Kierowca OSP - zezwolenie na pojazd uprzywilejowany

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
soonic
Posty: 8
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 13 lis 2014, 08:29
OSP (gm., woj.): Wołomin, Mazowieckie
Status: Offline

Kierowca OSP - zezwolenie na pojazd uprzywilejowany

Post autor: soonic »

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
Czy mam rozumieć, że po nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, która weszła w życie w 2016:
Starosta wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowany dla kierowcy OSP na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego (o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych) oraz na podstawie zaświadczenia od burmistrza lub wójta?

Czy coś jeszcze jest potrzebne? Jeśli tak to poproszę od razu podstawę prawną.

Chciałbym aby ten post konkretnie wyjaśnił sprawę:
Przychodzi nowy strażak do jednostki z kat. C lub B i co ma po kolei zrobić, aby mógł kierować samochodem uprzywilejowanym.

Pozdrawiam i zapraszam do merytorycznej dyskusji.

ospczaszyn
Posty: 6
Rejestracja: czw 19 sty 2017, 09:15
OSP (gm., woj.): CZASZYN gm. Zagórz, woj. podkarpackie
Status: Offline

Re: Kierowca OSP - zezwolenie na pojazd uprzywilejowany

Post autor: ospczaszyn »

Sprawa wygląda następująco:
1. trzeba zrobić badania lekarskie i psychologiczne (dla starostwa kopie i oryginał do wglądu)
2. Wójt/Burmistrz wystawia zaświadczenie (wzór mogę podesłać na maila)
3. Następnie w wydziale komunikacji w starostwie powiatowym trzeba złożyć wniosek o wydania zezwolenia wraz z opłatą 50 zł.
W mojej okolicy starostwa żądają dodatkowo kopii dowodu osobistego i prawa jazdy.

Po złożeniu wniosku, w zależności od osoby wydającej decyzję, albo w ten sam dzień, albo po kilku zezwolenie jest do odebrania.
Awatar użytkownika

Piki
Posty: 39
Rejestracja: sob 26 kwie 2014, 13:15
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierowca OSP - zezwolenie na pojazd uprzywilejowany

Post autor: Piki »

Wzór zaświadczenia od wójta dla osoby, która ma być kierowcą pojazdu uprzywilejowanego w OSP http://tiny.pl/g2hjf

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Kierowca OSP - zezwolenie na pojazd uprzywilejowany

Post autor: kronikarz »

Mam pytanie czy jednostka OSP może sfinansować ze swoich środków kurs na prawo jazdy dla strażaka.

jgk
Posty: 65
Rejestracja: wt 08 gru 2015, 20:17
Status: Offline

Re: Kierowca OSP - zezwolenie na pojazd uprzywilejowany

Post autor: jgk »

Co jeśli nie podoła i nie zda a koszt nie jest mały ????? Kto weźmie odpowiedzialność za straty finansowe stowarzyszenia ?????
Jeśli najwyższa włada czyli walne zebranie to klepnie to nie ma najmniejszego problemu.Oczywiście zarząd niby może też to zrobić sam ale w momencie zgrzytu na walnym może okazać się że będą oddawać kasę lub zostać posądzeni o nie wiadomo co.Dobrze by było mieć na piśmie zobowiązanie osoby której będzie robione prawko że zobowiązuje się do bycia kierowcą z chwilą otrzymania lejcy aby wyeliminować sytuacje mam więc mam was w ........itd.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat