to ustawodawca zmienił ustawę a raczej dokonał korekty by uprościć rozliczanie takich stowarzyszeń jak OSP. Ja mam powiedziane że należało by korzystać z druków http://www.druki.gofin.pl/sprawozdania- ... y,125.html jako dodatek do Cit- 8 oraz Cit 8/0 bo takie obowiązują przy rozliczeniu.

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: czw 29 sty 2015, 07:36
autor: korsarz
Druhu jerzyski2 podaj skąd masz taką wiedzę "Jeżeli otrzymujecie dotację to niestety musicie prowadzić pełną dokumentację finansowo księgową zgodnie z ustawą oraz warunkami umowy ws dotacji.". Po konsultacji z księgową dostałem informację iż stowarzyszenia mogą rozliczać się jako mikropodmioty jeśli nieprowadzą działalności gospodarczej i niezatrudniając więcej jak 5 osób - pod warunkiem odpowiedniej uchwały Walnego Zebrania. Dofinansowania i dotacje nie obligują stowarzyszeń do prowadzenia pełnej dokumentacji. Jeśli się myle to podaj podstawę prawną.

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: czw 29 sty 2015, 11:41
autor: ospglinik
jerzyski2 pisze:Gdzieś na tym forum trochę o tym było, Jeżeli otrzymujecie dotację to niestety musicie prowadzić pełną dokumentację finansowo księgową zgodnie z ustawą oraz warunkami umowy ws dotacji. My np. rozpoczęliśmy ten trudny i dość skomplikowany proces dopiero w tamtym roku, pomimo iż dotację otrzymujemy już od 2003 roku. Musieliśmy ponieważ zakupiliśmy samochód na jednostkę i zaczęli nas straszyć iż w związku z kilkoma dotacjami które otrzymamy, to na pewno możemy spodziewać się kontroli urzędu skarbowego. Jest do kupienia jakiś program pomocny w rozpoczęciu i prowadzeniu całej tej księgowości, ale jego koszt to ok 400zł. My a raczej nasz księgowy wyprowadził nam to na tzw amerykance. Ale żeby w ogóle rozpocząć, trzeba posiadać wyciągi bankowe, faktury, druki OT, książkę inwentarzową i wiele innych.

wiadome że się prowadzi kolego tak jak piszesz ,ale jeśli nie prowadzisz działalności a dotacje przekazywane są na cele ratownicze i zakup sprzętu dalej rozliczasz się w uproszczonym trybie ,z gminy nam się gościu tylko doczepił że musi być rozliczenie od 1 stycznia do 31 grudnia bo mu skarbówka nie przyjmie.a nie od zebrania do zebrania,a jeśli papiery macie w porządku to skarbówka nic nie znajdzie ,u nas też jakas dotacja się trafi i rozliczamy sie w uproszczonym trybie ,bo wszystko idzie na działalność statutową

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: czw 29 sty 2015, 21:11
autor: jerzyski2
Odnoszę się do dotacji MSW, zarówno z KSRG jak i z ZOSP RP. Wszystkie środki publiczne podlegają tej samej ścisłej procedurze rozliczeniowej. Mówisz że jak papiery masz ok. to skarbówka się nie czepia. A dane do sprawozdania finansowego razem z bilansem oraz z rachunkiem wyników skąd bierzecie ,aktywa pasywa, itp, przecież całe to sprawozdanie do 10 dni po zebraniu należy złożyć w urzędzie skarbowym
Podstawa prawna - proszę, dotyczy umowy na dotację z KSRG(MSW) z Urzędem Gminy, z WFOSIGW itp, wszędzie te same zapisy
§ 7
Dokumentacja finansowo-księgowa i ewidencja księgowa

1. Zleceniobiorca jest zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej
i ewidencji księgowej zadania publicznego, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia
29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.), w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych.


2. Zleceniobiorca zobowiązuje sie do przechowywania dokumentacji związanej z realizacja zadania publicznego przez 5 lat, licząc od początku roku następującego po roku, w którym Zleceniobiorca realizował zadanie publiczne.

Nie chciałem nikogo oczywiście straszyć ale taką procedurę nakazują w/w przepisy

Pozdrawiam

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: śr 01 mar 2017, 12:13
autor: Izeza
Mój kuzyn, który prowadzi działalność, zdecydował się na samodzielną księgowość. Nie wiem, jak to wygląda w przypadku OSP, ale on wspomaga się jakimiś specjalnymi programami (takimi, jak te, dostępne tu: https://wfirma.pl/).

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: czw 02 mar 2017, 09:52
autor: maksiu432
A on korzysta z tego ? W sensie z tej strony ?

Re: OSP jako mikropodmiot księgowość POMOCY!!!

: wt 25 kwie 2017, 15:57
autor: swagger
ściągnij sobie aktualną wersję demonstracyjną programu Symfonia 2.0 http://www.tradiss.pl/pobierz-wersje-demo/ tam masz fajne podpowiedzi dotyczące nowych zmian w Polskim prawie Podatkowym.