Wyjazdy członka OSP z PSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Zuua
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 30 lis 2015, 11:47
OSP (gm., woj.): Legionowo, mazowieckie
Status: Offline

Wyjazdy członka OSP z PSP

Post autor: Zuua »

Witam,

Mam takie pytanko, czy członek OSP odbywający praktyki (niepłatne) w PSP np. ze szkoły dot. BHP może zostać dopuszczony do wyjazdu z PSP ? Jeżeli tak to czy może za to pobierać ekwiwalent ?

Miło by było znaleźć jakąś ustawę czy rozporządzenie. Jednak ja szukam i nie mogę znaleźć

mariano osp
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 gru 2013, 15:54
Status: Offline

Re: Wyjazdy członka OSP z PSP

Post autor: mariano osp »

Zuua pisze:Witam,

Mam takie pytanko, czy członek OSP odbywający praktyki (niepłatne) w PSP np. ze szkoły dot. BHP może zostać dopuszczony do wyjazdu z PSP ? Jeżeli tak to czy może za to pobierać ekwiwalent ?

Miło by było znaleźć jakąś ustawę czy rozporządzenie. Jednak ja szukam i nie mogę znaleźć

Jeżeli nie jest zatrudniony w PSP to i przynależność do OSP mu nie zezwala na uczestnictwo w zdarzeniach o charakterze ratowniczym.
Zdarzały się często w Polsce sytuacje, gdzie komendanci zatrudnili osobę do pracy i zezwalali na udział w działaniach ratowniczych tym osobom mimo, że nie odbyli nawet szkolenia podstawowego strażaka PSP. A to jest niedopuszczalne.

Ekwiwalent wypłaca tylko urząd gminy, gdzie na jej terenie należy do OSP dana osoba. Ekwiwalent dotyczy tylko ochotników działających w zdarzeniach a nie praktykantów w PSP. Są to dwa różne tematy nie powiązane ze sobą. To że jesteś praktykantem w PSP i dodatkowo członkiem OSP, nie uprawnia cię w żadem sposób do ubiegania się o ekwiwalent.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat