rezygnacja prezesa OSP, pwołanie nowego - czy to ma sens?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
ls1
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 11 lut 2015, 11:48
Status: Offline

rezygnacja prezesa OSP, pwołanie nowego - czy to ma sens?

Post autor: ls1 »

Witam, w naszej jednostce prezes OSP poinformował w terenie (puścił luźną informację w terenie), że rezygnuje z funkcji. Podobnie zrobił wiceprezes. Obaj nie przyszli na walne sprawozdawcze. Podczas walnego, z jednej strony udzielono absolutorium zarządowi, a z drugiej uznano, że skoro prezes i wice zrezygnowali, to należy wybrać nowego prezesa i wice. I tak też zrobiono.
Szczerze mówić, mam poważne wątpliwości, czy taie działania mają sens. Co w sytuacji, gdy stary prezes przyjdzie i powie, że on formalnie z niczego nie zrezygnował, a tylko ad hoc sobie dywagował nad rezygnacją? Czy "nowy" prezes jest faktycznie nowym prezesem? Czy w związku z tym, jakiekolwiek uchwały podejmowane przez zarząd są cokolwiek warte i obowiązujące?

Ja wiem, że to żenada pokazująca rzeczywiste funkcjonowanie jednostki, ale tak niestety bywa. Z trampków nikt trzewików nie zrobi, a tym, którym zależy, żeby jednostka działała jak się należy, zawsze idzie pod górkę, zwłaszcza, gdy dotychczasowi prezesi pokumani byli z władzą lokalną. Jakie macie propozycje? Według mnie to z tym powołaniem nowego prezesa itd. to jedna wielka lipa. Dotychczasowy powinien zrezygnować formalnie, powinno to być podane na piśmie, albo podczas walnego prezes zgłasza rezygnację walne podejmuje uchwałę, protokół z głosowania i wszystko w temacie. Nikt na siłę nie będzie robił nikogo prezesem na siłę. Co wy na to?

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa OSP, pwołanie nowego - czy to ma sens

Post autor: ospglinik »

formalnie powinni się określić że rezygnują ,a nowego nie powinniscie wybierać , stary powinien podać powód

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa OSP, pwołanie nowego - czy to ma sens

Post autor: ANDY »

Jeżeli walne nie miało błędów formalnych, czyli zostało przeprowadzone zgodnie ze statutem (powiadomienie członków w określonym czasie, kworum, odbyło się głosowanie, sporządzono protokół) to wybranie prezesa i wice jest całkowicie legalne. Walne jest najwyższą władzą w OSP i ma prawo podejmować najważniejsze decyzje. Choć czasem wygląda to mało formalnie.

madziarat
Posty: 17
Rejestracja: czw 27 mar 2014, 19:19
OSP (gm., woj.): Zalesie, lubelskie
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa OSP, pwołanie nowego - czy to ma sens

Post autor: madziarat »

Witam. Podpinam się do postu ponieważ podczas zebrania prezes naszej OSP ogłosił, że rezygnuje z funkcji. Z automatu do zebrania się zarządu ja jako zastępca wskoczyłam na Jego miejsce. Teraz moje pytanie jest następujące-czy przy zmianie w KRS wnosi się jakąś opłatę??? Różnie słyszałam-dotychczasowy prezes twierdzi,że tak natomiast Naczelnik uważa,że nie... Jak to rozwiązać żeby uniknąć opłaty-w przyszłym roku mamy wyborcze więc ewentualnie znowu trzeba będzie płacić...

v-ce marcin
Posty: 80
Rejestracja: pt 28 paź 2011, 23:07
OSP (gm., woj.): krzemienica, czarna, podkarpackie
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa OSP, pwołanie nowego - czy to ma sens

Post autor: v-ce marcin »

Zawsze można napisać do sądu prośbę o umorzenie kosztów, próba nie strzelba. Może umorzą.
Innego rozwiązania nie ma.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: rezygnacja prezesa OSP, pwołanie nowego - czy to ma sens

Post autor: kwas »

Problem związany z rezygnacją prezesa pojawi się w momencie zmian w KRS. Ostatnio uczestniczyłem w czymś takim. Prezes zrezygnował informując o tym zarząd. Złożył rezygnację z prezesa oraz z bycia członkiem na piśmie. Po wyborze nowego prezesa wypełniono dokumentację do sądu. Dla pewności pierwsze zadzwoniono do sądu. I sąd zażądał w oryginale pismo o rezygnacji prezesa z funkcji i z bycia członkiem. W sumie na podstawie plotki można kogoś pozbawić funkcji.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat