Przekazanie wozu miedzy jednostkami OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
milek2323
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 03 sie 2014, 16:56
Status: Offline

Przekazanie wozu miedzy jednostkami OSP

Post autor: milek2323 »

Witam,
Szukalem podobnego tematu ale chyba nie ma.
Moja jednostka OSP ma mozliwosc pozyskania za darmo wozu od innej jednostki OSP, ktora chce sie pozbyc tego auta, ale chca, aby bylo ono nadal wykorzystywane do dzialan bojowych. Dodam ze jest to jednostka z innej gminy.
Czy na podstawie wniosku o przekazanie auta bojowego, ktory zlozy moja gmina bedziemy mogli zarejestrowac to auto? Czy potrzebna jest jakas umowa? Darowizny? Kupna-sprzedaży za symbolicznego 'zeta'? Jak to wyglada od strony prawnej?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Przekazanie wozu miedzy jednostkami OSP

Post autor: TadekB »

Proponuję zajrzeć do statutów obu OSP. Z cała pewnością zbycie (a więc i przekazanie) środka trwałego wymaga podjęcia uchwały przez walne zebranie jednostki zbywającej (tej, która chce przekazać samochód). Trzeba sprawdzić, czy w Waszym statucie są zapisy odnośnie przyjęcia darowizn. Jeśli nie ma wskazania, że nabycie musi być poprzedzone uchwałą Waszej OSP, to zarząd powinie spisać z tamtą OSP umowę darowizny/przekazania. Trzeba oczywiście sprawdzić, czy samochód jest własnością OSP czy gminy, bo wtedy sprawa wygląda inaczej i to wójtowie/burmistrzowie oraz rady gmin muszą podejmować stosowne uchwały.
Systematyzując:
1. sprawdź stan prawny (własność) pojazdu - wystarczy rzut okiem na dowód rejestracyjny;
2. w razie czego sprawdź statuty obu OSP.
998 + 112 = 1110 !

Topic author
milek2323
Posty: 4
Rejestracja: ndz 03 sie 2014, 16:56
Status: Offline

Re: Przekazanie wozu miedzy jednostkami OSP

Post autor: milek2323 »

Ok, dzieki wielkie za odpowiedz. Oczywiscie gmina jest wlascicielem i tak samo u nas, gmina bedzie nabywca. Tak wiec dziekuje za nakierowanie, juz wiem ze gmina musi zajac sie cala sprawa "papierowa".
Jeszcze raz dzieki za odp.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat