Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Kreator publikacji
mikele
Status: Offline

Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Postautor: mikele » śr 11 sty 2017, 08:24

http://www.zosprp.pl/files/news/916/ZOS ... uzasad.pdf

Wszystko ładnie pięknie, tylko na podstawie czego burmistrz ma wydać zaświadczenie? Będzie problem z bazą źródłową.
OSP to są niezależne stowarzyszenia i gmina nie jest prawnie zobligowana do prowadzenia ewidencji członków, ani wyjazdów jednostki (jeśli się mylę proszę o przytoczenie argumentów prawnych).
Co prawda gmina wypłaca ekwiwalent i jest to jakiś "punkt zaczepienia" jednakże jak kojarzę, dokumenty zgodnie z przepisami przekazywane są po dwóch latach do archiwum, w urzędzie chyba nikt nie przechowuje "teczek" przez 10 lat (ale też mogę się mylić, jeśli tak niech ktoś mnie poprawi).

Co z ludźmi, którzy migrują i w przeciągu tych 10 lat zamieszkiwali trzy różne gminy i tam byli członkami OSP? Do którego wójta udać się po zaświadczenie?

Już widzę ten tłum starszych druhów w kolejce po zaświadczenie i spięcia z urzędnikami, którzy często będą rozkładać ręce :)

Swoją drogą jeżeli wejdzie w życie ta ustawa to czy przypadkiem ktoś za chwilę nie wpadnie na to, aby zlikwidować ekwiwalent?

wiceprezes

Re: Projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla członków OSP

Postautor: wiceprezes » wt 14 lut 2017, 09:30

Mam pytanie, kto ma się wpisać w tabeli liczby członków spełniających wymogi projektu tej ustawy wszyscy strażacy nie patrząc na wiek czy tylko ci ktorzy juz pobierają emeryturę będź w nie długim czasie będą?

baxter

Postautor: baxter » śr 15 lut 2017, 11:16

Każdy strażak ma przecież legitymację członkowską ze zdjęciem, datę wstąpienia oraz inne dane jak opłacanie składek, ważność legitymacji itp.

Feniks

Postautor: Feniks » śr 15 lut 2017, 12:41

Po pierwsze, zapewniam że nie każdy, po drugi opłacania składek i posiadania legitymacji nie nazwał bym aktywnym działaniem na rzecz ochrony ppoż czy jednostki...

ksoniek
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:

Postautor: ksoniek » śr 15 lut 2017, 15:04

Po pierwsze jest obowiązek sprawozdawczy
Po drugie każdy wyjazd to meldunek
Po trzecie meldunek musi zawierać nazwiska osób biorących w akcji i jest on zazwyczaj w PSP
Idziemy dalej - urząd gminy płaci członkom OSP na podstawie kart pracy, które urząd ma obowiązek przechowywać przez 25 lat, później przekazuje do archiwum, w których można znaleźć dokumenty sprzed wojny.
Różne dokumenty mają różny okres przechowywania. Większość to 5 lat, ale dokumenty wynikające z Prawa Pracy już mają inny okres przechiwywania. Dokumenty medyczne to od 10 do 25 lat.
Co do kilku miejsc pełnienia służby - to ubezpieczony, znaczy druh, będzie musiał dowieść do ZUSu, że ma uprawnienia do dodatkowych świadczeń, więc może być tak że będzie musiał mieć trzy zaświadczenia
i jeszcze jedno - działa system komputerowy w którym cżłonkowie OSP są wpisani. Na tej podstawie m.in. są przyznawane oznaczenia. Są tam m.in. wpisane daty wstąpienia do OSP.

Co do samej propozycji zmiany ustawy - to projekt zmiany ustawy, do tego muszą dojść rozporządzenia wykonawcze!
Awatar użytkownika

kwas

Postautor: kwas » czw 16 lut 2017, 07:50

Z obowiązku sprawozdawczego za wiele nie wynika w tej materii.
Co do meldunku - kwestia ile lat jest przechowywany.
Urząd gminy płaci .... - a co w sytuacji jak nie płaci? A co w sytuacji jak teraz płaci, ale parę lat temu nie płacił, przecież wiemy jakie były z tym problemy. Ekwiwalent w ustawie jest zapisany od roku 1991. A co z tymi co jeździli wcześniej? Nie znajdziesz ich w dokumentach z ekwiwalentu.
Co do dokumentów z prawa pracy - nie podlegamy pod prawo pracy.
Co do działającego systemu komputerowego - jaki system? medalowy? nie istnieje od długo. Data wstąpienia do OSP? Nie jest adekwatna z udziałem w działaniach ratowniczych.
Rodzi się masę pytań, na które w większości jednostek za pewne nie będziemy umieli odpowiedzieć. Na jakiej podstawie potwierdzić wyjazdy osób w latach 80. U mnie np. nie ma za ten okres żadnych dokumentów. Nawet początek lat 90 jest problematyczny.
Po za tym jak porównać same osoby jeżdżące. Jeden wyjeżdżał w danym roku 30 razy, drugi 5, a trzeci 1.
Uważam, że ktoś miał dobre chęci. Ale zanim podjął temat, to powinien trochę się zapoznać ze specyfiką organizacji jaką jest OSP.

ksoniek
Kontakt:

Postautor: ksoniek » czw 16 lut 2017, 08:44

Dlatego należy poczekać na ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZE!
Awatar użytkownika

kwas

Postautor: kwas » czw 16 lut 2017, 09:13

Dlatego należy dać sobie spokój z pomysłem który podzieli nasze środowisko w cienkiej materii jaką jest kasa

ksoniek
Kontakt:

Postautor: ksoniek » czw 16 lut 2017, 09:19

Zgadzam się, akurat pomysł z emeryturą nie jest najlepszy zwłaszcza, że to i tak są ochłapy. Brakuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie i tutaj należałoby wesprzeć jednostki. Moim zdaniem to 10-20 czy ile tam wymyślą zł przeznaczyć na bieżące "wypłaty".
Przykład: Jesteś członkiem OSP w roku 2017, zapłaciłeś składkę, bierzesz udział akcjach (na podstawie meldunków, sprawozdania itp. ) to w styczniu 2018 dostajesz dodatek/premię, czy jak to nazwiesz typu 12 miesięcy x 10 zł.

kawerento

Postautor: kawerento » czw 16 lut 2017, 10:19

Bardziej mnie ciekawi skąd oni na to wszystko chcą pieniadze wziąć. Pamietajmy że rzad nie ma swoich pieniedzy, wszystko jest od podatników wiec zeby dać muszą zabrać

ksoniek
Kontakt:

Postautor: ksoniek » czw 16 lut 2017, 10:49

kawerento pisze:Bardziej mnie ciekawi skąd oni na to wszystko chcą pieniadze wziąć. Pamietajmy że rzad nie ma swoich pieniedzy, wszystko jest od podatników wiec zeby dać muszą zabrać

Sam sobie odpowiedziałeś :) nie podniosą podatków, le też ich nie obniżą. Nie zainwestują w budowę drogi, tylko przełożą o kolejne lata. Albo zaciągną kredycik w Argentynie

kuba22a
OSP (gm., woj.): ochotnicza straż pożarna

Postautor: kuba22a » czw 16 lut 2017, 16:25

bardzo to jest dobry pomysł

baxter

Postautor: baxter » pt 17 lut 2017, 09:14

Teraz każdy wyjazd jest zgłaszany do PSP, dodatkowo idzie lista osób do OSP.
Myślę ze za 20 lat dodatek dla obecnie działających strażaków nie będzie problemem ( o ile jeszcze będą wypłacać emerytury).
Dojść będzie można choćby po zdjęciach, publikacja w internecie składu.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie problem będzie dotyczył obecnych emerytów: jak mają udowodnić ze działali lub jak im udowodnić ze nie.

Ja młody jak stanę w dyskusję ze starym, ze od czasu jak jestem w straży ponad 10 lat, to ani razu na walnym czy wyjeździe go nie widziałem to zaraz usłyszę ze się nie znam i on jeszcze wozem z koniem do pożaru jeździł.

A za 20 lat to .... i frank miał być dobra waluta na kredyt.

Niestety boje się ze jest to kolejna gra rządzących o przyszłych wyborców. Przy wyborach pojawią się hasła: STRAŻACY wybierz mnie a będziesz miał dodatek do emerytury

Zgadzam się z tym ze to podzieli naszą społeczność

ksoniek
Kontakt:

Postautor: ksoniek » ndz 19 lut 2017, 06:28

Chyba jednak nie ma po co strzępić języka:
https://remiza.com.pl/dodatek-do-emeryt ... -mowi-nie/
Ta ekipa rządząca nie wprowadzi takich dodatków, czy to będzie projekt Kukiz'15, czy obywatelski.

Wróć do „Porady prawne”