oświadczenie o zachowaniu lub niezachowaniu wynagrodzenia

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
olka19831
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 24 sty 2012, 14:42
Status: Offline

oświadczenie o zachowaniu lub niezachowaniu wynagrodzenia

Post autor: olka19831 »

Mam pytanie odnośnie oświadczenia dotyczącego zachowania lub niezachowania wynagrodzenia za czas udziału w działaniach ratowniczych lub w szkoleniach co z emerytami, rencistami, osobami bezrobotnymi i pracownikami bedacymi na urlopie. Czy oni zachowuja czy nie zachowują wynagrodzenia za udział w działniach ratowniczych lub szkolenaich. czy mozna im wypłacić ekwiwalent czy nie?
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: oświadczenie o zachowaniu lub niezachowaniu wynagrodzeni

Post autor: druhprzemek »

Nie jestem prawnikiem, ale chyba można wypłacić, bo ekwiwalent wypłaca się jako rekompensata za poniesione straty. No i tutaj strata może być różnie odczytywana, np. paliwo, czas etc; ale to moja opinia :)
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

sowno
Posty: 8
Rejestracja: pn 05 maja 2008, 07:52
Status: Offline

Re: oświadczenie o zachowaniu lub niezachowaniu wynagrodzeni

Post autor: sowno »

Czy oni zachowują czy nie zachowują wynagrodzenia za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach.?
Emeryci, renciści, bezrobotni,pracownicy będący na urlopie !!!!! Otrzymują ekwiwalent!!!!!!!!!!!
Sebastian Janiak
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: oświadczenie o zachowaniu lub niezachowaniu wynagrodzeni

Post autor: kamil237 »

Sprawdź to:

http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=4236

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 czerwca 2009 r., IV SA/GI 236/09) przyznał niejednoznacznie, że ekwiwalent, przysługuje każdemu strażakowi ochotnikowi biorącemu udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniu bez względu na to czy pracuje za wynagrodzeniem u pracodawcy, a więc także emerytom, uczniom, studentom, bezrobotnym, rolnikom. Przyznał również niejednoznacznie, że rada gminy ma prawo do różnicowania wysokość ekwiwalentu w zależności od tego, czy członek OSP brał udział w działaniach ratowniczych czy w szkoleniu.

Naczelny Sąd Administracyjny (Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2010 r., I OSK 1298/09) uznał, że ekwiwalent przysługuje każdemu strażakowi ochotnikowi bez względu na to czy pozostaje w stosunku pracy za który otrzymuje wynagrodzenie. NSA mówi wprost, że „udział w działaniach ratowniczych jest jednakowo niebezpieczny dla wszystkich strażaków, bez względu na to czy są pracownikami, czy też nimi nie są”. Po drugie NSA uznał, że ekwiwalent stanowi odpowiednik wartości strażaka ochotnika na rzecz ochrony przeciwpożarowej i nie jest on odpowiednikiem wynagrodzenia za pracę. Po trzecie uznał, że „dopuszczalne jest różnicowanie przez radę gminy stawek ekwiwalentu”.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Franek-1990
Posty: 21
Rejestracja: czw 13 paź 2011, 04:25
Status: Offline

Re: oświadczenie o zachowaniu lub niezachowaniu wynagrodzeni

Post autor: Franek-1990 »

U mnie jest tak, że wszyscy członkowie JOT złożyli najpierw w UG oświadczenia o zatrudnieniu na umowę lub niezatrudnieniu (uczniowie, emeryci, reniści, własna działalniośc, itp. ).
Przy wypisywaniu wniosków o wypłatę ekwiwalentu "oświadczenie o zachowaniu lub niezachowaniu wynagrodzenia" wypisują tylko zatrudnieni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat