pytanie odnosnie szkolenia

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
preses1985
Posty: 89
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 10 mar 2012, 12:38
Status: Offline

pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: preses1985 »

witam !!

Mam pytanie ? 2 lata temu jeden z moich druhów uczesniczył w szkoleniu podstawowym i nie zaliczył komory co oznaczało że po 2 latach musi ponownie przejść kurs za tamto szkolenie z przed 2 lat miał zapłacone a za to które w tym roku nie za płacano mu ponieważ burmiszcz stwierdził że jeżeli wtedy miał to teraz już nie dostanie pieniędzy za to szkolenie . I pytanie moje jest takie czy jest to z prawem i regulaminem ??

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: slawek.998 »

Kurs podstawowy OSP i komora , czegoś tu nie rozumiem.
Awatar użytkownika

strazak102
Posty: 138
Rejestracja: pn 30 maja 2011, 09:46
OSP (gm., woj.): Strzebieszew,Domaniewice,Łódzkie
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: strazak102 »

Czego kolego nie rozumiesz? Teraz kurs podstawowy kończy się komorą dymową.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

"co nie uśmierci to podwójnie wzmocni mnie"
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: seligow »

Szczerze to ja też nie rozumiem. 4 lata temu robiłem podstawowy kurs i żadnej komory nie było...
Starszy sikawkowy

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: Strazakosp998osp »

Ostatni KM PSP też zrobiła taki kurs to jest połączone podstawowy i 2 stopień za 1 zamachem robią

Topic author
preses1985
Posty: 89
Rejestracja: sob 10 mar 2012, 12:38
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: preses1985 »

no dokładnie tak jest u nas kurs podstawowy który kończy sie komorą :) bardzo prosze jeżeli zna ktos odp na moje pytanie to prosze o pomoc w tej sprawie ........

Misiek244
Posty: 3
Rejestracja: pt 25 maja 2012, 14:11
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: Misiek244 »

Napisze jak było u mnie. Gdy robiłem kurs to był podzielony na 2 części Pierwszego stopnia czyli wiadomo ogólne wiadomości na temat rodzajów sprzętu i ćwiczenia które kończyły się egzaminem. Kurs drugiego stopnia obejmował tylko i wyłącznie aparaty tlenowe no i egzamin z komory. Czyli miałem kurs 1 i 2 stopnia zrobiony można powiedzieć za jednym zamachem :) A że Twój kolega nie przeszedł komory to nie posiada uprawnienia używania aparatu ODO. Ale na akcje może jeździć bo posiada kurs 1 stopnia. :)
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: Jarek »

Moim zdaniem ekwiwalent się należy, ponieważ ekwiwalent jest przyznawany strażakowi za udział w działaniach ratowniczo gaśniczych i szkoleniach organizowanych przez PSP. Skoro udział brał 2 razy a ustawodawca stwierdził należność ekwiwalentu słowem "udział" to chyba się należy.
Być może się mylę, ponieważ to tylko moja interpretacja. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto stwierdzi to jednoznacznie. Pozdrawiam.
seligow pisze:Szczerze to ja też nie rozumiem. 4 lata temu robiłem podstawowy kurs i żadnej komory nie było...
Ja swój kurs również robiłem kilka lat temu i był to podstawowy ale bez komory.
Ogólnie sprawa ma się tak:
Dla ratowników którzy kończyli kurs na wytycznych z 2006 roku i ukończyli tylko kurs "szeregowych OSP cz.I" to rozporządzenie mówi że w ciągu 5 lat powinni zrobić kurs "Szeregowych OSP cz. II" kończący się egzaminem w komorze dymowej.
Dla Strażaków, którzy ukończyli kurs "Podstawowy Strażaka ratownika" (w 2006 roku zmieniły się wytyczne i ten kurs jest równoznaczny z kursami Szeregowych OSP cz. I i cz. II) kurs ten powinien kończyć się egzaminem w komorze dymowej. Jednak ze względu na duże oblężenie WOSz PSP zdecydowano że egzamin w komorze dymowej powinien odbyć się w ciągu 2 lat od ukończenia kursu podstawowego.

Z tego co wiem, strażacy nie spełniający tych wymagań tracą uprawnienia do brania czynnego udziału w działaniach Ratowniczo Gaśniczych.
- Ci co robili Szeregowych cz. I najpóźniej do 31.12.11 powinni zrobić cz.II i komorę
- Ci co robili Kurs podstawowy (po 2006r.) powinni w ciągu 2 lat odbyć zajęcia w komorze.
Wiem bo straciłem połowę JOTu :(
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: kwas »

Ekwiwalent należy się za udział w działaniach i szkoleniach. Ale ustawodawca nie przewidział, że moze sie ktoś znaleźć że nie ukończy szkolenia i po jakimś czasie będzie robił je od początku.
Czy się należy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. W końcu można iść sobi ena kurs co dwa lata i nie ukończyć a tylko zgranąć kasę. Ja na miejscu wójta bym nie zapłacił. W końcu to są publiczne pieniądze. Niech idzie do sądu. Jak wygra to będzie sprawa jasna. Jak przegra to publiczne pieniążki sa uratowane.
U mnie sprawa szkoleń wygląda następująco. Po szkoleniu robiona jest lista uczestników. Do tego dołączony jest dziennik obecności. A do tego musi być dołączone zaświadczenie ukończenia szkolenia. Jest zaświadczenie to kasa jest wypłacana. Nie ma zaświadczenia to delikwent kasy nie dostaje. Dostanie ją jak przyniesie zaświadczenie. W końcu egzamin może zdać później. Kolega tak jest w próżniu już drugi rok z egzaminem z kursu technicznego. Jak były egzaminy to nie mógł się stawić. I czeka

Agniecha89r
Posty: 188
Rejestracja: czw 21 kwie 2022, 13:34
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: Agniecha89r »

Podepnę się do tematu. Mąż chciałby zdać egzamin język polski jako obcy. Bielsko Biała ma taką okazję, ale zastanawiam się czy da radę. Poczytajcie sobie na https://wseh.pl/ Pozdrawiam Państwa serdecznie

elabarbara
Posty: 1656
Rejestracja: wt 23 maja 2017, 14:55
Status: Offline

Re: pytanie odnosnie szkolenia

Post autor: elabarbara »

A co powiecie na szkolenia onboardingowe ? Ja słyszałam, że u firmy Kompetea właśnie można takie wyrobić. Czy ktoś z was może napisać mi coś więcej na ich temat? Ja właśnie chciałabym się doskonalić w zakresie procesów adaptacji w zależności od wymagań środowiska wdrożenia itd. Warto wiedzieć, jak zatrzymać u siebie pracowników.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat