Jak założyć nową jednostkę OSP???

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
czekonvs
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 13 lut 2006, 21:24
Lokalizacja: Konin
Status: Offline

Jak założyć nową jednostkę OSP???

Post autor: czekonvs »

Witam! Chciałbym założyć jednostkę OSP. Pobrałem już druki z sądu do rejestracji. Jednak potrzebe są mi jeszcze takie druki jak Protokół z zebrania założycielskiego Osp oraz lista założycieli OSP. Prosiłbym rownież o przykłady wypełnionych już wszystkich tych druków, aby nie było komplikacji. Z góry dziękuje!!!!!!

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Zgłoś się do zarządu oddziału gminnego/miejskiego ZOSP RP. Tam powinni posiadać takie druki i pomóc w zarejestrowaniu jednostki.

Przynajmniej tak jest na naszym terenie.
'czasami poprostu brakuje kamieni..."

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Re: Jak założyć nową jednostkę OSP???

Post autor: Tomasz Poręba »

czekonvs pisze:Witam! Chciałbym założyć jednostkę OSP. Pobrałem już druki z sądu do rejestracji. Jednak potrzebe są mi jeszcze takie druki jak Protokół z zebrania założycielskiego Osp oraz lista założycieli OSP. Prosiłbym rownież o przykłady wypełnionych już wszystkich tych druków, aby nie było komplikacji. Z góry dziękuje!!!!!!
Ponieważ OSP działają w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach dlatego proponuję nastepujący link: http://www.prawo.ngo.pl/x/9646
Polecam broszurę z serii 3W "Jak założyć stowarzyszenie" którą można tam pobrać zawiera ona stosowne wzory.

Zapisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, określone w statucie ochotniczej straży pożarnej muszą być konsultowane z właściwym terytorialne Komendantem Powiatowym PSP ale tylko te zapisy inne nie. Bez tego nie zarejesruja statutu w sądzie.

Art. 19. Ustawy o ochr. p. poż.

1. Ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują w oparciu o przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.

1a. Ochotnicza Straż Pożarna jest jednostką umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami.

1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.

2. Szczegółowe zadania i organizację ochotniczej straży pożarnej i ich związku określa statut.

3. Wszelkie sprawy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, określone w statucie ochotniczej straży pożarnej i ich związku, wymagają uzgodnienia z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej właściwym ze względu na teren działania lub Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w przypadku związku ochotniczych straży pożarnych działającego na terenie całego kraju.

Jak podasz swojego e-maila to prześlę Ci obie ustawy.
Szamot

lucy2
Posty: 1
Rejestracja: śr 15 cze 2016, 08:35
Status: Offline

Re: Jak założyć nową jednostkę OSP???

Post autor: lucy2 »

Witam, mam pytanie jak na tym forum dodać nowy post, mam pytanie dotyczące założenia jednostki i nie wiem gdzie to dodać i jak :D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat