Mam pytanko

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
StrażakSam9
Posty: 8
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 16 paź 2010, 20:00
OSP (gm., woj.): łódzkie łódzkir
Status: Offline

Mam pytanko

Post autor: StrażakSam9 »

Chciałbym się dowiedzieć kto może odwołać zarząd OSP i na czyj
wniosek, jeśli członkowie OSP są bezradni w tej kwestii i boją się działać?I kto jest
władny po za władzami OSP, aby sprawdzić czy wybrane osoby w OSP na dane
stanowiska tzn.prezesa,naczelnika,gospodarza itd.zostały wybrane zgodnie z
prawem(statutem danej OSP),i jak długo mogą być osobami,jeśli nie zostały zgłoszone do
sądu rejestrowego, pełniącymi tylko obowiązki na danym stanowisku?Czy w
ogóle
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Re: Mam pytanko

Post autor: Sławko »

Nadchodzący rok jest w OSP rokiem wyborczym. Przygotujcie się dokładnie na walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, bo tylko walne zebranie jest władne zmienić skład zarządu. Jeżeli chcecie zrobić to szybciej, to musicie zebrać dwie-trzecie członków, np. po przez zebranie odpowiedniej liczby podpisów i zażądać od zarządu zwołania nadzwyczajnego walnego zebrania, jeżeli zarząd nie zwoła takiego zebrania, to skierujecie pismo do odpowiedniego zarządu gminnego, o nie wywiązywaniu się ze swoich statutowych obowiązku obecnego zarządu waszej jednostki.
Musicie się jednak liczyć z tym, iż zebranie sprawozdawczo-wyborcze 2011r., w tym drugim przypadku i tak będzie musiało się odbyć, i jeżeli na obu zebraniach dojdzie do zmian w składzie zarządu, to trzeba będzie dokonać dwukrotnie wpisu do KRS.
To tak trochę w skrócie, dokładne wskazówki na pewno znajdują się w waszym statucie.
PZDR
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl

Topic author
StrażakSam9
Posty: 8
Rejestracja: sob 16 paź 2010, 20:00
OSP (gm., woj.): łódzkie łódzkir
Status: Offline

Re: Mam pytanko

Post autor: StrażakSam9 »

No właśnie nie znajdują się.Jak by tak było to nie zadawałbym głupich pytań.Dzięki ale nie pomogłeś. 8)
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Re: Mam pytanko

Post autor: Sławko »

No chwila, jak, w statucie jednostki nie ma zapisu o odwołaniu zarządu? To co to jest za statut :?:. A może nie macie dostępu do statutu?
Poza tym, pierwsza część mojego postu wyjaśnia sytuację, która pojawi się przyszłym roku, więc możesz ją zastosować. Chyba, że ci którzy chcą zmian, są w zdecydowanej mniejszości. Wtedy do pomysłu na zmianę zarządu, musicie przekonać innych, albo nic nie wskóracie.
PZDR
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl

Topic author
StrażakSam9
Posty: 8
Rejestracja: sob 16 paź 2010, 20:00
OSP (gm., woj.): łódzkie łódzkir
Status: Offline

Re: Mam pytanko

Post autor: StrażakSam9 »

No właśnie w tym statucie który czytałem nie ma info o takiej sytuacji.Chyba że statut jest bardziej rozbudowany a jego część jest pilnie strzeżona przez tych którzy czują się zagrożonymi w OSP i nie udostępniają go.O wyborach wiem,ale to nic nie znaczy dla tej OSP.Osoby które się w niej znajdują to ludzie płochliwi którzy nie potrafią się ogarnąć,i obawiają się tych którzy rządzą się w OSP od wielu lat i nie znalazł się na nich mocny.To klan!Ojciec,syn,wnuczek!Wszyscy w okół wiedzą że np.ojciec-prezes OSP siedem lat temu skończył 60 lat a w dalszym ciągu zdarza się że jedzie do akcji wozem uprzywilejowanym i to alarmowo!Czy bierze udział w akcji mimo że jest tylko kierowcą?Moim zdaniem tak!I zarząd nic z tym nie robi od lat.Syn-gospodarz OSP,bywało że wyjeżdżał do akcji jako kierowca pod wpływem alkoholu!Nic mu nikt nie zrobił!Dalej jest w OSP,panoszy się i rządzi!Wnuczkowie-są w zarządzie i jako nieletni za pozwoleniem innych(prezesa,gospodarza itd) jeździli do akcji!I tak to się kręci w dalszym ciągu!I uwierz mi,NIE MA MOCNYCH... :? !!!!!

Topic author
StrażakSam9
Posty: 8
Rejestracja: sob 16 paź 2010, 20:00
OSP (gm., woj.): łódzkie łódzkir
Status: Offline

Re: Mam pytanko

Post autor: StrażakSam9 »

Po za tym wszystkim pytałem "Sławko"jeszcze o to:"I kto jest
władny po za władzami OSP, aby sprawdzić czy wybrane osoby w OSP na dane
stanowiska tzn.prezesa,naczelnika,gospodarza itd.zostały wybrane zgodnie z
prawem(statutem danej OSP),i jak długo mogą być osobami,jeśli nie zostały zgłoszone do
sądu rejestrowego, pełniącymi tylko obowiązki na danym stanowisku?Czy w
ogóle?"
Do dziś nie znam odpowiedzi na to pytanie,a tego na pewno nie ma w statucie! 8)
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Re: Mam pytanko

Post autor: Sławko »

Władna jest komisja rewizyjna. Każda OSP jest samowładnym stowarzyszeniem, działającym na podstawie własnego statutu. Największą władzą w OSP, jest walne zebranie członków, jeżeli nie masz poparcia w sowich spostrzeżeniach, to za wiele nie zdziałasz. Według tego co piszesz, to myślę, że statut w waszej jednostce, nie przechodził większych zmian od wielu lat i niema nic wspólnego z wzorcowym statutem ZOSP RP. Po drugie, w każdej jednostce musi być potwierdzony protokołem przynajmniej jeden egzemplarz statutu z pełnym tekstem, dostępny na żądanie każdego członka.
Kolejny raz piszę o tym, że najlepszą okazją do zmiany zarządu jest zebranie sprawozdawczo wyborcze, jeżeli takie zebranie nie jest zwoływane to już jest działanie niezgodne ze statutem.
Jeżeli wiesz o tym, że wasza jednostka działa bez aktualnych wpisów do KRS, to możesz zrobić trzy rzeczy..., ale to już na PW.
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat