Czy przewodniczący komisji rewizyjnej UG może być prezesem OSP???

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
jan1jan
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 30 mar 2017, 10:26
Status: Offline

Czy przewodniczący komisji rewizyjnej UG może być prezesem OSP???

Post autor: jan1jan »

Witam,
Mam mały problem a raczej brak wiedzy na ważne pytanie?
Czy przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Gminy może być prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej jeżeli jednostka otrzymuje dotację z Urzędu Gminy? Nie dawno dowiedziałem się, że radny ma zakaz łączenia mandatu radnego z zatrudnieniem w urzędzie tej gminy lub kierowania jednostką zależną od gminy. Ochotnicze Straże Pożarne są zależne od gminy na podstawie przepisów o ustawie o ochronie przeciwpożarowej??? Czy pomoże mi ktoś to wyjaśnić z konkretnymi odniesieniami do prawa??

Leoniasty
Posty: 31
Rejestracja: ndz 30 lis 2014, 12:18
Status: Offline

Re: Czy przewodniczący komisji rewizyjnej UG może być prezesem OSP???

Post autor: Leoniasty »

Jeżeli nie pobiera wynagrodzenia z funkcji prezesa OSP, to wydaje mi się, że nie jest to żadna przeszkoda. W tym przepisie chodzi o odnoszenie osobistych korzyści majątkowych, a że zarządza pieniędzmi z gminy, to robi to w imieniu jednostki, a nie swoim.

ksoniek
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 sty 2017, 20:29
OSP (gm., woj.): Pisarzowice, dolnośląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy przewodniczący komisji rewizyjnej UG może być prezesem OSP???

Post autor: ksoniek »

Może ustalmy jedno - radny nie może prowadzić jakiejkolwiek działalności na mieniu gminy. Przykład - http://powiatowa.info/wiadomosci/aktual ... -procedury
OSP to Stowarzyszenie działające na mieniu gminy otrzymujące dotacje z UG itd.
ergo Prezes nie może być radnym -> nie może być też przewodniczącym komisji rewizyjnej.
Tu drobna dygresja -> zgodnie z prawem radnym może naczelnik OSP :) Natomiast czy będzie to moralne i fair w stosunku do innych podmiotów? Zwłaszcza członek Komisji Rewizyjnej sprawdzający wydatki ponoszone przez jego stowarzyszenie?

PS. czy w pytaniu nie chodzi o pewną gminę na Z? gdzie jest jeszcze radna co ubezpieczyła samochód OSP?

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Czy przewodniczący komisji rewizyjnej UG może być prezesem OSP???

Post autor: jerzy988 »

przewodniczacygminnej komisji sprawdza wydatki gminy a nie osp ..OSP ma swoje władze i swoją komisje rewizyjną która sprawdza wydatki OSP.. radny nie może być zatrudniony przez przez wojta czy burmistrza bezpośrednio np.,nauczyciel już może

Topic author
jan1jan
Posty: 2
Rejestracja: czw 30 mar 2017, 10:26
Status: Offline

Re: Czy przewodniczący komisji rewizyjnej UG może być prezesem OSP???

Post autor: jan1jan »

Witam, nie chodzi o gminę"Z" :) Sam mam poprostu taki przypadek i nie wiem czy etyczne/prawnie nie będzie dobrze z czegoś zrezygnować. Dziękuję za pomoc... Czy jest ktoś w stanie podesłać jakąś podstawę prawną?
Awatar użytkownika

tymoteusz111
Posty: 10
Rejestracja: pn 26 mar 2012, 10:31
OSP (gm., woj.): Duninowo gm Ustka
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy przewodniczący komisji rewizyjnej UG może być prezesem OSP???

Post autor: tymoteusz111 »

proszę bardzo opinia prawna gotowa do wydruku zachęcam do zapoznania.
15.Możliwość łączenia funkcji radnego rady gminy z członkostwem we władzach OSP.
http://www.zosprp.pl/files/prawo/opinie/opinia.pdf

skroll8
Posty: 6
Rejestracja: pn 09 kwie 2012, 10:25
Status: Offline

Re: Czy przewodniczący komisji rewizyjnej UG może być prezesem OSP???

Post autor: skroll8 »

Witam. Podepnę się pod to pytanie. Czy sekretarz gminy może być prezesem gminnym OSP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat