Zmiana w Statucie dot wyborów walnych

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Kreator publikacji
tomasz9087
Posty: 4
Rejestracja: ndz 22 sty 2017, 19:27
Status: Offline

Zmiana w Statucie dot wyborów walnych

Postautor: tomasz9087 » śr 07 mar 2018, 15:31

Na moim powiecie jest jednostka OSP w której na zebraniu walnym ich strażak złożył wniosek o "rozpoczęcie prac nad zmianami w statucie OSP , tak aby na zebraniu walnym wyborczym można było głosować personalnie na dane stanowisko w zarządzie", tak aby przysłowiowy KOWALSKI wybierany był na np Prezesa a nie do zarządu, który się miały ukonstytuować po wyborach, twierdząc, że to będzie najbardziej demokratyczne. Wniosek został przegłosowany przez jednostkę jako "rozpoczęcie prac nad możliwością zmiany" i zarząd nie wie co robić, a nie chcieli by tego zmieniać. Czy takie zmiany są możliwe? Proszę o pomoc i ewentualną podpowiedź co dalej?

doug-polk
Posty: 6
Rejestracja: czw 06 lip 2017, 10:24
OSP (gm., woj.): Oświęcim, Małopolskie
Status: Offline

Re: Zmiana w Statucie dot wyborów walnych

Postautor: doug-polk » wt 12 cze 2018, 10:37

Pytanie czy taki wniosek został w ogóle zgodnie z prawem wprowadzony na listę tematów poruszonych na walnym, czy też był to tzw. głos z sali? Myśmy kiedyś obradowali, nad innymi tematami, między innymi gadaliśmy o ripple, natomiast wtedy to wiesz, cała lista tematów była wprost przedstawiona przed czasem.

Nacz. Długie
Posty: 9
Rejestracja: ndz 04 cze 2017, 10:02
OSP (gm., woj.): Długie (zach-pom)
Status: Offline

Re: Zmiana w Statucie dot wyborów walnych

Postautor: Nacz. Długie » wt 12 cze 2018, 17:02

We wzorcowym statucie jest napisane:

§ 37

Zmianę statutu i rozwiązanie OSP uchwala walne zebranie członków większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej ½ ogólnej liczby członków.

§ 38

Wnioski o zmianę statutu i rozwiązanie OSP może składać zarząd OSP z własnej inicjatywy lub na zgłoszone mu żądanie co najmniej ½ ogólnej liczby członków.
Zawiadomienie członków OSP o terminie walnego zebrania, na którym ma być rozpatrywany wniosek w sprawie rozwiązania OSP, powinno być doręczone wraz z porządkiem obrad co najmniej na 30 dni przed terminem zebrania.

Pozostaje kwestia czy te paragrafy nie zostały zmienione przy uchwalaniu statutu.

Wróć do „Porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Zaloguj się  •  Zarejestruj się