KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
malyloll1
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 06 sty 2011, 14:22
Status: Offline

KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: malyloll1 »

Witam serdecznie , mam pytanie jakie trzeba miec uprawnienia i skończoną szkołę żeby zostac komendantem jednostki OSP? I czy zmieniają się uprawnienia komendanta jak wchodzi się do KSRG ? Prosił bym o szybką odpowiedz. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: Jarek »

Co dokładnie masz na myśli? Komendantem jednostki? U mnie nie ma takiej funkcji... Można być prezesem jednostki, naczelnikiem jednostki, gminnym komendantem ochrony p.poż, albo Gminnym komendantem ZOSP. Więc jeśli chodziło Ci o którąś z tych funkcji to sprecyzuj:) postaram się pomóc:)

Pozdr Jarek.

Topic author
malyloll1
Posty: 7
Rejestracja: czw 06 sty 2011, 14:22
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: malyloll1 »

Witam dokładnie chodzi mi o "naczelnikiem jednostki" jakie trzeba miec uprawnienia i skończoną szkołę żeby zostac naczelnikiem jednostki OSP? I czy zmieniają się uprawnienia naczelnika jak wchodzi się do KSRG ? Prosił bym o szybką odpowiedz. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: Jarek »

Aby zostać naczelnikiem jednostki OSP należy odbyć kurs na naczelników jednostek.
Do tego kursu mogą przystąpić osoby pełnoletnie, z minimum średnim wykształceniem, które ukończyły kurs podstawowy strażaka ratownika, obie części, następnie kurs na dowódców sekcji. Ukończenie tych kursów daje możliwość wzięcia udziału w szkoleniu na naczelnika.

Ok. 23.00 podeśle Ci podstawę prawną, teraz nie mogę znaleźć:)


Uprawnienia naczelnika zależą raczej od statutu jednostki. Jeśli po wstąpieniu do KSRG zmienicie statut i zmienią się wasze zadania i cele to naczelnikowi jako dowódcy jednostki zmienią się uprawnienia na takie by mógł realizować nowe cele i zadania;) Tak automatycznie;)
Pozdr Jarek
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: podymacz »

Będąc podoficerem PSP, masz kwalifikacje na Naczelnika i Komendanta Gminnego od razu. :wink:
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: Jarek »

Tak jak obiecałem:

Informacje na temat wymagań dla strażaków na stanowisko naczelnika jednostki zawarte są w Systemie szkolenia członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, zatwierdzonych przez KG PSP w 2006 roku. Dokument dostępny na stronie KG PSP.

Fragment:
III. WARUNKI PRZYJĘCIA NA SZKOLENIE
1. Ukończone 18 lat i nie przekroczone 55,
2. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające możliwość udziału w działaniach ratowniczych,
3. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
4. Skierowanie na szkolenie od zarządu OSP potwierdzone przez właściwy organ gminy.

Dodatkowo strażak ratownik OSP starający się o przyjęcie na poszczególne rodzaje szkoleń powinien posiadać:
1) w przypadku szkolenia strażaków ratowników OSP część I - wykształcenie co najmniej podstawowe (system ośmioklasowy lub gimnazjum),
2) w przypadku szkolenia strażaków ratowników OSP część II - wykształcenie co najmniej podstawowe (system ośmioklasowy lub gimnazjum) oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia strażaków ratowników OSP część I,
3) w przypadku szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP, kierowców - konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP oraz z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach - wykształcenie co najmniej podstawowe (system ośmioklasowy lub gimnazjum) oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia strażaków ratowników OSP część II lub spełnienie równorzędnych wymagań,
4) ...
5) ...
6) w przypadku szkolenia dowódców OSP - wykształcenie co najmniej na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej, co najmniej 3-letni staż jako strażak ratownik OSP, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia strażaków ratowników OSP część II lub spełnienie równorzędnych wymagań, zaświadczenie o ukończeniu kursu z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP,
7) w przypadku szkolenia naczelników OSP - zalecane wykształcenie co najmniej średnie oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dowódców OSP,
8) ...

Widzisz, drogą dedukcji można dojść do tego ile trzeba skończyć szkoleń i jakie mieć wykształcenie by zostać naczelnikiem OSP.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: fireman90 »

Jarek pisze: Widzisz, drogą dedukcji można dojść do tego ile trzeba skończyć szkoleń i jakie mieć wykształcenie by zostać naczelnikiem OSP.
Zapomniałeś o "drobnym" szczególiku - to wszystko co powyżej, psu na budę się zda jeśli Walne Zebranie nie zechce wybrać tak wyszkolonego kandydata :(
Jajakobyły

998ratownik
Posty: 27
Rejestracja: śr 05 sty 2011, 14:04
OSP (gm., woj.): JRG OSP Kopydłowo
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: 998ratownik »

Czy ktoś z Was orientuje się jaki odsetek naczelników OSP posiada ukończone szkolenia dowódców OSP bądź naczelników OSP??
Jak to wygląda w Waszych jednostkach, czy faktycznie przeciętnemu strażakowi udaje się przejśc szereg szkoleń by następnie znaleźc uznanie na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym i zostac naczelnikiem jednostki??
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: Jarek »

Fireman90 - zgadza się, wiadomo że naczelnikiem zostanie ten kto zostanie wybrany w głosowaniu:) a wiec do wykształcenia i szkoły można jeszcze dopisać poparcie kolegów z OSP.:)


998ratownik - dobre pytanie:) moim zdaniem niewielki tylko odsetek naczelników spełnia ten wymóg, właśnie dlatego że naczelników wybiera walne zebranie jak wspomniał fireman90:) i ja to szanuję:) sam zamierzam najpierw zostać naczelnikiem, a dopiero potem zdobywać szkolenia;) nie wiem jak jest u was, ale niestety u mnie jest tak, że musi znaleźć się samozwaniec z poparciem kolegów by cokolwiek ruszyć w jednostce,w tym i szkolenia i kursy:) czyli tak trochę z przymusu:)
Aktualny naczelnik u mnie też nie ma kursu naczelników;)
Znam też kilka jednostek OSP, w KSRG i podmioty wspomagające których naczelnicy nie mają tych kursów:)
Bywają i takie przypadki że naczelnikiem zostaje człowiek bez Kuru podstawowego strażaka ratownika:) (co w momencie wyjazdy na akcje sprawia że on nie może być dowódcą, bo nie może być na akcji tak naprawdę, ale do tego mało kto przykłada wagę... niestety)

Ale dla wyjaśnienia kolega pytał jakie trzeba spełnić wymagania:) dlatego przedstawiłem gołą prawdę. Wymagania są... należy ich przestrzegać, chociaż sam sobie zdaję z tego sprawę, iż czasem wyższa konieczność na to nie pozwoli. Po prostu na tym forum nie wypada namawiać do łamania jakichkolwiek przepisów czy zaleceń ;)

Pozdr
Jarek

Topic author
malyloll1
Posty: 7
Rejestracja: czw 06 sty 2011, 14:22
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: malyloll1 »

Powiem wam koledzy tak, pytacie jak u nas wygląda wybór naczelnika hehehehe? Jak jest wódka to i są koledzy, jeżdzą najebani , chleją przy każdej okazji jaka się tylko nadarzy. I wielu osobą zaczeło to przeszkadzac jak sie zachowóją i dla tego chcemy wywalic pana naczelnika. Tylko cala straz to jego rodzina brat kuzyn szfagier i tak dalej . Tak jak juz wspomniałem widzą tylko wódkę, gdy przyszł by im gdzieś wyjechac to strach z takimi ludzmi jechac.przepraszam za wulgaryzm
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: Jarek »

Ja wybaczam te wulgaryzmy bo wiem że czasem człowieka krew zalewa jak widzi pewne sprawy. Przeżyłem to na własnej skórze i wiem jak to jest:(

Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: JakuB »

U mnie oficjalny naczelnik i jego zastępca posiadają odpowiednie szkolenia. Niestety od wyborów naczelnik odszedł, zastępca nie ma czasu. Do wyborów ja pełnię funkcję naczelnika jednostki - posiadam odpowiednie kwalifikacje bez kursu naczelnika.
W jednostce (przypuszczam ze w całym regionie) osoba jest wybierana naczelnikiem, a dopiero później kieruje się na szkolenie naczelników. Uważam, że jest to najlepszy system, gdyż eliminuje robienie kursów na naczelnika przez osoby, które być może nigdy nie zostaną wybrane.
Z drugiej strony: czy posiadając kurs w zakresie dowodzenia akcją potrzebne są dodatkowe szkolenia? Z jakiego zakresu jest taki kurs (uczy jak wypełniać papierki) ?

leszkoma
Posty: 30
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: leszkoma »

Szanowni druhowie tu nie potrzeba żadnej ogromnej wiedzy. Stwierdzenie jest proste. Naczelnika wybiera walne zebranie danej jednostki. Osoba ta powinna posiadać minimum kurs podstawowy,bo przecież będzie odpowiadać za działania operacyjne. Od czasu wyboru nowy naczelnik ma 1rok czasu na przeprowadzenie swoich szkoleń wg kolejności.To są wytyczne związku. Pozdrawiam.

Metias
Posty: 1
Rejestracja: czw 25 sie 2016, 12:02
Status: Offline

Re: KOMENDANT OSP A KSRG jak zostac?

Post autor: Metias »

Gdzie można zobaczyć te wytyczne związku? Ewentualnie jakieś inne wytyczne mówiące o szkoleniach które ma mieć naczelnik.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat