Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Kapelan
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 30 gru 2012, 18:07
OSP (gm., woj.): Mazowieckie powiat
Status: Offline

Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: Kapelan »

Pytanie jest takie.
Czy nadanie honorowego członka osp nadaje Zarząd?
Czy honorowy członek OSP może uczestniczyć w walnych zebraniach i głosować i oddawać głos na nowo wybierający Zarząd i komisje rewizyjna.
Czy są prawne jakieś ustalenia przez RP ZOSP

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: slawek.998 »

Tak są uregulowania prawne , przeczytaj swój statut a reszte znajdziesz na stronie ZG.

Topic author
Kapelan
Posty: 4
Rejestracja: ndz 30 gru 2012, 18:07
OSP (gm., woj.): Mazowieckie powiat
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: Kapelan »

A co jeżeli OSP w Statucie nie mam mowy nic na ten temat ? w mojej jednostka. To wtedy jakimi aktami prawnymi nalezy to rozwiazac?

jszymiec
Posty: 29
Rejestracja: ndz 02 maja 2010, 14:02
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: jszymiec »

Proponuję wówczas zaczerpnąć opinii u Prezesa Zarządu Gminnego/Powiatowego. Zawsze kiedy mamy jakiś dylemat zwracamy się do naszego Prezesa w mieście i on naprawdę jest nam w stanie pomóc. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy papierkowe. Jednak uważam, że jeśli macie Statut wzorowany na tym, który został wydany przez Zarząd Główny powinien być tam zapis o członkach honorowych. U nas jest to jeden paragraf dla honorowych i czynnych. W naszym statucie jest informacja, że status członka honorowego nadaje nie Zarząd, ale Walne Zebranie.

jszymiec
Posty: 29
Rejestracja: ndz 02 maja 2010, 14:02
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: jszymiec »

Jeszcze jeśli chodzi o prawa, to nasi honorowi nie opłacają składek, mają prawo być wybierani do władz OSP, uczestniczą w Walnym z prawem głosu, do ich prawa należy także wysuwanie postulatów i wniosków na Walnym i oczywiście mogą korzystać z dóbr jednostki i używać munduru wraz z odznakami.

Topic author
Kapelan
Posty: 4
Rejestracja: ndz 30 gru 2012, 18:07
OSP (gm., woj.): Mazowieckie powiat
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: Kapelan »

Niestety ja za chorowałem i poruszam się od jakiegoś czasu. Prezes uznał ze nie mogę być czynnym członkiem osp wiec został mi nadany jako honorowy członek w osp. dla tego szukam informacji na ten temat bo zostałem wykluczony z zebrania walnego i nie moglem oddawać głosu na wybór nowych władz i jak tak samo do komisji rewizyjnej i zarządu. na RP ZOSP szukam tego ale nie moge znales.

Danonek
Posty: 153
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 20:30
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: Danonek »

Kapelan pisze:Niestety ja za chorowałem i poruszam się od jakiegoś czasu. Prezes uznał ze nie mogę być czynnym członkiem osp wiec został mi nadany jako honorowy członek w osp. dla tego szukam informacji na ten temat bo zostałem wykluczony z zebrania walnego i nie moglem oddawać głosu na wybór nowych władz i jak tak samo do komisji rewizyjnej i zarządu. na RP ZOSP szukam tego ale nie moge znales.
Przecież członkowie honorowi mają prawo głosu w OSP!!!

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: slawek.998 »

Jeżeli w waszym statucie niema nic o członkach honorowych to na jakiej podstawie nim zostałeś. Zadaj grzecznie pytanie zarządowi. U nas członek honorowy ma wiele praw i nie płaci składki członkowskiej.

Topic author
Kapelan
Posty: 4
Rejestracja: ndz 30 gru 2012, 18:07
OSP (gm., woj.): Mazowieckie powiat
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: Kapelan »

Składki to najmniejszy pryszcz w tym wszystkim. Jednoroczna opłata nie stanowi żadnego kosztu. Bardziej chodzi oprawa i co mogę zrobić.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: GLM »

nie wierze w to że ktoś zmieniał tak statut żeby członek honorowy nie miał prawa głosu , jesli to nie jest zmienione w waszym statucie to wzorujecie się na podstawowym wydanym przez ZGOSPRP i tam jest napisane że ma prawo głosu , a jeśli coś ma Twój prezes jakieś aluzje to niech Ci pokaże statut waszej jednostki gdzie jest zapisane że nie ma prawa głosu i tyle :) Statut § 18.
Członkowie czynni i honorowi mają prawo:
1. Wybierać i być wybierani do władz OSP,
2. Uczestniczyć w walnym zebraniu z prawem głosu,
3. Wysuwania postulatów i wniosków wobec władz OSP,
4. Korzystania z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP,
5. Używać munduru i odznak.
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: slawek.998 »

Nie można wzorować się na statucie wzorcowym mając własny.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: GLM »

slawek.998 pisze:Nie można wzorować się na statucie wzorcowym mając własny.
wiem o tym doskonale Sławku w OSP działam już 32 lata to był skrawek z wzorcowego statutu
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

ospzamlynie
Posty: 54
Rejestracja: śr 18 lut 2015, 19:22
OSP (gm., woj.): wręczyca, śląskie
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: ospzamlynie »

Witam, nadanie statusu członka honorowego odbywa się poprzez przegłosowanie uchwały? jak to w praktyce wygląda? Pozdrawiam

jgk
Posty: 65
Rejestracja: wt 08 gru 2015, 20:17
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: jgk »

Podstawowa sprawa to dotrzeć do statutu który wedle prawideł jest dokumentem dostępnym dla każdego członka OSP.Nie może być utajniony czy też schowany.Kto zdecydował o takim stanie rzeczy zarząd ? Jeśli tak na podstawie czego? Znowu potrzebny statut.
Zazwyczaj członkostwo honorowe nadaje walne zebranie na podstawie wniosku ze strony zarządu.
Musisz dotrzeć do statutu w sumie nie masz wyjścia jeśli chcesz walczyć i dociec prawdy.
Potem stosowne kroki pismo do zarządu o złamaniu statutu w punkcie takim a takim wobec twojej osoby jeśli potwierdzi się ze możesz głosować itd.
Jeśli okaże się ze załamali prawo statutowe można powiedzieć ze zarząd nawet do wymiany.
To oni powinni stać na straży prawidłowego i uczciwego funkcjonowania stowarzyszenia.

mariusz55
Posty: 5
Rejestracja: śr 08 lut 2017, 12:21
OSP (gm., woj.): ochotnicza straż pożarna
Status: Offline

Re: Nadanie honorowego członka OSP i jego prawa

Post autor: mariusz55 »

to zalezy chyba od statutu
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat