problem z zarządem osp

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
piskorzm
Posty: 9
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 21:33
Status: Offline

problem z zarządem osp

Post autor: piskorzm »

Witam.
Zarząd u mnie w jednostce nie chce ujawnić książki skarbnika oraz uchwał za tamten rok!
Jak można ich do tego zmusić?
Mało tego następny problem to zebranie walne sprawozdawcze, do komisji rewizyjnej i zarządu trafiły osoby spokrewnione (ojciec i syn) Zarząd gminy jak i osp próbują temat wyciszyć i odpowiadają że trudno zdarzył się błąd.... za rok na walnym zebraniu się go poprawi!! Jak to usłyszałem aż mnie zatkało.

CO z tym wszystkim robić?? Gdzie się udać??
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: seligow »

Książki, jak z resztą całą pracę zarządu, powinna kontrolować komisja rewizyjna, od tego w końcu jest. Gdyby teraz każdy z członków chciał mieć non stop wgląd w książki, to wyniknąłby straszny chaos. Wszystko i tak powinno być w sprawozdaniach na koniec roku. A co do wyborów, to chyba nikt za Was nie wybierał? Sami wybraliście zarząd i kr więc pretensje powinniście mieć tylko do siebie.
Starszy sikawkowy

Topic author
piskorzm
Posty: 9
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 21:33
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: piskorzm »

Pewnie i masz rację, ale krytyka mi nie potrzebna tylko bardziej pomoc co dalej..
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: seligow »

OSP jako stowarzyszenie działa wg statutu. A w statucie powinien być zapis dot. pokrewieństwa członków zarządu i kr. Jeżeli zarząd gminny nie chce pomóc, to może warto zajrzeć do wójta, w końcu gmina to wszystko finansuje i raczej jej zależy żeby był jako taki porządek. Powołać się na statut i może coś się ruszy... A odchodząc od przepisów, czy ten ojciec i syn mają pojęcie o pracy w OSP? Bo jeżeli taki stan rzeczy nie szkodzi mocno jednostce, to moze faktycznie poczekać i nie robić zadymy, bo można więcej złego niż dobrego tym zrobić.
Starszy sikawkowy

sapik28
Posty: 7
Rejestracja: ndz 28 lis 2010, 21:41
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: sapik28 »

W naszej jednostce też tak jest i nikomu to nie przeszkadza.

Topic author
piskorzm
Posty: 9
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 21:33
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: piskorzm »

niestety nie mają. A co do książki skarbnika ... moja jednostka jak pewnie wiele innych wynajmuje sale( wesela itp) problem jest taki że koszt wynajęcia 600zł w górę, w tamtym roku około 6 -7 imprez było "płatnych", a środki uzyskane wykazane w sprawozdaniu były niższe, nikt tego nie zauważył na zebraniu ponieważ druchowie podali ze było 7 imprez i każdy myślał ze łącznie 7 (płatne i nie płatne). Teraz niestety nie chcą udostępnić dokumentów i do tego grożą zawieszeniem jeśli będę bardziej w to wnikał. Ja się nie poddam bo nie pozwolę żeby ktoś na boku dorabiał.
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: seligow »

No jeżeli chodzi o kasę za wynajem sali, to na 100% narobisz dużo złego rozdmuchiwaniem tej sprawy. Wiesz o tym,że takie wynajmowanie sali "na gębę" jest nielegalne. Nie odprowadzasz podatku, nie opłacasz zaiks-u itd. Jeżeli wykażesz takie dochody w protokole, to już masz ciepło, dlatego napisali, że były bezpłatne. Każdą karę prezes płaci z własnej kieszeni. Posiadanie dwóch kont (oficjalne i nieoficjalne) przez jednostki osp jest dosyć popularne i nie widzę w tym nic złego. Ale tak dla świętego spokoju, powinni powiedzieć (poza protokołem oczywiście) ile zebrali za sale.
Starszy sikawkowy

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: Łukasz99 »

Nalepsze rozwiązanie to napisanie oficjalnej petycji o wgląd do książki. Robisz cztery kopie 1 dla cb, 2 dla zarządy, 3 do wójta/burmistrza, 4 ewentualnie do zarządu głównego. Proponuje przygotuj a potem powiedz że zamierzasz to zrobić raczej pękną, w ostateczności wyślij. W razie zawieszenia skieruj sprawe do sądu honorowego. Możę to co napisałem ciężkie do spełnienia ale może zadziałać.

P.S. W jakiej jednostce dzieją się takie rzeczy. A zarząd gminny to za przeproszeniem idioci.

Topic author
piskorzm
Posty: 9
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 21:33
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: piskorzm »

niestety wiem i zdaje sobie sprawę że może być to dla nich bolesne, ale niestety jak to co opisał poprzednik, nie pomoże to niestety trzeba będzie tak postąpić. A swoją drogą nie jestem sam który próbuje co kol wiek od nich wyciągnąć. Ale czują się bardzo pewnie.
A do zarządu gminnego od ponad 20 lat są w nim te same osoby. Nic się nie zmienia ... szkoda nawet tracić na nich czasu.

Topic author
piskorzm
Posty: 9
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 21:33
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: piskorzm »

a i jeszcze jedno. Jakby ta kasa szła na zakup sprzętu i materiałów na salę to jeszcze bym zrozumiał, ale ona idzie na gorzale, a co się z resztą dzieje....

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: problem z zarządem osp

Post autor: Łukasz99 »

Nie no tak nie mozę być jak jest. Potem osp jest kojarzone z pijakami. Podtrzymuje co napisałem. Podaj jaka to jednostka i gmina ( jeśli wolisz napisz prywatną wiadomość do mnie). Jeśli chcesz mogę przygotować wzór petycji dla cb.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat