członek wspierający

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
greg001
Posty: 14
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

członek wspierający

Post autor: greg001 »

Witam,
Mam kilka pytań:
1.Czy na członka komisji rewizyjnej może być wybrany członek wspierający?
2.Czy do zarządu może być wybrany członek wspierający?
3.Co jeśli taka sytuacja zaistniała?

Mamy statut wzorowy.
„Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna i osoba prawna, bez względu na jej miejsce zamieszkania lub siedzibę, która zadeklaruje wspomaganie działalności OSP finansowo lub w innej formie. Członek wspierający opłaca składkę członkowską w zadeklarowanej przez siebie wysokości oraz ma prawo uczestniczenia w pracach i imprezach organizowanych przez OSP oraz z głosem doradczym w walnym zebraniu”

wg. mnie nie może być wybrany ani do komisji rewizyjnej ani do zarządu. Członkowie czynni mają zapisane to w prawach.
Powiedzcie mi czy dobrze wnioskuję?
ad. 3 - zastanawiam się czy to jest problem, czy ktoś może to podważyć?

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: ANDY »

W moim statucie jest tak:

Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna współdziałająca w rozwoju OSP, wspomagająca finansowo lub w inny sposób jej działalność. Członek wspierający - osoba fizyczna, a w przypadku osoby prawnej jej przedstawiciel ma prawo:

• uczestniczyć w walnym zebraniu członków OSP i być wybieranym do władz OSP,

• korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.

Więc w mojej OSP może.

Topic author
greg001
Posty: 14
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: greg001 »

Ok. Ale czy wg. mojego statutu?

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: ANDY »

Jeśli jest napisane, że "Z głosem doradczym" to nie może być we władzach. A komisja rewizyjna to też władza.

Topic author
greg001
Posty: 14
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: greg001 »

Teraz, czy jest to podstawa do odwołania komisji rewizyjnej oraz całego zarządu czy tylko tego jednego członka? Czy decyzje podejmowane przez ten zarząd można podważyć?

Young Dee
Posty: 6
Rejestracja: pt 20 lut 2015, 16:25
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: Young Dee »

Witam ! Mam również pytanie o członka wspierającego:

W jaki sposób członek czynny jest przeniesiony na wspierającego ? Czy muszą mu to przedstawić na piśmie czy mogą go zostawić przed faktem dokonanym na zebraniu walnym.

Topic author
greg001
Posty: 14
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: greg001 »

wydaję mi się że powinieneś dostać to w formie pisemnej, jeśli nie to poproś o to aby zawierało uzasadnienie. Poza tym możesz odwołać się do najwyższej władzy jaką jest Walne Zebranie gdzie powinno się odbyć głosowanie ad. przeniesienia na wspierającego

stulas
Posty: 9
Rejestracja: czw 12 mar 2015, 13:18
OSP (gm., woj.): 74125896325874343
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: stulas »

Moim zdaniem władza to władza...

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: ANDY »

Ale jak to przeniesienie na wspierającego. Wspierający to zupełnie inny status członka. Właściwie to jest sponsor, który zamiast składki wspomaga jednostkę finansowo, rzeczowo lub w inny sposób. Nie można kogoś "za karę przenieść na wspierającego" to pomylenie pojęć. Ze wspierającego OSP ma mieć konkretne korzyści. U mnie kiedyś dawno, dawno temu też tak zrobili. Członków, którzy się nie udzielali, żeby ich nie wywalać ( i nie narażać się na to że się obrażą) to zrobiono z nich wspierających. Było ich chyba z dwunastu. I co z tego i tak dalej się nie udzielali a przez kilka lat wisieli na listach. Teraz jest inaczej, chcesz należeć do straży płacisz składkę i działasz, nie to na zarządzie wykreślenie i nikt nie ma pretensji. Jest rotacja przychodzą nowi, lista nie wyciąga się w nieskończoność i nie figurują na nich martwe dusze. A niektórzy wykreśleni po pewnym czasie wracają do działania i po opłaceniu składki wpisujemy ich na listę bez zbędnych dyskusji czy żalów.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: Zenus »

Przejrzyj dobrze statut bo prócz tego punktu przytoczonego przez ciebie może być jeszcze jeden który to precyzuje

Topic author
greg001
Posty: 14
Rejestracja: ndz 21 lut 2010, 10:40
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: greg001 »

zawsze masz prawo odwołać się do decyzji zarządu kierując sprawę na walne zebranie i do czasu podjęcia decyzji przez walne zebranie np. jesteś nadal członkiem czynnym. Nie mówiąc o tym że musisz dostać pismo

1114max
Posty: 20
Rejestracja: wt 19 lip 2011, 22:19
OSP (gm., woj.): Wielbark, warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: 1114max »

Koledzy a jak wygląda sprawa w sytuacji jak członek wspierający che zostać członkiem czynnym? Oczywiste jest ze składa deklarację o takiej chęci do zarządu i czy przyjmuje go zarząd czy musi walne zebranie? Jakiś paragraf to określa? Sprawa pilna jak by ktoś mógł odpowiedzieć proszę.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: członek wspierający

Post autor: Zenus »

Na czlonka czynnego przyjmuje Zarząd a walne rozpatruje ewentualne skargi i zażalenia
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat