Likwidacja OSP nie zarejestrowanej w KRS

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
krzysztof siwek
Posty: 120
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Likwidacja OSP nie zarejestrowanej w KRS

Post autor: krzysztof siwek »

W mojej gminie mam do czynienia z upadkiem OSP z powodu braku jekiejkolwiek działalności. Jednostka raz na rok zbiera się na zebranie i to wymuszone przez Zarząd Gminny i gminę. Na zebranie nikt niczego nie przygotowuje. Po terminie zebrania zaczyna się bieganie po domach i szukanie klucza. I to jest jedyny przejaw istnienia stowarzyszenia. OSP była wyposażona w GLM ale w b.r. trzykrotnie nie wyjechała do pożaru we własnej miejscowości i to spowodowało odebranie im samochodu i przekazanie jednostce prężniejszej. Jednostka była zarejestrowana w sądzie ale wg. starych przepisów (trzycyfrowy nr rejestru) W KRS nie jest zarejestrowana. Mieszkańcy wsi pogodzili się z brakiem straży bo jeden garaż przejęli na siłownię a drugi chcą przeznaczyć na stół tenisowy. Proszę o pomoc w następującej kwestii. Czy taka OSP musi przejść całą procedurę likwidacyjną i jak zawiadomić sąd rejestrowy gdy OSP nie figuruje w nowym rejestrze.

prezesbogdan
Posty: 26
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 10:51
Lokalizacja: OSP Ścinawka Dolna
Status: Offline

likwidacja jednostki

Post autor: prezesbogdan »

jeśli jednostka jest zarejestrowana w Sądzie Okręgowym i od chwili rejestracji nie zmienił zię Zarząd jednostki to dalej ma osobowośc prawną. W myśl przepisów o KRS wszytkie stowarzyszenia miały obowiązek rejestracji w KRS i były o tym powiadamiane przez sąd. Sądy prowadzące rejestr mają dane z sądów okręgowych i w przypadku gdy OSP nie dokonała rejestru KRS będzie rozpoczęty proces likwodacji z mocy prawa ale to może potrwać bardzo długo. Sądy dysponują rejestrem w którym są podmioty rejestrowane bardzo dawno i przez ostatnie 20 lat nie działy. Mamy taki przypadek kółka rolniczego w naszej miejscowości którego od połowy lat 70-tych nie ma ale nadal figuruje w sądzie. W każdej sprawie sąd rozpoczyna postępowanie w sprawie likwidacji . Z wlsnego doświadczenia wiem że sądy są zawalone tego typu sprawami i sprawa tej OSP może czekać kilka lat.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat