czy może jechać?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: GLM »

czester0 pisze:W zależności kto jest właścicielem samochodu - Urząd Gminy zezwolenie wystawia Prezydent Miasta ,Burmistrz lub Wójt - własność OSP Prezes lub naczelnik.
Czyli jak dobrze rozumiem ja mogę wystawi pozwolemnie ? bo jestem naczelnikiem ? che che :D
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: GLM »

Pamiętacie że wóz uprzywilejowany jest wtedy jak jedzie na sygnałach dźwiękowych i świetlnych , ale wyjeżdżając samochodem bez sygnałów i kogutów w każdej chwili możesz zostać za-dysponowany do akcji czy zdarzenia , bo taki wóz posiada nr. operacyjne sprzęt na wozie i radiostacje przewoźną i każdy wyjazd musi byc zgłoszony do PSP dla tego powinien jeździć kierowca z wkładką , u nas tak jest, może w innych jednostkach jest inaczej
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

quovadis
Posty: 12
Rejestracja: pt 24 maja 2013, 20:49
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: quovadis »


JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: JakubZ »

GLM pisze:
czester0 pisze:W zależności kto jest właścicielem samochodu - Urząd Gminy zezwolenie wystawia Prezydent Miasta ,Burmistrz lub Wójt - własność OSP Prezes lub naczelnik.
Czyli jak dobrze rozumiem ja mogę wystawi pozwolemnie ? bo jestem naczelnikiem ? che che :D
Możesz pod warunkiem, że właścicielem jest OSP. Po drugie wystawiasz tylko pozwolenie na prowadzenie pojazdu służbowego - NIE UPRZYWILEJOWANEGO.
Obrazek
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: GLM »

JakubZ pisze:
GLM pisze:
czester0 pisze:W zależności kto jest właścicielem samochodu - Urząd Gminy zezwolenie wystawia Prezydent Miasta ,Burmistrz lub Wójt - własność OSP Prezes lub naczelnik.
Czyli jak dobrze rozumiem ja mogę wystawi pozwolemnie ? bo jestem naczelnikiem ? che che :D
Możesz pod warunkiem, że właścicielem jest OSP. Po drugie wystawiasz tylko pozwolenie na prowadzenie pojazdu służbowego - NIE UPRZYWILEJOWANEGO.
A wiec podrzuc mi taką ustawę że jest napisane , ze ja jako naczelnik mam takie uprawnienia aby wystawiac takowe pozwolenie , bo w statucie naszym czy wzorcowym nic takiego nie ma
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: JakubZ »

Tak samo jak w firmach. Upoważnienie do kierowania pojazdem słuzbowym wystawia właściciel i osoby upoważnione przez niego. Jako tako w OSP pozwolenie powinien wystawiać prezes, ale chyba nie ma problemu, żeby prezes Cię upoważnił do wystawienia takiego upoważnienie czy pozwolenia?
Obrazek

STAR244
Posty: 65
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 16:24
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: STAR244 »

u nas gospodarz to prezes i kierowca i pobiera wynagrodzenie 720,00 zł miesięcznie i nic nie robi, to on pobiera kasę i jest odpowiedzialny za gotowosc i sprawnosć pojazdów pojazdy jeden średni star drugi lekki , - ameryka

heniekk33
Posty: 2
Rejestracja: czw 30 sty 2014, 12:36
OSP (gm., woj.): strażpożarnalubelskie
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: heniekk33 »

Jak nic nie robi? Weź zostaw swoje auto nie zagladając ni uruchamiając przez tydzień, to zobaczysz czy długo tak pojeździsz!

heniekk33
Posty: 2
Rejestracja: czw 30 sty 2014, 12:36
OSP (gm., woj.): strażpożarnalubelskie
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: heniekk33 »

A poza tym to niech ktoś odpowie jednoznacznie czy kierowca kategorii C może jechać bez wkładki np na zawody czy od pożaru jako nie uprzywilejowany?

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: jerzy988 »

wkładka -pozwolenie uprawnia cię do kierowania pojazdem uprzywilejowanym zgadza się ? czyli pojazd będacy w ruchu mający włączone razem światła niebieskie i sygnały dżwiekowe oczywiscie modulowane tylko taki pojazd jest uprzywilejowany ! czyli jadąc pojazdem bez tych warunków jest to pojazd cywilny na który nie trzeba pozwolenia , idąc dalej nawet jazda na samych sygnałach świetlnych jest też jazdą cywilną ,same światła nic ci nie dają one tylko ostrzegają ,zaraz ktoś powie ze w kazdej chwili mozesz być wezwany jeśli jedziesz np na festyn , tylko jak ? samochód jest na ten czas wycofany z podziału i dyspozytor cie nie zaalarmuje by ten konkretny wóz wyjechał bo go nie ma na podziale .,,zaświadczenie wydawał własciciel pojazdu wójt burmistrz ,pozwolenie starosta który nie jest włascicielem pojazdu
Awatar użytkownika

pol102
Posty: 61
Rejestracja: sob 28 maja 2011, 18:51
OSP (gm., woj.): Mochy (Przemęt, wielkopolskie)
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: pol102 »

Hoho. W świetle prawa, nowe samochody pożarnicze są własnością jednostek. Wynika z tego jasno, że do prowadzenia samochodu 'nie alarmowo' potrzebne jest tylko i wyłącznie prawo jazdy kategorii C. Z wyjazdu gospodarczego, a takim jest tankowanie, przepalanie czy ciągnięcie przyczepki z grochówką nikt Was nie ściągnie. Gwarantuję ;)

michalll070
Posty: 26
Rejestracja: wt 13 lis 2012, 14:20
Status: Offline

Re: czy może jechać?

Post autor: michalll070 »

U mnie aktualnie jest taka sytuacja, że po przejściu z GLBAM na GBM pozostał nam jeden kierowca z pozwoleniem na uprzywilejowane oraz od ok roku mamy w szeregach dwóch ludzi z prawem jazdy kat C. W razie alarmu jeżeli nie ma pierwszego kierowcy, co na szczęście nie często się zdarza, a jest któryś z dwóch bez wkładki to pytam się dyspozytora czy niealarmowo mogę jechać z takim właśnie kierowcom (wtedy nie używamy sygnałów dźwiękowych). Nie pamiętam w sumie sytuacji żeby się nie zgodził, aczkolwiek te zdarzenia w których brakowało 1. kierowcy miały miejsce maks 3 km od wioski. Po za tym żeby tak robić mówił nam Komendant Gminny i oficerowie z PSP, tak więc u nas to działa, a na ile to jest zgodne z prawem itp to już nie jestem w stanie odpowiedzieć, najważniejsze że zawsze jesteśmy tam gdzie nas potrzebują.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat