Lista osób mogących brać udział w akcji

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
godus_115
Posty: 5
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 21 lut 2015, 13:36
Status: Offline

Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: godus_115 »

Witam Wszystkich
Na początku chciałem się przywitać , jestem tu nowy , więc jeśli pomyliłem dział bądź coś innego to z góry przepraszam :P
Mam takie pytanie
Czy w waszych garażach musi znajdować się lista osób mogących brać udział w akcjach ratowniczo gaśniczych ??
Kilka znajomych osób wspominało mi , że mają coś takiego u Siebie , lecz ich jednostki znajdują się w innych powiatach / gminach.
Czy są jakieś regulacje prawne , które nakazują posiadać coś takiego ?
Z góry dziękuję i pozdrawiam ! :)
Awatar użytkownika

Piki
Posty: 39
Rejestracja: sob 26 kwie 2014, 13:15
Kontakt:
Status: Offline

Re: Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: Piki »

U mnie taka lista wisi w widocznym miejscu w garażu, ale czy jest obowiązkowe wieszanie takiej listy tego nie wiem.

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: ospglinik »

u nas takiej listy nie ma ,ale jak jest wyjazd to zgłaszamy ilu jedzie i nazwiska po akcji a dyżurny sobie sprawdza czy z danej jednostki mógł brać udział w akcji ,więc tego nie przeskoczy u nas

Topic author
godus_115
Posty: 5
Rejestracja: sob 21 lut 2015, 13:36
Status: Offline

Re: Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: godus_115 »

U nas tak samo się to odbywa :) w pewnej zaprzyjaźnionej jednostce osp słyszałem , że podczas kontroli z PSP , czepiali się ze nie ma w garażu takiej listy . I właśnie dlatego pytam , czy jest to wymysł danej komendy , czy musi coś takiego być wszędzie :)

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: ANDY »

Koledzy wiem że zawsze się ma opory jak ktoś karze coś zrobić ale taka lista kosztuje 5 minut roboty a korzyści są dla naczelnika OSP. Bo widać kto nie powinien wsiadać do wozu w czasie akcji, jeśli np. mu badania. Na takiej liście można wpisać daty badań żeby zawczasu każdy wiedział kiedy ma na nie pójść. Takie dyplomatyczne info. Można też wpisać tam jakie kto ma wyszkolenie. Działało by to motywująco na tych co się ociągają z kursami a najlepiej wszystko wiedzą w czasie akcji. Właśnie się zastanawiam nad wywieszeniem takiej listy w szatni lub w garażach.

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: ANDY »

Przepraszam za byka ortograficznego - w słowie "karze" nie chodziło mi o ukaranie (co by tłumaczyło "rz") a o "nakazywanie" więc powinno być "ż" od "kazać". Och ta moja dysleksja. :D
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: fireman90 »

ANDY pisze: korzyści są dla naczelnika OSP. Bo widać kto nie powinien wsiadać do wozu w czasie akcji. Właśnie się zastanawiam nad wywieszeniem takiej listy w szatni lub w garażach.
Ja poprzez wywieszenie takiej listy (z podstawą prawną) doczekałem się wręcz nienawiści ze strony młodych druhów nie posiadających badań i szkoleń a równocześnie "palących się do gaszenia". Zresztą kilku "starych"strażaków również wystąpiło z pretensjami, jakim prawem zabraniam młodym wyjazdów skoro kiedyś za "ich czasów" nawet 16-to latkowie jeździli do pożarów i nic się nie stało. Na szczęście temat się skończył, bo wszyscy zainteresowani już są po kursach i badaniach. Lista z uprawnionymi do udziału w akcjach rzecz jasna wisi, choć na razie nikt bez uprawnień nie pcha się do wyjazdu. Żeby było śmieszniej, osoba odpowiedzialna za przestrzeganie tych przepisów wolała nie uczestniczyć w akcjach niż "zadzierać" z młodymi 8) .
Jajakobyły

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: ANDY »

Tak na marginesie to o tym jak bywało za tzw. „moich czasów” czyli o opowieściach starych druhów to mógłbym książkę napisać. Każdy z nich w swoich opowieściach ma fantazję iście ułańską, kreują siebie i sobie współczesnych za bohaterów. Tyle że miesza im się wszystko - czasy, wydarzenia i ludzie. Z jednego robią 10 a z 10-ciu 100. Co my żeśmy nie robili… A przecież ja pamiętam jak było i powiem tak: Naprawdę wiele się zmieniło w straży na lepsze. Chociażby to, że w stosunkowo krótkim czasie potrafiliśmy wyprowadzić wódę z remiz. I zmienić stereotypy postrzegania społeczeństwa na OSP w tej kwestii.

Kriss
Posty: 66
Rejestracja: śr 18 sty 2012, 12:29
OSP (gm., woj.): Koczała,pomorskie
Lokalizacja: Koczała
Kontakt:
Status: Offline

Re: Lista osób mogących brać udział w akcji

Post autor: Kriss »

Naczelnik i dowódcy powinni wiedzieć kto ma aktualne badania i może jechać do akcji.
Przepisy BHP mówią kto może znajdować się w wozie jadący na akcje !
Bez badań i szkolenia a co za tym idzie ..ukończonych 18 lat... nie wolno jechać do akcji.
Lista wywieszona...? Dla kogo? Każdy wie czy ma badania ważne czy nie to raczej jasne. U nas na PSK maja tez aktualną listą mogących uczestniczyć w akcjach.
Poza tym w myśl ustawy o ochronie przeciwpożarowej,udział w działaniach ratowniczych mogą czynni członkowie OSP którzy
1.ukończyli 18 rok życia i nie przekroczyli 65 roku życia
2.posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych
3.odbyli szkolenie pożarnicze(minimum szkolenie podstawowe strażaków ratowników)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat