URZĄD SKARBOWY

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

URZĄD SKARBOWY

Post autor: piotrkruk »

Witam!!
Kilka dni temu odwiedziłem Urząd Skarbowy i przypadkiem od urzędniczki dowiedziałem się, że od przyszłego roku OSP będą musiały składać comiesięczne zeznania podatkowe oraz bedziemy płacić podatek dochodowy!!! Czy ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć. Teraz oczywiście w teorii tak jest, że OSP składa zeznania co miesiąc, ale wystarczy złożyć wniosek o zwolnienie z tego i składa się raz w roku.
Urzędnicza powiedziała mi, że Minister Finansów skreślił zapis w ustawie o zwolnieniu OSP z podatku dochodowego. Czy Minister zdaje sobie sprawę z konsekwencji tego......

OSP Głożyny - Marcin
Posty: 2
Rejestracja: sob 09 paź 2004, 11:22
Lokalizacja: Radlin, woj. ¶l±skie
Status: Offline

dot. US

Post autor: OSP Głożyny - Marcin »

Witam. Niestety to prawda. jedynym sposobem, aby to obej¶æ i w konsekwencji nie p³aciæ fiskusowi jest wej¶cie do organizacji po¿ytku publicznego. U nas w jednostce tez siê nad tym zastanawiamy. Wej¶cie do wolontariatu nie jest us³ane ró¿ami, ale ¿eby uratowac pieni±dze (tak¿e i te z KSRG) trzeba w to wej¶æ.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Witam.

Nie zgodzę sie z przedmówcami.
Na stronach internetu umieszczona jest informacja z końca września 2004r.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku CIT zakłada m.in. przedłużenie okresu, w którym zwolnione z podatku są związki zawodowe, partie polityczne, organizacje społeczne czy wspólnoty mieszkaniowe.

Poselska nowelizacja ustawy o podatku CIT zakłada zwolnienie jednostek organizacyjnych Ochotniczych Straży Pożarnych z obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez ordynację podatkową w zakresie dochodów przeznaczonych na cele statutowe. Ta nowela ma ułatwić funkcjonowanie kilkunastu tysięcy jednostek OSP, które nie prowadzą działalności gospodarczej. (PAP)


Tak, że jeszcze nic pewnego i nic straconego, nie wiem, czy było już głosowanie w sejmie w tej sprawie , ostatnio nie miałem za dużo czasu, aby sprawę śledzić, ale jak sie coś dowiem to napiszę na forum.

Pozdrawiam.

kolt
Posty: 31
Rejestracja: śr 25 lut 2004, 20:08
Status: Offline

CIT

Post autor: kolt »

Dzi¶ rozmawia³em z ksiêgowym w ZG i powiedzia³ mi ¿e by³o ju¿ drugie czytanie w sejmie odno¶nie bud¿etu na rok 2005 i na razie nic siê nie zmieni³o tzn. jednostki, które nie prowadz± dzia³alno¶ci gospodarczej , oraz te jednostki, które prowadz± dzia³alno¶æ a uzyskany dochód przeznacz± na cele statutowe bêd± zwolnione z ewidencji i sk³adania co miesiêcznych deklaracji CIT.
To jest jednoznaczne ze zwolnieniem z podatku dochodowego.


pozdrawiam Kolt.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Re: CIT

Post autor: piotrkruk »

WIELKIE DZIĘKI SZANOWNY "KOLCIE" ZA ZAINTERESOWANIE TEMATEM. MAM NADZIEJĘ, ŻE TWOJE INFORMACJE POZWOLĄ NAM OCHOTNIKOM PRZYNAJMNIEJ JESZCZE NA ROK ODETCHNĄĆ. MAM NADZIEJĘ, ŻE NASZE PRAWO PODATKOWE ZOSTAWI FURTKĘ NAM DO UWOLNIENIA SIĘ OD BZDURNEGO PODATKU DOCHODOWEGO NA STAŁE I NASI KOCHANI PANOWIE POSŁOWIE NIE DOPROWADZĄ DO JESZCZE WIĘKSZEJ BIEDY W JEDNOSTKACH OSP.
POSDRAWIAM
PIOTR KRUK
OSP PAKOSŁAWICE
www.pakoslawice.prv.pl :twisted:

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Witam.

Dla Tych co zapomnieli lub niewiedzą.

Jest początek roku podatkowego i te OSP, które nie chcą co miesiac składać deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2, powinny złożyć w swoich Urzędach Skarbowych OŚWIADCZENIE , że zgodnie z art.25 ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych o podatku dochodowym od osób prawnych.(tekst pierwotny: Dz. U. 1992 r. Nr 21 poz. 86)(tekst jednolity: Dz. U. 1993 r. Nr 106 poz. 482)(tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 54 poz. 654), (z późniejszymi zmianami), cały dochód przeznaczają na działalność statutową i są zwolnionieni od obowiązków wynikających z art.25 ust.1 cytowanej ustawy.

Złożenie takiego oświadczenia zwalnia OSP ze sporządzania comiesięcznych deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2.

W zeszłym roku wzór takiego oswiadczenia był na stronie głównej Zwiazku OSP RP.

Oczywiscie oświadczenie składaja tylko te OSP, które faktycznie przeznaczają cały dochód na działalność statutową, nie prowadzą działalnosci gospodarczej, nie prowadzą handlu artykułami tytoniowymi, alkoholowymi, sprzętem elektronicznym i wyrobami z metali szlachetnych oraz nie wytwarzają tych wyrobów (Art.17 pkt.1a ppkt.1 cytowanej ustawy.)

Ponadto do końca marca trzeba złożyć zeznanie o osiagniętych dochodach (poniesionej stracie) przez płatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8.

Pozdrawiam brać strażacką.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Sorry.

Chyba niechco wprowadziłem w błąd.

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiazujaca od 01.01.2005r. Dz.U.2004.254.2533 z dnia 30.11.2004r. wprowadziła nowy zapis.

w art. 17:
a) w ust. 1:
– pkt 4d otrzymuje brzmienie:
"4d) dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej - w części przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,",


Jeszcze raz przepraszam, ja oświadczenie złożyłem, ale chyba niepotrzebnie.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Straszak powiedz co to oznacza w praktyce, jak ma wygladać nasza dokumentacja finansowa, co i kiedy trzeba złożyć do Urzedu Skarbowego.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Witam.

Źródłem ostatniej mojej informacji była wiadomość umieszczona na portalu prawno-gospodarczym Grupy Wydawniczej INFOR

http://www.infor.pl/serwis_dev.html?ser ... &P180=4481
Zmiany w dotychczasowych zwolnieniach

Zmianie uległo brzmienie przepisu dotyczącego zwolnienia od podatku dochodów jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej. Zwolnienie to odnosiło się do tej części dochodów, które były przeznaczone na cele statutowe. Zakres tego zwolnienia nie uległ zmianie, wprowadzono jednak zapis, iż w odniesieniu do dochodów przeznaczanych na cele statutowe OSP nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy ordynacji podatkowej. W zakresie dochodów zwolnionych od podatku jednostki OSP zostały zwolnione z obowiązku prowadzenia dokumentacji podatkowej (księgowej).
Zacząłem więc dociekać i znalazłem w internecie na stronie lex_a Dz.U.2004.254.2533 z dnia 30.11.2004r.

http://bap-psp.lex.pl/cgi-bin/demo.cgi? ... -1&jedn=-1

ustawę zmieniajacą dotychczasowy stan rzeczy.

Jutro chcę sie skontaktować z moim Urzędem Skarbowym i wszystko wyjasnić, jak będę coś wiedział to napiszę na forum.
Z tego co zrozumiałem to obecny stan rzeczy obowiązuje od 01.01.2005r., wiec za 2004r. do końca marca należy złożyć roczną deklarację CIT-8 o osiągniętych dochodach (poniesionej stracie) od podatników od osób prawnych.

Pozdrawiam brać strażacką.

Astro7
Posty: 5
Rejestracja: czw 20 sty 2005, 14:05
Lokalizacja: Czêstochowa
Status: Offline

Post autor: Astro7 »

Witam wszystkich.
Ja z³o¿y³em ju¿ takie o¶wiadczenie i nic mi nie mówili :)

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Witam.

Dzwoniłem dziś do Urzędu Skarbowego, ale Pan, który zajmuje się CIT jest na urlopie, a Pani, która Go zastepowała, nie potrafiła precyzyjnie odpowiedzieć na moje pytania w kwestii nowelizacji Ustawy. Stwierdziła, że wszystko pozostaje po staremu i należy złożyc oświadczenie.
Poczekam aż wróci z urlopu Pan i jeszce raz zadzonię do Niego.

Pozdrawiam.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

za rok 2005 nie trzeba już składać deklaracji cit

Szydłowski Marek
Posty: 29
Rejestracja: czw 03 lut 2005, 21:57
Lokalizacja: Płońsk woj.mazowieckie
Status: Offline

CIT

Post autor: Szydłowski Marek »

Witam.
Jeśli to prawda to może nareście zaczynamy życ w normalnym kraju!
Razem jesteśmy silniejsi!

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Witam.

Marzenia o życiu w normalnym kraju, jeszcze trzeba odłożyć.

Wczoraj (14.02.2005r.) odwiedziłem mój Urząd Skarbowy i teraz przekazuje to co się dowiedziałem.

Cytowany artykuł Ustawy, zwalnia z prowadzenia dokumentacji, niemniej jednak ewidencja taka musi być , może być w formie uproszczonej, tak jak mi powiedziano np., w zeszycie, aby w razie kontroli skarbowej, można było się wykazać wpływami i wydatkami.

Jeżeli chodzi o składanie CIT-8, niestety ten obowiązek pozostał i corocznie należy taki CIT złożyć.

Jeżeli w latach poprzednich złożyliśmy oświadczenie o przekazywaniu całego dochodu na działalność statutową, to nie musimy takiego oświadczenia składać co rok.

Pozdrawiam.

f1elek
Posty: 31
Rejestracja: ndz 30 sty 2005, 16:43
Kontakt:
Status: Offline

CZYLI WTOPA

Post autor: f1elek »

A CO Z JEDNOSTKAMI KTÓRE NIE MAJĄ ANI REGONU ANI NIPU A TAKICH JEST DUZO
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat