Łódź w OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
lovek
Posty: 31
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 02 sie 2012, 07:56
Status: Offline

Łódź w OSP

Post autor: lovek »

Witam. Jak wygląda sprawa łodzi w OSP. Chodzi mi o to, jakie są problemy z dokumentami, wprowadzeniem jej do podziału bojowego jednostki oraz przeszkolenie strażaków by mogli jeździć do "akcji na wodzie". Kolejną sprawą jest to, że nie do końca jest jasna sprawa patentu sternika motorowodnego - potrzebny patent czy nie? Pozdrawiam :))

Rafal998
Posty: 59
Rejestracja: śr 02 lip 2008, 16:16
Kontakt:
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: Rafal998 »

Też jestem tym zainteresowany ponieważ starosta przekazał nam łódź i niebardzo wiem jak się teraz zabrać co prawda mam 2 płetwonurków i 2 sterników

Topic author
lovek
Posty: 31
Rejestracja: czw 02 sie 2012, 07:56
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: lovek »

lovek pisze:Witam. Jak wygląda sprawa łodzi w OSP. Chodzi mi o to, jakie są problemy z dokumentami, wprowadzeniem jej do podziału bojowego jednostki oraz przeszkolenie strażaków by mogli jeździć do "akcji na wodzie". Kolejną sprawą jest to, że nie do końca jest jasna sprawa patentu sternika motorowodnego - potrzebny patent czy nie? Pozdrawiam :))
Dodam też, że w mojej jednostce są nurkowie (Dwaj to nurkowie MSWiA) oraz jest kilku ratowników WOPR.

Niagara 998
Posty: 43
Rejestracja: pt 03 sie 2012, 15:15
OSP (gm., woj.): Dzierżoniów,woj Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: Niagara 998 »

Ja posiadam dwie łodzie i duży ponton,oraz cały osprzęt do nich potrzebny,płetwonurków miałem ale byli że Straży Miejskiej bez uprawnień MSW i nie mogli schodzić pod wodę podczas akcji,jest na to rozporządzenie musisz sobie poszukać,a co do zgłoszenia na podział bojowy idziesz do swojej Komendy PSP do Liniówki i mówisz że posiadasz taki a taki sprzęt pływający i po sprawie,łódż musi być oznakowana,ja mam dwóch uprawnionych motorowodniaków za których zapłaciłem 900 zł.

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: marek-jeziorski »

Witam
Może i ja się wypowiem w tym temacie jak komuś potrzebne te informację.
Więc tak na moja wiedzę łódź należąca do OSP musi zostać zarejestrowana w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej według rejonu do którego terytorialnie należy OSP dostaje się wtedy numer rej UŻŚ oczywiście tak już wcześniej pisano należy tez zgłosić ja do swojej KP PSP z prośba o wprowadzenie do podziału bojowego i wtedy dostaniecie też nr operacyjny z KP.
Do kierowania łodzią w trakcie działań ratowniczych konieczne jest posiadanie uprawnień ster-motorzysty - upr. zawodowe żadne sternik motorowodny czy inny patent rekreacyjny wydawany przez PZMWiNW nie może być.
Dalej żeby dopełnić formalności należy wyrobnic świadectwo zdolności żeglugowej do którego konieczny jest przegląd techniczny łodzi (ok. 500 zł) + opinie Państwowej Inspekcji Pracy oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej - darmowe ale trzeba czekać. Posiadając te dokumenty w UŻŚ wyrabiamy świadectwo zdolności żeglugowej no i dla chętnych zostaje wtedy jeszcze ubezpieczenie łodzi OC AC i NW lepiej nie ryzykować.

Cała ta biurokracja przez to że w jakiejś ustawie czy rozporządzeniu nie zostaliśmy tak jak Policja i PSP zwolnienie z wymogu rejestracji łodzi.

Służę pomocą jak by ktoś przechodził ta drogę którą ja akurat kończę.
MJ
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: Darek-Naczelnik »

marek-jeziorski pisze:
Do kierowania łodzią w trakcie działań ratowniczych konieczne jest posiadanie uprawnień ster-motorzysty - upr. zawodowe żadne sternik motorowodny czy inny patent rekreacyjny wydawany przez PZMWiNW nie może być.

A ja pytałem zarówno w PZMINW jak i w KW PSP i powiedzieli że dla osp-wystarczy sternik -bo ochotnicy, a dla psp- starszy sternik- bo to ich praca zawodowa. I komu teraz wierzyć.
A chce zdobyć patent między innymi dla swojej osp.

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: marek-jeziorski »

tak to w tym kraju jest
wyjdzie dopiero jak komuś stanie się krzywda i zjawi się pan Prokurator

nie mówię że mam racje ja porostu otrzymałem takie informacje szukając odpowiedzi na to jak powinno być
zadzwoniłem na posterunek rzeczny policji i powiedziałem o co mi chodzi jak łódź do czego używana dostałem informacje że oni by nam nic nie zrobili wiadomo często działa się razem ale jak by już był jakiś wypadek to co innego.

No i tak sobie tez przemyślałem że w końcu łódź OSP to nie łódź rekreacyjna więc nie PZMWiNW choć dodam iż posiadam stopień starszego sternika motorowodnego, który tak wogóle wyrobiłem po zdaniu kursu ster-motorzystów, bo jest taka możliwość posiadając kurs starszego sternika uzyskać ale to inna bajka
Ja w środę jadę odebrać opinię z PIP i WSSE i jadę do UŻŚ uzyskać świadectwo zdolności żeglugowej i po tym ubezpieczymy łódź i na wodę - ćwiczenie ;)
MJ

Topic author
lovek
Posty: 31
Rejestracja: czw 02 sie 2012, 07:56
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: lovek »

A jak musi być wyposażona łódź ratownicza w OSP. Sygnalizacja świetlno-dźwiękowa? Jaki sprzęt?

marek-jeziorski
Posty: 32
Rejestracja: czw 21 wrz 2006, 11:41
Lokalizacja: Zabrodzie
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: marek-jeziorski »

co do wyposażenie to na pewno kamizelki asekuracyjne załoga, kamizelki ratunkowe osoby ewakuowane na łodzi koło ratunkowe, rzutka też nie zaszkodzi, cumy, kotwice, wiosła, bosak, gaśnica, apteczka reszty nie pamiętam ale na pewno coś tam jeszcze jest.
Co do sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej to my na swojej łodzi nie posiadamy belki sygnalizacyjnej z napisem straż, napis jest tylko na burtach zaś sygnał tylko wodny dodatkowo szperacz + oświetlenie z czterech lamp 2 na boki i 2 do przodu + oświetlenie nawigacyjne (zielone, czerwone i białe)
MJ

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: mikele »

Co z uprawnieniami stermotorzysty w przypadku jeżeli zamiast spalinowego wyposażę łódź w silnik elektryczny? "Kwity" stermotorzysty są wtedy konieczne czy nie?
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: wujo2010 »

dobre pytanie :) też mnie to ciekawi , może ktoś Wie ?

wuen
Posty: 2
Rejestracja: pt 20 kwie 2012, 09:39
OSP (gm., woj.): Białobrzegi (Bodzanów, mazowieckie)
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: wuen »

Ktoś wie. pierwszy z brzegu cytat z ustawy o żegludze śródlądowej.
"statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego przeznaczone lub używane (...) do: (...)ratowania życia lub mienia(...)"

o napędzie mechanicznym, a nie spalinowym - wniosek z tego taki, że na elektrykę również trzeba mieć stermotorzystę.

przeciwne zdania mile widziane.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: mikele »

wuen pisze:Ktoś wie. pierwszy z brzegu cytat z ustawy o żegludze śródlądowej.
"statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego przeznaczone lub używane (...) do: (...)ratowania życia lub mienia(...)"

o napędzie mechanicznym, a nie spalinowym - wniosek z tego taki, że na elektrykę również trzeba mieć stermotorzystę.

przeciwne zdania mile widziane.
Ustawa o żegludze śródlądowej niewiele mówi o uprawnieniach i wymaganiach. Przytoczony fragment definiuje tylko czym jest statek, nie mówi natomiast gdzie przebiega granica gdy patent stermotorzysty jest potrzebny a kiedy już nie. Na marginesie cytowana nieostra definicja: "statek - urządzenie pływające (...) bez napędu mechanicznego (...) używane (...) do: (...) ratowania życia lub mienia" może sugerować, że nie posiadająca napędu mechanicznego drewniana tratwa lub dmuchany materac również jest statkiem (o ile pływa i służy do ratowania życia lub mienia).
Kwestię stermotorzysty żeglugi śródlądowej reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 stycznia 2003 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych i składu załóg statków żeglugi śródlądowej (Dz.U. 2003 nr 50 poz. 427). W paragrafie 19 ust. 1 pkt. 7 określone są uprawnienia stermotorzysty. Jest on uprawniony do kierowania małym statkiem lub łodzią przewozową o napędzie mechanicznym. Rozporządzenie określa do czego stermotorzysta jest uprawniony, nie zauważyłem jednak precyzyjnych regulacji mówiących od jakiego momentu patent jest wymagany (bo chyba nie przy wiosłach). Może należy szukać w innym rozporządzeniu... jednak brakuje mi dziś weny na poszukiwania ;]

witkacy
Posty: 3
Rejestracja: śr 18 wrz 2013, 20:36
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: witkacy »

Ho ho - dobrze, że nie ma u nas podobnych dylematów :)

rok13
Posty: 3
Rejestracja: sob 09 lis 2013, 22:28
Status: Offline

Re: Łódź w OSP

Post autor: rok13 »

Dlaczego niby ma być potrzebny, skoro i tak działasz legalnie
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat