Udostępnienie samochodu OSP Komendantowi gminnemu.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
bartek_filip16
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 29 mar 2013, 13:29
Status: Offline

Udostępnienie samochodu OSP Komendantowi gminnemu.

Post autor: bartek_filip16 »

Witam!
Jestem sekretarzem w swojej OSP. Od jakiegoś czasu narasta konflikt pomiędzy moim naczelnikiem, a komendantem gminnym. Spór dotyczy udostępnienia samochodu lekkiego należącego do mojej OSP, na potrzeby komendanta gminnego, które związane są ze sprawowaniem swojej funkcji. Dodam, że komendant jest członkiem innej OSP z terenu gminy i posiada uprawnienia do kierowania samochodami bojowymi. Naczelnik nie chce udostępniać auta komendantowi bez kierowcy (z kierowcą też niechętnie), ponieważ twierdzi, że jeśli nie jest członkiem naszej OSP nie ma prawa kierować naszym autem.
Tu rodzi się kilka problemów. Po pierwsze nie zawsze OSP jest w stanie zabezpieczyć kierowcę na wyjazdy komendanta. Po drugie uważam, że jeśli komendant jest zwierzchnikiem naczelnika to ma prawo prosić o udostępnienie auta na jego potrzeby. Komendant zawsze z wyprzedzeniem informuje o wyjeździe. Posiadamy również inne auta dlatego nie wykluczałoby nas owe użyczenie z podziału bojowego.
Dla mnie ten konflikt jest bezsensowny i uważam, że naczelnik wykazuje złą wolę. Jednakże nie znalazłem, żadnej podstawy prawnej aby jednoznacznie potwierdzić moje stanowisko. Zależy mi na zakończeniu tego konfliktu raz na zawsze, ale potrzebuje twarde dowody.
Pomożecie?
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Udostępnienie samochodu OSP Komendantowi gminnemu.

Post autor: seligow »

OSP to nie wojsko żaden komendant czy inny możny nie zmusi Was do niczego, a tym bardziej do wożenia dupska Waszym samochodem...
Starszy sikawkowy

BartusABG
Posty: 34
Rejestracja: czw 22 gru 2011, 14:06
Status: Offline

Re: Udostępnienie samochodu OSP Komendantowi gminnemu.

Post autor: BartusABG »

Jak nie widzisz problemu, to może daj mu swój samochód żeby jeździł.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Udostępnienie samochodu OSP Komendantowi gminnemu.

Post autor: GLM »

Ale jaja się wyrabiają , nie tylko w rządzie ale i w zwykłej OSP . Dałbym mu samochód ! a kto za paliwo beceluje ? on czy ta jednostka ! najwyżej by dostał rower Ukraina i to bez siodełka
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

OSP Lichnowy
Posty: 16
Rejestracja: wt 16 sie 2011, 14:01
OSP (gm., woj.): Lichnowy/pomorskie
Status: Offline

Re: Udostępnienie samochodu OSP Komendantowi gminnemu.

Post autor: OSP Lichnowy »

Komendant Gminny może jedynie poprosić o użyczenie pojazdu operacyjnego do celów służbowych.
OSP nie ma obowiązku użyczać takiego pojazdu z kierowcą czy bez kierowcy. A komendant jeżeli
koniecznie chce wozić się jak VIP to niech mu gmina kupi pojazd operacyjny albo niech płaci
tzw. kilometrówkę do prywatnego samochodu komendanta o ile jest etatowym pracownikiem
Urzędu Gminy. Raz czy dwa razy użyczyłbym samochód operacyjny ale z kierowcą i pilnowałbym
aby nie stało się to nagminne. Naczelnik OSP bardzo dobrze robi, że nie godzi się na użyczanie
pojazdu operacyjnego swojej jednostki.

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: Udostępnienie samochodu OSP Komendantowi gminnemu.

Post autor: dzidzi998 »

Kolejną sprawą jest czy ten wasz komendant gminny pobiera ryczałt za komendanta gminnego z urzędu gminy, bo jeżeli pobiera to ma za co jeździć, a jak to mu jest mało to niech zrezygnuje z tego stanowiska jak sobie radzić nie potrafi. Komendantem gminnym powinna być osoba, którą wszystkie jednostki darzą szacunkiem i zaufaniem a nie tak jak w waszym przypadku wykorzystuje tylko was jako taksówkę.

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Udostępnienie samochodu OSP Komendantowi gminnemu.

Post autor: JakubZ »

1. Czy samochód jest własnością Gminy czy OSP?
2. Czy owy komendant jest zatrudniony w Gminie?

Jeżeli jest to samochód Gminy i owy komendant jest zatrudniony w Gminie to ma jak najbardziej prawo do tego (moja zdanie). Gmina jest Waszym przełożonym, a owy komendant jest "wyznaczonym pracownikiem odpowiedzialnym za OSP - czyt. ochrone przeciwpożarową". Oczywiście drugą kwestią jest jak i kto pokrywa koszty - Gmina nie może pokrywać kosztów wyjazdów OSP nie związanych bezpośrednio z ochroną życia, mienia, itp. Oczywiście wyjazdy związane z "załatwienie" papierów związanych z działalnościa "bojową" już Gmina może. Nie może pokrywać wyjazdów np. na zebrania, zabawy, pogrzeby itp.
Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat