Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
marcindiego
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 12 lut 2011, 13:23
OSP (gm., woj.): Bircza., Podkarpacie
Status: Offline

Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: marcindiego »

Mam pytanie czy jest jakaś ustawa prawna co do ekwiwalentu dla strażaków bo jest on wypłacany nie powiem ale z 6miesiecznym opóźnieniem a moze jest jakas ustawa co do czasu wypłacenia

ArtB
Posty: 8
Rejestracja: ndz 25 sty 2009, 20:31
Lokalizacja: Konin
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: ArtB »

Termin w jakim ma być wypłacony ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych przez gminę nie jest określony bezpośrednio. Pośrednio jednak tak, gdyż powoduje on zobowiązanie finansowe gminy, które powinno lub musi być rozliczone w roku budżetowym. Natomiast postawa prawna oraz wysokość ekwiwalentu określona jest w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej z dn. 24.08.1991r. (Dz.U.2009.178.1380)w art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.
2. Wysokość ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) przed dniem ustalenia ekwiwalentu, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym. Ekwiwalent jest wypłacany z budżetu gminy.
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.
4. Członkowie ochotniczych straży pożarnych, za czas nieobecności w pracy z przyczyn określonych w ust. 1, zachowują przewidziane w odrębnych przepisach uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą.
5. W przypadku zbiegu świadczeń, o których mowa w ust. 1 i 4, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów stosuje się przepisy korzystniejsze.
Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny. K.H. Waggerl

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: mikele »

Skoro mowa o ekwiwalencie to może ktoś rozwieje moją wątpliwości :]
Przepisy mówią (dokładnie to Art. 28 ust. 3 ustawy o ochronie ppoż), że ekwiwalent "nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie". Urlop wypoczynkowy jest niewątpliwie czasem nieobecności w pracy, za który zachowuję wynagrodzenie. Czy zatem będąc na urlopie i uczestnicząc w akcji nie należy mi się czy może należy się ekwiwalent?

dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: Jarek »

Tak przeczytałem dokładnie to wszystko i zachodzę w głowę...
bo wynika z tego, że w mojej gminie nikomu nie należy się ekwiwalent.
Dlaczego?

Bo żaden z moich ludzi nie dostaje wolnego w czasie pracy na wyjazd do akcji :( Jeżdżą tylko Ci, którzy są już po pracy, czyli jak dobrze rozumiem im ekwiwalent się nie należy? :(
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: kamil237 »

@Jarek Jeżeli jesteś po pracy to ekwiwalent jak najbardziej Ci się należy, bo to jest Twój czas wolny za który nie otrzymujesz wynagrodzenia od pracodawcy. Ekwiwalent się nie należy jeżeli uczestniczysz w akcji w czasie w którym normalnie powinieneś być w pracy i mimo to pracodawca zapłaci Ci za ten, np. dzień czy godziny normalną wypłatę. Jeżeli natomiast pracodawca np. potrąci Ci pewną kwotę z wypłaty właśnie za czas nieobecności w pracy ze względu na udział w akcji to za ten czas ekwiwalent również Ci się należy.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: Jarek »

Aha! :)

Dziękuję Kamilu za rozwianie moich wątpliwości :)

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: mikele »

kamil237 pisze:@Jarek Jeżeli jesteś po pracy to ekwiwalent jak najbardziej Ci się należy, bo to jest Twój czas wolny za który nie otrzymujesz wynagrodzenia od pracodawcy. [...]
Jest dokładnie tak jak piszesz.
Ale wracam do pytania: co w przypadku urlopu wypoczynkowego, który jest nieobecnością w pracy za którą otrzymuję wynagrodzenie (tzn. z tytułu tej nieobecności nie mam potrąceń z wynagrodzenia). Może są jakieś przepisy szczególne regulujące tę kwestię?

ArtB
Posty: 8
Rejestracja: ndz 25 sty 2009, 20:31
Lokalizacja: Konin
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: ArtB »

Ekwiwalent się należy. Ustawodawca powołując przepis określił, że ekwiwalent należy się za udział w akcjach ratowniczych a nie za utracony zarobek. Udział w akcji ratowniczej jest usprawiedliwioną nieobecności w pracy za którą pracodawca może potrącić wynagrodzenie. Jeżeli nie potrąci ekwiwalent nie przysługuje. (Podstawa prawna - § 11 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281). Natomiast urlop wypoczynkowy jest prawem podmiotowym pracownika o charakterze osobistym. Oznacza to, iż pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu ani przekazać go na inną osobę. Urlop należy wykorzystać w naturze, co wyklucza jakiekolwiek finansowe rekompensaty wypłacane w zamian za urlop. Jedynie w ściśle określonych przypadkach pracodawca może wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Ponadto urlop nabywa się po przepracowaniu odpowiedniego okresu pracy. Można to jakby zrównać urlop - czas wolny w zamian za nadgodziny.
Dal ciekawości - Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze. Zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności wzięcia udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji, zaś w celu uczestniczenia w szkoleniu pożarniczym - na podstawie wniosku właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taką akcją.
Wartość człowieka poznajemy niezawodnie po tym, jak on umie spędzać czas wolny. K.H. Waggerl

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: marcin_op »

Temat stary ale odświeżam.
Czy jest jakaś interpretcja prawna na temat wypłaty ekwiwalentu za udział strażaka w akcji podczas gdy był na urlopie wypoczynkowym ?

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: mikele »

Odświeżam.

W książce "Finansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych przez samorządy" (to ta książka: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=18&p=26223)
jest odpowiedź na następujące pytanie:
"Strażak OSP uczestniczył w szkoleniu zorganizowanym przez KP PSP. Na czas szkolenia wziął w pracy urlop wypoczynkowy. Czy należy mu się ekwiwalent za udział w szkoleniu?"
wg odpowiedzi zawartej w książce (autorzy są pracownikami RIO) ekwiwalent się nie należy ponieważ zgodnie z art. 172 kodeksu pracy pracownikowi podczas urlopu należy się wynagrodzenie, jakie by otrzymał gdyby w tym czasie pracował a sposób wykorzystania urlopu przez pracownika nie ma tu żadnego znaczenia.

Wiem, że odpowiedź dotyczy ekwiwalentu za szkolenie nie za udział w działaniu ratowniczym ale myślę, że w przypadku działań odpowiedź byłaby identyczna.

Znacie inne interpretacje dotyczące tego problemu?
A co w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które uczestniczą w działaniu (takie osoby nie mają normowanego czasu pracy - same sobie szefują i ustalają godziny w których będą prowadzić działalność zarobkową)?
Czy interpretacja pracowników RIO zawarta w książce może być wykładnią przepisów prawa czy to po prostu ich subiektywna opinia?

---EDIT---
Znalazłem jeszcze coś takiego: http://tiny.pl/h4pjm
Przywołany tam wyrok NSA mówi, że ekwiwalent to rekompensata za wniesiony przez strażaka czas i wysiłek a nie zadośćuczynienie za utracony zarobek - to sugerowałoby, że jednak w czasie urlopu ekwiwalent należy się.
Co o tym myślicie?

Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: Dariusz P. Kała »

mikele pisze:Odświeżam.

W książce "Finansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych przez samorządy" (to ta książka: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=18&p=26223)
jest odpowiedź na następujące pytanie:
"Strażak OSP uczestniczył w szkoleniu zorganizowanym przez KP PSP. Na czas szkolenia wziął w pracy urlop wypoczynkowy. Czy należy mu się ekwiwalent za udział w szkoleniu?"
wg odpowiedzi zawartej w książce (autorzy są pracownikami RIO) ekwiwalent się nie należy ponieważ zgodnie z art. 172 kodeksu pracy pracownikowi podczas urlopu należy się wynagrodzenie, jakie by otrzymał gdyby w tym czasie pracował a sposób wykorzystania urlopu przez pracownika nie ma tu żadnego znaczenia.

Wiem, że odpowiedź dotyczy ekwiwalentu za szkolenie nie za udział w działaniu ratowniczym ale myślę, że w przypadku działań odpowiedź byłaby identyczna.

Znacie inne interpretacje dotyczące tego problemu?
A co w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które uczestniczą w działaniu (takie osoby nie mają normowanego czasu pracy - same sobie szefują i ustalają godziny w których będą prowadzić działalność zarobkową)?
Czy interpretacja pracowników RIO zawarta w książce może być wykładnią przepisów prawa czy to po prostu ich subiektywna opinia?

---EDIT---
Znalazłem jeszcze coś takiego: http://tiny.pl/h4pjm
Przywołany tam wyrok NSA mówi, że ekwiwalent to rekompensata za wniesiony przez strażaka czas i wysiłek a nie zadośćuczynienie za utracony zarobek - to sugerowałoby, że jednak w czasie urlopu ekwiwalent należy się.
Co o tym myślicie?


Nie ma przepisów wprost określających w jakim czasie powinien być wypłacany ekwiwalent. Interpretacje prawa są rozbieżne w tym zakresie.

Wstępnie, oględnie i nieostatecznie mogę powiedzieć że ekwiwalent za działania rat. nie należy się jeśli jest się na urlopie płatnym u pracodawcy, z zastrzeżeniem, że zamierzam tę kwestię głębiej przeanalizować na łamach Strażaka, łącznie z kwestiami: ekwiwalent a zasiłek chorobowy, urlop płatny/bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, zasiłek dla bezrobotnych, działalność gospodarcza itd.

Tak by wynikało z książki o "Finansowaniu OSP przez samorządy" i w takim kierunku po pobieżnym czytaniu idzie opinia prawna:
http://www.zosprp.pl/files/prawo/ekwiwa ... bowski.pdf

Podane orzeczenie NSA z mojego wpisu na blogu nie ma tu zastosowania.

Jeżeli chodzi o wykładnie prawa w w/w książce to może być miarodajna, chociaż nie wiem czy autorzy są prawnikami, a RIO w różnych województwa mogą wydawać sprzeczne interpretacje.

Zresztą rozbieżność interpretacji prawnych nie jest niczym nowym i zaskakującym. Sędziowie z tytułami profesorskimi w najwyższych instancjach różnią się w swoich interpretacjach, szczególnie tam gdzie przepisy są lub nie mogą być jednoznaczne.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: mikele »

Dziękuję za odpowiedź
Dariusz P. Kała pisze: Podane orzeczenie NSA z mojego wpisu na blogu nie ma tu zastosowania.
Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale skoro ekwiwalent "stanowi równoważnik, odpowiednik wkładu wniesionego na rzecz ochrony przeciwpożarowej przez strażaka OSP uczestniczącego w działaniach ratowniczych lub szkoleniu, w postaci czasu, wysiłku, zdrowia." to nie powinien być uzależniany od tego kiedy dana akcja ratownicza trwała. Niezależnie od tego czy ktoś jest bezrobotny, jest na urlopie, czy jest środek nocy, niedziela czy Wielkanoc to tak samo wnosi się wysiłek, poświęca czas i naraża zdrowie. Wydaje mi się, że przepisy wymagają uszczegółowienia.

Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: Dariusz P. Kała »

mikele pisze:Dziękuję za odpowiedź
Dariusz P. Kała pisze: Podane orzeczenie NSA z mojego wpisu na blogu nie ma tu zastosowania.
Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale skoro ekwiwalent "stanowi równoważnik, odpowiednik wkładu wniesionego na rzecz ochrony przeciwpożarowej przez strażaka OSP uczestniczącego w działaniach ratowniczych lub szkoleniu, w postaci czasu, wysiłku, zdrowia." to nie powinien być uzależniany od tego kiedy dana akcja ratownicza trwała. Niezależnie od tego czy ktoś jest bezrobotny, jest na urlopie, czy jest środek nocy, niedziela czy Wielkanoc to tak samo wnosi się wysiłek, poświęca czas i naraża zdrowie. Wydaje mi się, że przepisy wymagają uszczegółowienia.
Nie kombinuje Pan dobrze. To jest orzeczenie które jest skuteczne w kierunku przyznawania ekwiwalentu np. osobom bezrobotnym.

Natomiast art. 28 ust. 3 ma zapobiegać zbiegowi świadczeń, np. pobieraniu ekwiwalentu i jednocześnie wynagrodzenia u pracodawcy(czyli podwójne wynagrodzenie). Będąc na urlopie płatnym pobiera się wynagrodzenie od pracodawcy. Więc tak jak pisałem sprawa wymaga głębszej analizy w kierunku wykładni co należy rozumieć przez "nieobecność w pracy", gdyż przepisy nie zawierają definicji legalnej tego zwrotu. Czy każda nieobecność w pracy ma takie same znaczenie dla pobierania lub nie ekwiwalentu.

Art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.

3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: mikele »

Dariusz P. Kała pisze: 3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.
Co w przypadku osób pracujących na zmiany? Przecież są przypadki, że nie wiadomo "z góry" którą zmianę przepracowałaby osoba będąc na urlopie wypoczynkowym a tym samym nie wiadomo czy:
czas uczestnictwa akcji == czas nieobecności w pracy, za który zachowano wynagrodzenie

Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent dla strażaków OSP KSRG

Post autor: Dariusz P. Kała »

mikele pisze:
Dariusz P. Kała pisze: 3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.
Co w przypadku osób pracujących na zmiany? Przecież są przypadki, że nie wiadomo "z góry" którą zmianę przepracowałaby osoba będąc na urlopie wypoczynkowym a tym samym nie wiadomo czy:
czas uczestnictwa akcji == czas nieobecności w pracy, za który zachowano wynagrodzenie
Co ma zmiana do urlopu? Proszę opisać jaśniej.

Generalnie przepis 28 ppoż nie jest do końca sprawiedliwy, bo np. emeryt który pobiera emeryturę(lub rencista-renta) ma prawo do ekwiwalentu, więc też następuje zbieg świadczeń. Natomiast pracownik jadący na działania ratownicze w trakcie pracy, jeśli zachowa wynagrodzenie to nie dostanie ekwiwalentu i na odwrót jeśli nie zachowa wynagrodzenia to otrzyma ekwiwalent, więc ma prawo do tylko jednego świadczenia. Więc jest tu pewna niesprawiedliwość. Podobnie studenci, którzy mogą otrzymywać całkiem pokaźne stypendia zawsze dostaną ekwiwalent. Więc pracownik jest w jakiś sposób poszkodowany przynajmniej jeśli chodzi o działania w trakcie godzin pracy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat