Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

kronikarz
Posty: 244
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: kronikarz »

Jeżeli sami nie będziecie rozliczać paliwa tylko ktoś z urzędu to kto z waszej jednostki będzie wiedział jaki jest stan paliwa? Jak Komisja Rewizyjna napisze sprawozdanie roczne, w którym wpisują stan paliwa? Trochę to dziwne. W mojej jednostce kierowca rozpisuje karty wpisując wyjazd i ewentualnie praca na postoju samochodu oraz czas pracy urządzeń. Co miesiąc zanosi karty do urzędu pracownik sprawdza podlicza i wydaje nową kartę ze stanem paliwa i stanem licznika. Natomiast jeżeli kierowca pobiera paliwo to wpisuje do karty ile pobrał nowego i tak cały czas. Pod koniec roku kiedy KR przygotowuje sprawozdanie roczne na zebranie sprawozdawcze kontroluje karty i spisuje stan paliwa, który umieszcza w sprawozdaniu rocznym. Jeżeli urzędnik skreśla jakieś dane to fałszuje dokumentację na co jest odpowiedni paragraf. Potwierdzenie udziału i czas wykonywanych zadań macie jeszcze w PSP.
Proponuję zrobić coś takiego w karcie samochodu wpisywać czas wyjazdu i powrotu oraz w następnej rubryce czas pracy na postoju i poprosić o podpis w PSP dysponenta. Jeżeli pracownik urzędu zmieni coś w kartach to należy poinformować burmistrza lub wójta o takiej sytuacji. Jeżeli sytuacja się powtórzy złożyć doniesienie do prokuratury o fałszowaniu dokumentów.

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: STAR244 »

witam karty paliw rozlicza przeważnie gospodarz- kierowca przeważnie tak pełnione są te funkcję a karty sprzętu sprawdza i podpisuję komendant gminny i oddaje do Urzędu Gminy. wiadomo jak by było żeby wszyscy mieli dostęp do paliwa , powinno się kontrolować paliwo wyrywkowo tankowanie do pełna po akcji, piszecie o normach , podawanie wody odbywa się przy wolnych obrotach i wysokich i liczy się średnią , ale kiedy kierowca wpisuję że zużył na samochodzie 28,7 litra to uważam to za przekręt, a niestety tak się dzieje.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: mikele »

Rafal998 pisze:Dobrze ale nikt się z OSP nie zgodzi na pilnowanie gospodarki paliwowej gdzie wlaścicielem jest gmina tego paliwa oni chcą i ja również aby ktoś się z gminy tym zajmował np.Komendant gminny lub pan co się zajmuje ochroną ppoż z gminy
Raczej tylko kierowca wie ile czasu pracowała autopompa, ile było rozruchów kontrolnych itp. urzędnik lub komendant gminny może zza biurka co najwyżej na podstawie podanych przez kierowcę informacji dotyczących czasu pracy i kilometrów obliczyć zużycie materiałów pędnych. Załóżmy, że kierowca pomylił się i zaniżył w karcie czas pracy autopompy - powiedzmy jakąś godzinę w skali miesiąca. Wg obliczeń w baku miałoby być więcej niż jest w rzeczywistości. Kto w razie kontroli ma być odpowiedzialny i "beknąć"? Komendant przecież nie uczestniczył w akcji i nie wie ile naprawdę pracowała autopompa. "pan co się zajmuje ochroną ppoż z gminy" też jest zdany na to co mu "przyniesie w karcie" kierowca. Nie mówię tu o sytuacji gdy pomyłka dotyczy obliczeń bo wtedy wiadomo - winny ten co liczył. Fakt, że paliwa są własnością gminy nie przekonuje mnie by to gmina była odpowiedzialna za ich rozliczanie. Gmina co najwyżej może być odpowiedzialna za kontrolę rozliczania paliwa przez kierowcę.
Dlatego gminy zatrudniają kierowców i wtedy oni są odpowiedzialni za rozliczanie paliwa bo biorą za to pieniądze. Pracownik gminy to rozliczanie jedynie kontroluje sprawdzając czy obliczenia są prawidłowe. Jeśli kierowca zrezygnował to gmina powinna zatrudnić inną osobę w to miejsce.
Jeżeli natomiast pracownik gminy kwestionuje czas pracy autopompy i kreśli w karcie to trzeba taką sprawę wyjaśnić w gronie wójt-pracownik gminy-kierowca. Co innego jeżeli jednostka została zadysponowana np. do usunięcia powalonego drzewa a w karcie jest godzina pracy autopompy.... na miejscu tego gościa też bym wykreślił.

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: STAR244 »

witam komendant gminny sprawdza i podpisuję karty sprzętu , w mojej OSP prowadzi się karty zdarzeń wpisuję się tam wszystkie dane jeśli zdarzenie trwało 1 godzinę pożar scioły w leśie a kierowca napiszę 3 beczki wody wylewa po 15 minut jedną to 45 minut pracy autopompy a gdzie dojazd do tankowania, tankowanie przyjazd do bazy 5km w jedną stronę , czy podpiszesz taką kartę, na tym polega sprawdzenie kart przez komendanta, sprawdzenie czasu wyjazdu i powrotu czy jest zgodny czas z PSK myślę że kierowca wie co piszę , musi się zmieścić w czasie .którym podpisuję dowódca wozu,
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: kamil237 »

Kurde ale wy kombinujecie...
U mnie w jednostce ja odpowiadam za paliwo. Wypełniam karty w przypadku rozruchów czy innych dupereli, pilnuje kierowców po akcjach żeby nie było burdelu w kartach, rozliczam się z nich, kupuje paliwo itd. I to wszystko jest proste. Mam karty pracy sprzętu silnikowego i karty do pojazdów z godziną wyjazdu i powrotu, czasem pracy sprzętu specjalnego, postoju i km, tam wszystko wpisuje, raz na kwartał jadę z tym do kolesia w gminie od spraw p-poż i oc i on mi to rozlicza na zasadzie kalkulator i sprawdzamy czy zużycie wpisane w karte zgadza się ze stanem na następny miesiąc. Komendant gminny nic do tego nie ma. A czasy też kwartalnie sprawdza człowiek z gminy a nie komendant. Ogólnie ta cała funkcja komendanta gmin. to bardziej taka dziura w moście. Bez niego byśmy sobie o wiele lepiej radzili, wszyscy w gminie, nie tylko moja jednostka...
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: STAR244 »

kolego czy piszesz o komendancie p.poż z urzędu czy piszesz o komendancie ZOSP.RP bo to jest różnica.

Strażak yogi
Posty: 3
Rejestracja: wt 29 lis 2016, 18:21
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: Strażak yogi »

Czy karty paliwowe powinien rozliczać każdy kierowca indywidualnie? A mianowicie jest w jednostce kilku kierowców czy kartę z wyjazdu powinien rozliczać każdy za siebie czy np.za mój wyjazd może rozliczać kartę inny kierowca który ma umowę z gminą? Dodam jeszcze ze nie był na akcji.
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: bohun »

Tak jak poprzednicy pisali jest karta pracy sprzętu. Wpisuje w niej kierowca ( osoba obsługująca sprzęt w danym dniu) date wyjazdu, dysponenta, cel wyjazdu, stan licznika przed wyjazdem i po powrocie, ( może być dodatkowo czas wyjazdu i powrotu ) czas pracy urządzeń specjalnych ( autopompa). Kierowca obsługujący pojazd sprzęt powinien po akcji (wyjeździe) wypełnić kartę w rubrykach przedstawionych powyżej lub zapisać na brudno w celu późniejszego wpisana w kartę i przekazania tych informacji osobie rozliczającej kartę i ułatwienia późniejszego rozliczenia. Pod koniec okresu rozliczeniowego (np. kwartału) czy zakończenia karty osoba odpowiedzialna za gospodarkę paliwową oblicza czas pracy sprzętu, zużycie i zakup paliwa i jego aktualny stan. Kartę zdaje do gminy gdzie osoba wyznaczona ją sprawdza.
Jeżeli macie kilku kierowców to kwestia jest dogadania się czy jeden rozlicza wszystkie karty czy kierowcy mają przydzielony sprzęt i rozliczają karty przydzielonego im sprzętu. W sprawozdaniu rocznym OSP podaje się osobę odpowiedzialną za gospodarkę paliwową w OSP.

jgk
Posty: 65
Rejestracja: wt 08 gru 2015, 20:17
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: jgk »

Nad tym pisaniem na brudno to bym się zastanowił chyba że jako dodatkowy zapis dla rozliczającego.
Podpisana karta użytkowania sprzętu a tym bardziej pojazdu przez osobę która jest za nią odpowiedzialna w czasie akcji oznacza dla mnie że pozostawiony sprzęt po powrocie z akcji jest sprawny i gotowy do kolejnej akcji.Dlatego na osobę kwitującą kartę własnym podpisem,spada odpowiedzialność na pozostawienie sprawnego sprzętu gotowego do akcji lub wycofaniem go na czas naprawy wymiany po uzgodnieniu tego faktu z naczelnikiem.

asior
Posty: 9
Rejestracja: czw 17 sty 2013, 08:54
OSP (gm., woj.): jaworzno woj.śląskie
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: asior »

Sprawa jest bardzo prosta w przypadku braku gospodarza obowiązek rozliczania za paliwo należy do Naczelnika.

Strażak yogi
Posty: 3
Rejestracja: wt 29 lis 2016, 18:21
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: Strażak yogi »

Jestem kierowcą rezerwowym nie mam żadnej umowy z gminą robię to z serca a nie dla kasy. Np.na 50 wyjazdów w roku 30 jest moich i ja w życiu nie widziałem na oczy żadnej karty, poprostu mam zapisywać wszystko w zeszycie i to tyle. Puzniej kierowca który jest za to odpowiedzialny robi rozliczenia co on tam pisze to wie tylko on no i ten pan z gminy co jego rozlicza ( bardzo dobrze ze sobą żyją ) nie wiem kto tego kierowcę wybrał i upoważnił do kierowania gospodarką paliwowa pytałem u nas w jednostce to nikt nic nie wie. Odpowiedź sama się nasuwa na usta . Pan z gminy oczywiście. Cały czas wszyscy myśleli że tak jest dobrze i tak ma być. Czytając wasze komentarze wychodzi z tego że to co się u nas dzieje to wielka lipa. Jeszcze to ze dowódca powinien podpisywać każdy wyjazd? U nas nikt nic nie wie! Pan z gminy twierdzi ze tak ma być jak jest teraz i jest dobrze. Tylko on i wcześniej wspomniany kierowca. Materiał na serial grozy........ k...... mać.

jgk
Posty: 65
Rejestracja: wt 08 gru 2015, 20:17
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: jgk »

W karcie masz dwie pozycje 1 dane dotyczące kierowcy oraz 2 dysponent - dowódca który nie musi karty podpisywać.Natomiast jeśli zdarzy się przypadek że na wozie uprawnienia dowódcze będzie miał tylko kierowca to wpisze się wyjątkowo w obie pozycje.

Strażak yogi
Posty: 3
Rejestracja: wt 29 lis 2016, 18:21
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: Strażak yogi »

Tak kolego tyle tylko że nie ma takiej opcji żeby na akcji kierowca był jednocześnie dowódca. Poprostu nie można tak. Nawet jeśli podajesz skład na PSK to jeśli tak podasz to ci to odrzucają. Poza tym uprawnienia dowódców nie upoważniają tego kierowcy do podpisywania za dowódcę. Powiem tak na akcji kierowca to kierowca a dowódca to dowódca i to zawsze muszą być 2 inne osoby.

jgk
Posty: 65
Rejestracja: wt 08 gru 2015, 20:17
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: jgk »

Witam.Na podstawie czego twierdzisz że kierowca nie może być dowódcą ???? Pokaż zapis który tak mówi ?? Dlatego że na PSK tak mówią ????
Kiedyś zagłębiliśmy się w temat co kto może w zastępie na jakich zasadach i wiem że kierowca może być dowódcą,(mieliśmy podobne przepychanki u siebie wewnątrz JOT ambicjonalnie wszyscy chcieli być dowódcami - stąd wiem -chyba że coś się zmieniło) Podobna sytuacja z jazdą w hełmach alarmowo tu kierowca też jako jedyny może prowadzić bez hełmu na głowie.
Dowódca tak naprawdę nie ma nic do karty pojazdu to jest dokument z którego rozliczani są kierowcy pod katem paliwa i kilometrów.Napisałem celowo o dwóch pozycjach w tej karcie,zazwyczaj jest rubryka kierowca i dysponent- którym nie koniecznie jest dowódca.Dysponentem może być każda osoba która na polecenie osoby uprawnionej, dostała do dyspozycji pojazd niekoniecznie wraz z kierowcą. Tak jak u nas kierowca jedzie sam zatankować paliwo bo tak jest ustalone odgórnie i kogo wpisze ???? Ano dwa razy siebie.
Oczywiście zaraz ktoś napisze że to nie wyjazd alarmowy itd. Okej - sytuacja następująca - Alarm pełna obsada uprawnienia dowódcze ma tylko kierowca.Z twojego toku myślenia oraz PSK auto nie ma prawa wyjechać bo nie ma dowódcy, bo kierowca to kierowca a dowódca to dowódca.
Pamiętaj że przepisy nie mogą komplikować sprawy oraz zamykać możliwości wyjścia z sytuacji.
Po prostu w tej sytuacji jest wyjście -- dowodzi kierowca co jest prawidłowym działaniem a nie wyjechanie auta do akcji.
Większym problemem jest brak kierowcy ale nie wiem cz wiesz oraz PSK u Ciebie że i tu znaleziono rozwiązanie.Nie przytoczę zapisu bo nie pamiętam w każdym razie "kierowcą może być każdy kto jest w stanie doprowadzić auto na miejsce zdarzenia pod warunkiem że KDR (kierujący działaniem ratowniczym )stwierdzi że te siły i środki są mu niezbędne na miejscu zdarzenia.Jeśli znajdę przepisy o których piszę to wkleję.

Dopiszę aby nie pisać post pod postem odnośnie dowodzenia przez kierowce.Tak jak pisałem doczytałem to trochę temu w szkoleniu kierowców,
a sam zapis jest z 2009 roku.
Zapisy tam zawarte w większości dotyczą jazdy w kolumnie jednakże jest również wzmianka o zwykłym doraźnym dojeździe do zdarzenia i spotkaniu się aut jadących na miejsce zdarzenia jako"kolumna".
W treści ni z gruchy ni z pietruchy jest takie zdanie:cytuje bo nie da rady wkleić "W każdym pojeździe wyznacza się dowódcę pojazdu,którym też może być jego kierowca"
Czyli wynika z tego że kierowca może być dowódcą,chyba że coś się zmieniło w szkoleniu kierowców konserwatorów ,natomiast nie znalazłem z kolei informacji w szkoleniu dowódców o tym aby nie mógł nim być kierowca.
Teraz zadaj sobie pytanie odnośnie tego co mówią na PSK że musi być kierowca i dowódca bo inaczej nie da rady. Zapewne widziałeś sytuacje że na miejsce zdarzenia dojeżdża w jednego z-ca lub dowódca JRG albo jakiś strażak PSP dodatkowym autem kto wtedy jest tam dowódcą a kto kierowcą?????

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Kto odpowiedzialny za Paliwo??

Post autor: ANDY »

Trochę bicie piany o to czy d-ca może być kierowcą.
Osobiście to nie słyszałem żeby było zabronione. W wielu OSP kierowcy są naczelnikami a co za tym idzie dowódcami.
Po prostu dojeżdża taki na miejsce zdarzenia, przy autopompie zostawia operatora a sam biegnie dowodzić.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat