Od ilu lat.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Mateusz74214
Posty: 10
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 07 cze 2010, 16:28
OSP (gm., woj.): Wola Ociecka (Ostrów, podkarpackie)
Lokalizacja: Wola Ociecka
Status: Offline

Od ilu lat.

Post autor: Mateusz74214 »

Witam, mam pytanie. Od ilu lat można się zapisać na legalnie do OSP. Od 16 czy od 18. W lipcu będę miał 16 lat, i chciałem się zorientować w tej sprawie. Bardzo mnie ciągnie od młodych lat do straży, więc chciałbym się już zapisać. Z tego co wiem, to jak się zapisujesz do straży, to komendant jednostki do której się zapisało, załatwia dla nowego członka OSP mundur wyjściowy w gminie. Tak słyszałem. Jeżeli coś wiecie to napiszcie od ilu to lat można się zapisać, i jak to się dostaje mundur wyjściowy. Tak jak ja to napisałem, czy jakoś inaczej. Czekam na szybką odpowiedz.
Ostatnio zmieniony pn 07 cze 2010, 21:54 przez Mateusz74214, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Mateusz74214 :)
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: kamil237 »

Kolego wystarczy poszukać... Było to już maglowane na forum.
np. TU: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=2514
TU: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=2076
i TU: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=2508
No ale niech będzie jeszcze raz:
Do MDP przy OSP (jeżeli OSP prowadzi MDP) za zgodą rodziców możesz się zapisać w wieku 12 lat (chyba, że statut jednostki stanowi inaczej)
Aby być zwyczajnym członkiem OSP MUSISZ mieć skończone 18 lat. Ale to nie wszystko, są jeszcze badania, szkolenia (jeżeli chcesz uczestniczyć w akcjach ratowniczo - gaśniczych) ale o tym poszukaj na forum.
Co do munduru wyjściowego: Kolego są ważniejsze rzeczy, mundur wyjściowy dostaniesz jak przyjdzie czas... Samo zapisanie się do OSP nie gwarantuje otrzymania munduru, zwłaszcza wyjściowego, koszarówka może tak ale to też zależy od tego czy jednostkę stać na to aby każdemu nowemu członkowi od razu przydzielić mundur koszarowy, wszędzie jest inaczej. Najlepiej będzie jak udasz się do naczelnika jednostki do której chcesz się zapisać i On powinien udzielić Ci konkretnych informacji.
Pozdrawiam.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Topic author
Mateusz74214
Posty: 10
Rejestracja: pn 07 cze 2010, 16:28
OSP (gm., woj.): Wola Ociecka (Ostrów, podkarpackie)
Lokalizacja: Wola Ociecka
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: Mateusz74214 »

Dzięki kolego za informację. Ale zadam jeszcze jedno pytanie co do tego. U nas w jednostce kilka lat temu koledzy akurat mieli już ukończone 16 lat, i pojechali na akcję powodziową, a za jakiś czas, dostali odznaki "WZOROWY STRAŻAK" to teraz już sam nie wiem jak to jest.
Pozdrawiam
Mateusz74214 :)
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: kamil237 »

Pojechali na akcje niezgodnie z prawem. I gdyby któremuś z nich coś się stało to nawet sobie nie wyobrażasz jakie konsekwencje poniosła by osoba (zapewne naczelnik) która zgodziła się na ich udział w akcji. Osoby poniżej 18 roku życia i bez odpowiednich szkoleń oraz badań lekarskich nie mają prawa brać udziału w akcjach ratowniczo - gaśniczych. A to, że w różnych jednostkach nieletni są zabierani na akcję to już niestety jest tylko i wyłącznie błąd dowódców, naczelników. Niech się cieszą, że nic im się z tego powodu nie dzieje. Ale wszystko do czasu... Kolego jeszcze zdążysz się najeździć…
A co do "wzorowego strażaka" to tak to już jest, że w wielu jednostkach przydziela się go każdemu, bez wyjątku, nawet jeżeli nigdy ognia nie wąchał. Znam to niestety również z własnego podwórka i bardzo nad tym ubolewam bo przez takie praktyki odznaka ta traci całkowicie wartość dla osób które naprawdę na nią zasługują. Ot kolejna blaszka na mundurze. Nic więcej. Kolego jeżeli na poważnie chcesz angażować się w działalność straży to nie patrz na blaszki... Bo nie po to się to robi.
A tutaj masz aktualnie obowiązujący regulamin dotyczący odznaczeń: http://www.zosprp.pl/?q=content/odznaki-i-wyroznienia
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Topic author
Mateusz74214
Posty: 10
Rejestracja: pn 07 cze 2010, 16:28
OSP (gm., woj.): Wola Ociecka (Ostrów, podkarpackie)
Lokalizacja: Wola Ociecka
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: Mateusz74214 »

Kolego mi nie zależy od razu na odznakach. Jak tylko skończe 18 lat, to od razu zapisuje się do OSP. We Wielki Piątek i Wielką Sobotę, stałem w mundurze strażackim przy grobie i to mnie jeszcze bardzie nakłoniło do wstąpienia w szeregi OSP, w sumie mnie od dzieciństwa ciągnęło do straży i dalej ciągnie. A na czym polega kurs I stopnia i badania które robi się zaraz po tym kursie. Co tam się wykonuje jakieś testy sprawnościowe, czy jakieś testy pisemne. Jak test pisemny to może bym coś w moim wieku teraz napisał, bo niedawno byłem na powiatowym konkursie pożarniczym.
Pozdrawiam
Mateusz74214 :)

OSP_Złotniki
Posty: 19
Rejestracja: ndz 01 lis 2009, 12:52
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: OSP_Złotniki »

Koledzy odświrzę troche temat.
Poszukuję regulaminu, najlepiej w PDF`ie żebym mógł umieścić na stronie internetowej. W sąsiednich jednostkach nagminnie zdarza się że na sztukę zabierają 16-latków. Poszukuję jakiś prawnych ustaleń w których jawnie jest napisane że do akcji mogą jeżdzić tylko osoby PEŁNOLETNIE.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: kwas »

Artykuł 19 punkt 1b ustawy o ochronie przeciwpożarowej stanowi o wieku osób uczestniczących w działaniach ratowniczych.
A ustawę znajdziesz w internecie również w pdf.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: fireman90 »

OSP_Złotniki pisze: Poszukuję regulaminu, najlepiej w PDF`ie żebym mógł umieścić na stronie internetowej. W sąsiednich jednostkach nagminnie zdarza się że na sztukę zabierają 16-latków. Poszukuję jakiś prawnych ustaleń w których jawnie jest napisane że do akcji mogą jeżdzić tylko osoby PEŁNOLETNIE.
Możesz sobie umieszczać nawet "tłustym" drukiem. W naszych szeregach jest tylu niereformowalnych dowódców (naczelników), że będzie to zwyczajna "walka z wiatrakami". Zresztą do części "młodzieży" również te przepisy nie bardzo docierają, wystarczy poczytać np. tu http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1081.0.html :roll: -od pięciu lat nie dadzą sobie wytłumaczyć :evil:
Jajakobyły
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: Artur »

"Mateusz74214" tekst tej ustawy jest tutaj: http://www.legeo.pl/prawo/dziennik-ustaw-2009/178/1380/ a to o wieku tak jak napisał kolega "kwas"
Art. 19. 1. Ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują w oparciu o przepisy ustawy— Prawo o stowarzyszeniach.

1a. Ochotnicza straż pożarna jest jednostką umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami.

1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.

2. Szczegółowe zadania i organizację ochotniczej straży pożarnej i ich związku określa statut.

3. Wszelkie sprawy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, określone w statucie ochotniczej straży pożarnej i ich związku, wymagają uzgodnienia z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej właściwym ze względu na teren działania lub Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w przypadku związku ochotniczych straży pożarnych działającego na terenie całego kraju.

W regulaminie MDP jest taki zapis:
18. Członkom drużyny zabrania się bezpośredniego uczestnictwa w akcjach
ratowniczo-gaśniczych,
natomiast zezwala się na wykonywanie czynności
pomocniczych poza terenem akcji, między innymi takich jak:
a) zabezpieczenie obiektu OSP po wyjeździe sekcji do akcji,
b) opieka nad dziećmi,
c) pomoc ludziom poszkodowanym wymagającym opieki sanitarno-medycznej,
d) pomoc w przygotowaniu wyżywienia dla uczestników akcji ratowniczo-gaśniczej.
I chyba wszystko już jasne jest.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

StrażakSam9
Posty: 8
Rejestracja: sob 16 paź 2010, 20:00
OSP (gm., woj.): łódzkie łódzkir
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: StrażakSam9 »

1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.!

To jak to w końcu jest???Nie do 60 lat????
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: Artur »

Ustawa się zmieniła. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Tekst ujednolicony. Poz. 1380 Dz.U. nr 178 z 27.10.2009. Dziennik Ustaw z 2009 r. było do 60 lat a teraz jest do 65
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

radzio
Posty: 1
Rejestracja: czw 10 lut 2011, 19:26
OSP (gm., woj.): Drawsko wielkopolskie
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: radzio »

Od ilu lat można brać udział w głosowaniu na poszczegulne władze w jednostkach OSP np.komendanta
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: kamil237 »

W OSP nie ma funkcji komendanta. Jest prezes, naczelnik, sekretarz, skarbnik itd. (Jest natomiast komendant gminny ochrony ppoż. oraz komendant gminny ZOSP RP). Ale pytasz o władze w OSP więc:

Co do prawa uczestniczenia w wyborach to sprawdź swój statut. Zapewne masz w nim tak jak jest we wzorcowym statucie czyli:
§ 10

1. Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej może zostać osoba, która skończyła .......... lat, uzyskała zgodę opiekunów ustawowych, jeśli ma mniej niż 16 lat, i złożyła przyrzeczenie.
2. Członkom młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku od 16 do 18 lat przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze.
3. Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych nie biorą udziału w akcjach ratowniczych prowadzonych przez OSP.
§ 11
Członkowie zwyczajni mają prawo:
1) wybierać i być wybieranymi do władz OSP z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 lat.
2) uczestniczyć w walnym zebraniu z prawem głosu.
3) wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP.
4) korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP.
5) używać munduru, dystynkcji i odznak.
Zgodnie z przytoczonym tekstem prawo wybierać i być wybieranym do władz OSP mają członkowie zwyczajni oraz członkowie MDP w wieku 16 - 18 lat.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: fireman90 »

radzio pisze:Od ilu lat można brać udział w głosowaniu na poszczegulne władze w jednostkach OSP

Mnie się wydaje, że od jakichś 120-130 lat, czyli odkąd istnieje Ochotnicze Pożarnictwo :)
Tak na przyszłość zanim zadasz "dziwne" pytanie na forum, to użyj funkcji "szukaj", lub skorzystaj z rady @kamil237 i
kamil237 pisze:Co do prawa uczestniczenia w wyborach to sprawdź swój statut. Zapewne masz w nim tak jak jest we wzorcowym statucie
Jajakobyły

palisie
Posty: 13
Rejestracja: śr 25 wrz 2013, 17:18
OSP (gm., woj.): pom i czasem moga byc okolice
Status: Offline

Re: Od ilu lat.

Post autor: palisie »

A czy każdy może tak zająć się opieką dzieci? myślę tutaj jako o dodatkowej pracy dla na przykład dziewczyny? Czy opiekun powinien mieć jakieś doświadczenie albo papiery? Szukam osoby która mogłaby co jakiś czas popilnować siostrzeńca.. Jeżeli nic nie znajdę to może pomoże mi strona http://www.emcare.pl/ .. w gazetach jest jakoś mało takich ogłoszeń i anonsów.. czym to jest spowodowane tego nie wiem:P
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat